1. Spider's Web
  2. Technologie

Tomasz Kowal: światłowód to internet bez ograniczeń

Lokowanie produktu

Światłowody pukają do naszych drzwi. I to całkiem dosłownie. Używając technologii FTTH sieć Orange chce podłączyć do superszybkiego internetu aż 3,5 miliona Polaków w ciągu zaledwie trzech lat. Jak postępują prace? Jak ofertę światłowodową odbierają klienci? I czy to w ogóle takie ważne? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Kowalem, dyrektorem zarządzającym inwestycjami Orange Polska.

06.04.2016
13:02
Światłowód to superszybki internet bez ograniczeń

Łukasz Kotkowski, Spider's Web: Kiedy doczekamy się światłowodów w naszych domach?

To zależy od naszego miejsca zamieszkania. Planujemy podłączenie internetu światłowodowego do 3,5 mln gospodarstw domowych w ciągu 3 najbliższych lat. Równolegle na terenach internetowych białych plam będą realizowane inwestycje w ramach programu Polska Cyfrowa (POPC) . Operatorzy złożyli do tej pory wnioski na 154 z 229 obszarów interwencji. Najprawdopodobniej duża część inwestycji zostanie zrealizowana w technologii światłowodowej, co zwiększyłoby liczbę gospodarstw w zasięgu FTTH o kolejne 400 tys.

Możemy więc szacować, że do 2018 r aż 4 mln spośród 14,5 mln polskich gospodarstw domowych, doczeka się światłowodu od Orange lub w ramach POPC. Oczywiście w sieć superszybkiego internetu inwestują także inni operatorzy, zatem szanse że będziemy powszechnie korzystać z tej technologii w naszych domach są coraz większe.

Jaki jest stosunek pokrycia Polski światłowodami względem tego, ile gospodarstw domowych jest faktycznie podłączonych do tej sieci?

Pamiętajmy, że szeroko zakrojone inwestycje w światłowody na dobrą sprawę dopiero się zaczynają. Rośnie stopień wykorzystania już istniejących światłowodów przez klientów detalicznych. Obecnie utylizacja naszej sieci wynosi ponad 3 % z liczby blisko 800 tys. zbudowanych dotychczas (do końca marca 2016 roku) łączy światłowodowych.

Orange zapewnia, że za dwa lata 3,5 miliona polskich gospodarstw domowych będzie miało u siebie światłowód. Nie uważa Pan, że to bardzo ambitne założenie, biorąc pod uwagę tempo wdrażania?

Zadanie jest bardzo ambitne, jednak biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia uważamy je za realne. Warto podkreślić, że rośnie świadomość właścicieli i zarządców nieruchomości z korzyści jakie niesie za sobą podłączenie budynku do sieci światłowodowej. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że zapewnienie podłączenia do sieci FTTH znacząco zwiększa wartość nieruchomości. Wszystko zależy więc od tego na ile szybko uzyskamy zgody na wykonanie naszych inwestycji od wspólnot, spółdzielni i innych administratorów. Od strony wykonawczej potencjał firm już dzisiaj pozwala podłączać nawet ponad 100 tys. gospodarstw domowych miesięcznie. Jeżeli więc będzie zainteresowanie naszą ofertą to takie tempo prac umożliwi nam zrealizowanie planów do 2018r.

Nasza ostatnia rozmowa miała miejsce już ponad pół roku temu. Czy rozpowszechnianie sieci FTTH idzie zgodnie z planem, czy trafiły się jakieś nieprzewidziane trudności? Miało być 720 tys. podłączonych do końca 2015, a jest?...

… było 716 tys. a teraz jest już 800 tys. gospodarstw domowych, których właściciele mogą złożyć zamówienie na nasze usługi FTTH i uzyskać je przeciętnie w ciągu kilku dni a w większości przypadków jesteśmy gotowi aktywować usługę już następnego dnia od zamówienia. Możemy więc uznać, że działamy zgodnie z założeniami co jednak nie znaczy że nie natrafiamy na ograniczenia narzucane przez zarządców wymagania realizacji inwestycji w sposób sekwencyjny (np. tylko w jednym budynku z zasobów spółdzielni). Pojawiają się też trudności techniczne np,niedrożne kanały teletechniczne, które musimy udrażniać podczas realizacji inwestycji.

Jakie jest nastawienie deweloperów do wdrażania FTTH na etapie inwestycji? Chętnie decydują się na takie rozwiązanie?

Sytuacja bardzo zmieniła się odkąd w lutym 2013 r znowelizowano rozporządzenie ministerstwa infrastruktury nakładając na deweloperów obowiązek zapewnienia światłowodowej instalacji w budynku. Rozporządzenie określiło co ma być wybudowane, natomiast z naszej strony wypracowaliśmy dla deweloperów wytyczne dotyczące budowy sieci światłowodowych wewnątrzbudynkowych. Dzięki licznym spotkaniom i konferencjom obecnie większość deweloperów działających na rynku zdecydowała się na współpracę z Orange Polska w nowo budowanych inwestycjach.

Można powiedzieć, że obecnie deweloperzy dbają o wyposażenie budowanych przez siebie mieszkań w sieć optyczną . Dbają również o zapewnienie nabywcom mieszkań dostępu do usług multimedialnych od pierwszego dnia zamieszkania. Stąd też większość deweloperów współpracuje z operatorami już na etapie wznoszenia budynku. Wybierają dwóch, trzech wiodących dostawców usług multimedialnych, aby zapewnić nabywcom swoich mieszkań konkurencyjność oferty telekomunikacyjnej. Jest to dziś przeważający standard działań w nowym budownictwie. Orange Polska zrealizował z developerami ponad 50 % inwestycji mieszkaniowych oddawanych do zamieszkania w 2015 roku. Obecnie dla inwestycji mieszkaniowych zakończonych i planowanych do zakończenia w całym bieżącym roku mówimy o 85% oddawanych nowych budynków mieszkalnych.

A jak sprawa wygląda w przypadku istniejących osiedli i spółdzielni mieszkaniowych? Wiadomo, że w takich miejscach doprowadzenie światłowodu będzie nieco bardziej problematyczne…

To prawda. Trudności pojawiają się głównie w przypadku „zasiedziałych” operatorów, posiadających infrastrukturę na terenie osiedli i spółdzielni mieszkaniowych i świadczących tam swoje usługi, którzy nie ułatwiają nam dostępu do swoich kanałów technologicznych Takie przypadki są każdorazowo rozpatrywane przez UKE. Zdarzają się sytuacje, kiedy zarządcy nieruchomości oczekują od nas wykonywania pracy w ściśle określonym przez nich reżimie, np. dopuszczają prace tylko w 3 budynkach spośród kilkudziesięciu w zasobach mieszkaniowych spółdzielni. Bywa, że musimy czekać wiele miesięcy na zebranie się zarządu wspólnoty, który wyrazi zgodę na rozpoczęcie prac.

Tomasz Kowal - dyrektor zarządzający inwestycjami Orange Polska class="wp-image-488894"
Tomasz Kowal - dyrektor zarządzający inwestycjami Orange Polska

Od wprowadzenia internetu światłowodowego do oferty Orange minęło już trochę czasu. Są już jakieś dane dot. zainteresowania klientów?

Oferta superszybkiego internetu cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród klientów jak i zarządców budynków, deweloperów, oraz wspólnot mieszkaniowych z którymi współpracujemy.

Klienci doceniają zalety technologii FTTH , która jest postrzegana jako najlepsze rozwiązanie wyróżniające się nieograniczoną prędkością przesyłu oraz niezawodnością i odpornością na zakłócenia. Możliwości kabli światłowodowych są znacznie wyższe, niż jesteśmy w stanie to obecnie wykorzystać czyli zapewniają duży potencjał na przyszłość. Światłowody gwarantują wysoką jakość transferu, nawet przy dużym obciążeniu łącza, gdy wielu użytkowników korzysta z internetu jednocześnie lub jeden użytkownik korzysta z wielu usług jednocześnie.

Jak przekonać klienta do skorzystania z oferty superszybkiego internetu ? W końcu podłączenie się do sieci światłowodowej nie jest tak proste, jak na przykład postawienie routera z LTE.

Nic podobnego – z punktu widzenia klienta jest to jeszcze prostsze, bo wszystko za klienta załatwiają technicy Orange. Monterzy instalują urządzenia i konfigurują wszystkie dostępne usługi, zostawiając klienta z pełnym pakietem działających usług.

Nieprzekonanym polecamy zapoznanie się nie tylko z ofertę superszybkiego internetu ale także z pakietem usług konwergentnych, dzięki którym możemy mieć nie tylko internet i wysokiej jakości telewizję, w bardzo konkurencyjnej cenie ale również korzystać na zniżkach z usług Orange w sieci mobilnej

Orange Supernova class="wp-image-424700"

Jakie obszary mają być w tym roku przyłączone do sieci FTTH? Nadal będą to tylko największe miasta, czy takie do 100 tys. mieszkańców też znajdą się na liście?

W tym roku rozwijamy naszą sieć w kolejnych dużych miastach m.in. Gdyni, Toruniu, Olsztynie. Będziemy uruchamiać nasze inwestycje w kolejnych miejscowościach również takich od kilku tys gospodarstw domowych. Bardziej szczegółowa odpowiedź na to pytanie będzie możliwa po zakończeniu fazy przygotowań w ramach których realizujemy m.in. wstępne uzgodnienia pozwalające ocenić potencjał inwestycyjny w danym mieście.

Zakładamy, że Polska osiągnie tzw. “dojrzałość światłowodową” w 2020 roku. Czy samo działanie Orange wystarczy, czy potrzebna będzie też inicjatywa innych dostawców?

Potocznie za FTTH Council uważa się, że ”dojrzałość światłowodowa” oznacza co najmniej 20% penetrację usług FTTH. Osiągnięcie tego celu w 2020 wymaga spełnienia wielu warunków i prowadzenia różnorodnych działań, zarówno po stronie popytu jak i podaży. Stymulatorem dla osiągania „dojrzałości światłowodowej" jest niewątpliwie otoczenie formalno-prawne sprzyjające inwestycjom.

Za przykład może tu służyć np. Portugalia, która już w 2014 roku osiągnęła 20% „dojrzałości światłowodowej”. Wdrożyła ona model geograficznej segmentacji rynku. W obszarach miejskich, oczekiwano że infrastrukturę dostarczy wolny rynek, przy czym stworzono warunki sprzyjające konkurencji poprzez obniżenie barier wejścia na rynek np. poprzez otwarcie dostępu do okablowania wewnątrz budynków. W obszarach pozbawionych konkurencji, rząd portugalski zastosował system zachęt, których celem były wspólne inwestycje operatorów w infrastrukturę światłowodową.

Czy internet światłowodowy to rzeczywiście nowa jakość dla klientów? Jaki może mieć wpływ na życie Polaków?

Internet światłowodowy to całkowicie nowa jakość dla osób korzystających wcześniej z usług świadczonych na łączach miedzianych. Światłowód oznacza całkowite zniesienie ograniczeń stawianych przez medium transmisyjne. Zalety tej technologii będziemy mogli w pełni docenić w przyszłości, kiedy radykalnie zwiększy się liczba użytkowników podłączonych do Internetu w gospodarstwie domowym (IoT) i wzrosną wymagania wobec usług.

Klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z technologii światłowodowej, już teraz wykonają skok technologiczny jaki prędzej czy później wymusi rozwój usług opartych o bardzo wysokie prędkości przesyłu danych, takie jak chociażby możliwość korzystania z kontentu TV 4K. Ci klienci po prostu wcześniej niż inni będą mogli korzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Co oznacza budowa sieci światłowodowych dla polskiej gospodarki?

Skala tego projektu sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na polską gospodarkę. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia i wpływów do budżetu, a w długim okresie - poprzez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.

Szacujemy, że dzięki nakładom inwestycyjnym Orange Polska, związanym z rozwojem FTTH w najbliższych latach krajowe przedsiębiorstwa zatrudnią nawet blisko 15 tys. dodatkowych pracowników, aby sprostać popytowi na ich produkty i usługi. To mniej więcej tyle miejsc pracy ile przybyło łącznie w przemyśle i handlu hurtowym w całym 2015 roku.

Długookresowe skutki inwestycji w rozwój sieci światłowodowych Orange Polska mogą być jeszcze większe. Jak pokazują międzynarodowe badania wzrost przepustowości łączy internetowych, tak dla firm, jak i dla gospodarstw domowych, podnosi wydajność gospodarki, dodatkowo podwyższając PKB. W rezultacie pośrednim efektem budowy FTTH jest wzrost dochodów gospodarstw domowych podłączonych do sieci światłowodowych.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz: Światłowód w domu na wyciągnięcie ręki

Czytaj również:

Lokowanie produktu
Najnowsze