REKLAMA

Ile zarobisz pracując w polskim startupie? - raport Spider's Web

15 młodych, polskich firm próbujących zrobić karierę w nowych technologiach. Ich pracownicy średniego szczebla mogą liczyć przeciętnie na 4,5 tys. zł netto.

03.03.2016 08.14
startup zarobki
REKLAMA
REKLAMA

Kto wziął udział w sondzie?

Startupy, którym wysłałem zaproszenie do udziału wybrałem na podstawie zestawienie przygotowanego przez Borysa Musielaka na Quorze - "The hottest startups in Poland".

Są to młode firmy, które najlepiej radzą sobie w różnych dziedzinach nowych technologii i albo sprzedają już własne produkty czy usługi, albo wkrótce będą.

Spośród ponad 100 rozesłanych maili udział w sondzie w akceptowalnym okresie wzięło w sumie 15 przedstawicieli startupów. Jej wyniki możecie podziwiać na poniżej infografice:

W większości przypadków mediana zarobków w startupach objętych sondą oscyluje w granicach 4-5 tys. zł. Średnia jest już bardziej zróżnicowana - najczęściej wynosi od 3,5 do 6 tys. zł (sumy netto).

Ciekawy jest za to przypadek Virtkicka, który lideruje jeśli chodzi o średnią, ale już w przypadku mediany plasuje się w połowie stawki. Otóż część jego załogi pracuje w Dolinie Krzemowej, gdzie koszty życia są znacznie większe, a część w Polsce.

Co nie jest zaskoczeniem, to fakt, że najwięcej pracowników startupów to programiści. Startupy najczęściej działają bowiem w sferze nowych technologii i poza tą sferą słowo "startup" jest stosunkowo nieczęsto używane.

Większość startupów celuje także daleko poza rynek polski, gdzie jest o wiele więcej pieniędzy do zgarnięcia.

Jak słusznie zwrócił mi uwagę jeden ze startupowców, w przyszłej serii sondy warto byłoby się przyjrzeć też związkowi pomiędzy posiadaniem inwestora, a płacami. Tajemnicą poliszynela jest, że kiedy za firmą stoją duże pieniądze i trzeba szybko skończyć produkt lub "dowieźć" wyniki, to aby skusić specjalistów oferuje się im wyższe pensje.

Przy poszukiwaniu pracowników firmy podkreślają benefity pozapłacowe

Dzięki przeanalizowaniu bazy kariera.crossweb.pl (serwis porównujący warunki pracy w startupach), można zauważyć, że firmy najczęściej stawiają na:

  • organizacja wyjść/wydarzeń integracyjnych
  • wsparcie w wydarzeniach/szkoleniach branżowych
  • sport (różnego rodzaju dostępy do zajęć sportowych najczęściej karty typu multisport)
  • bezpłatne posiłki (najczęściej owoce)
  • opieka medyczna

A rzadziej na:

  • kursy językowe
  • ubezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA