REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Acer Switch Alpha 12 - tak Acer chce wygryźć Microsoft z zbudowanego przez nich rynku

25.04.2016
17:58
Acer Switch Alpha 12 zaprezentowany oficjalnie
REKLAMA

Acer już nie kryje tego, że idzie na wojnę z Microsoftem na rynku hybryd. Acer Switch Alpha 12, czyli komputer konwertowalny chłodzony cieczą, to odpowiedź na sukces Surface’a.

REKLAMA

Obok wyjątkowego i wpadającego w oko Chromebooka, i aż trzech nowych Predatorów, firma Acer zaprezentowała w Nowym Jorku zupełnie nową hybrydę. Acer Switch Alpha 12 to wyjątkowe urządzenie, którym firma ma zamiar powalczyć o miejsce lidera wśród producentów komputerów typu 2 w 1.

Acer Switch Alpha 12 zaprezentowany oficjalnie class="wp-image-493096"

Acer goni pierwszego gracza rynku hybryd.

Podczas konferencji, która odbyła się pod koniec minionego tygodnia w Nowym Jorku, przedstawiciele Acera chwalili się sukcesem na rynku komputerów hybrydowych - czyli tabletów z pełnoprawnym systemem operacyjnym wyposażonych w stację dokującą z klawiaturą.

Hybrydy to jedyny segment rynku PC, który teraz rośnie. Zainteresowanie konsumentów desktopami i klasycznymi notebookami maleje, ale urządzenia typu 2 w 1 sprzedają się coraz lepiej. Acer radzi sobie tutaj znacznie lepiej niż niemal cała konkurencja.

Liderem tego rynku jest… Microsoft.

Po konferencji, która odbyła się na 57 piętrze budynku 4WTC, miałem okazję przyjrzeć się nowej hybrydzie w praktyce i porozmawiać z przedstawicielami firmy o nowym produkcie. Wygląda on na perełkę w ofercie, a Acer postarał się, by ich odpowiedź na Surface’a prezentowała się wyjątkowo.

Co do tego, że Acer Switch Alpha 12 ma być bezpośrednim rynkowym rywalem referencyjnej hybrydy Microsoftu, nie ma żadnych wątpliwości i ma się takie wrażenie po wzięciu urządzenia do ręki i rzuceniu okiem na specyfikację. Potwierdził to mój rozmówca, czyli Jerry Kao - szef działu IT Products w Acerze.

Acer Switch Alpha 12 ma świetny ekran.

Najnowszy komputer konwertowalny Acer ma 12-calowy dotykowy ekran o proporcjach 3:2 i o wysokiej rozdzielczości 2160 na 1440 pikseli. Takie zagęszczenie pikseli jest w zupełności wystarczające, obraz jest bardzo ostry i nie sposób dostrzec pojedynczych pikseli.

Bardzo podoba mi się decyzja Acera dotycząca proporcji ekranu - panoramiczne wyświetlacze sprawdzają się przy oglądaniu filmów, ale podczas pracy na małym notebooku wolę mieć więcej przestrzeni w pionie, niż w poziomie. To też kolejny dowód na to, że Acer Switch Alpha 12 chce powalczyć z Surface’em.

Acer Switch Alpha 12 zaprezentowany oficjalnie class="wp-image-493103"

Cicha praca bez kompromisów - właśnie to ma cechować nową hybrydę Acera.

Acer zdecydował się stworzyć hybrydę, która nie tylko zapewni odpowiednie zapas mocy obliczeniowej do pracy w systemie Windows 10, ale też nie chciał montować wiatraków w tablecie. W środku pojawił się normalny laptopowy układ, a producent zastosował system chłodzenia cieczą LiquidLoop.

Urządzenie nie wydaje dźwięków podczas pracy, chociaż do najnowszej hybrydy Acera trafił procesor Intel Core 6-tej generacji - zamiast coraz popularniejszego w tym segmencie mobilnego procesora Intel Core M. Acer Switch Alpha 12 może być wyposażony w układy Intel Core i7, i5 i i3U.

Rozczarowaniem może być tylko czas pracy.

Producent obiecuje 8 godzin czasu pracy, co nie jest niestety oszałamiającym wynikiem, ale najwidoczniej to tutaj musiał pojawić się kompromis pomiędzy wymiarami, pełnoprawnym procesorem i ceną niższą, niż w przypadku bezpośredniej konkurencji hybrydy Acer Switch Alpha 12.

Acer Switch Alpha 12 zaprezentowany oficjalnie class="wp-image-493104"

Niemniej jednak propozycja Acera wydaje się naprawdę ciekawa. Bardzo funkcjonalnie prezentuje się dedykowana klawiatura, którą można przyczepić za pomocą magnesu do obudowy pod małym kątem. Oparcie urządzenia podczas pracy na kolanach lub na stole zapewnia z kolei podstawa zintegrowana z obudową.

Kolejnym dobrym pomysłem jest dedykowana urządzeniu stacja dokująca.

Dock podłączany jest zaledwie jedynym portem USB-C do której można na stanowisku pracy podłączyć wszystkie inne akcesoria i kontynuować pracę rozpoczętą poza biurem lub domem na większym ekranie, a w ofercie będą jeszcze inne akcesoria, takie jak np. dock bezprzewodowy

Samo urządzenie ma wymiary 292,1 x 201,4 x 15,85 mm i wagę 1250 gram po dołączeniu stacji dokującej. Sam tablet po odpięciu klawiatury waży 900 gram i ma grubość 9,5 mm. W urządzeniu znajdzie się 4 GB lub 8 GB RAM, dysk SSD o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB oraz port USB 3.1 typu C.

Acer Switch Alpha 12 zaprezentowany oficjalnie class="wp-image-493105"

Co ciekawe, w zestawie z Acer Switch Alpha 12 znajduje się od razu klawiatura, co wcale nie jest oczywiste patrząc na konkurencję w postaci Surface’a. Przedstawiciele Acera zdają sobie sprawę, że ten sprzęt bez klawiatury jako zwykły tablet traci rację bytu.

Ceny i dostępność Acer Switch Alpha 12 w Polsce:

Acer Switch Alpha 12 trafi do sprzedaży w Europie w czerwcu tego roku, a ceny będą rozpoczynały się od 3099 zł. Opcjonalna stacja dokująca z USB-C to koszt 899 zł, a bezprzewodowa stacja dokująca Acer ProDock Wireless to koszt 1299 zł. Dedykowany urządzeniu rysik chowany w klawiaturze ma kosztować 249 zł.

Czytaj również:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA