REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli nie mogłeś zaktualizować iPhone'a lub iPada do iOS 9.3, możesz zrobić to teraz

Jedną z największych zalet produktów - szczególnie tabletów i smartfonów - Apple jest fakt, że nawet starsze z nich mogą liczyć na aktualizację do najnowszej wersji system operacyjnego. Co najważniejsze, otrzymują ją w tym samym czasie, co najnowsze sprzęty, więc posiadacz iPhone'a 4s otrzymuje (teoretycznie) tę samą wersję oprogramowania, co posiadacz 6s. No, prawie zawsze...

29.03.2016
12:35
Jeśli nie mogłeś zaktualizować iPhone’a lub iPada do iOS 9.3, możesz zrobić to teraz
REKLAMA
REKLAMA

Tym sposobem mój lekko już leciwy iPhone 5s został zaktualizowany do finalnej wersji iOS 9.3 w dniu jej rynkowego debiutu. Bez kupowania nowego telefonu i bez konieczności czekania na to, aż producent "zoptymalizuje oprogramowanie z myślą o starszych urządzeniach". Po prostu nowa wersja iOS pojawia się, więc jest dostępna - dla wszystkich, z wyjątkiem bardzo, bardzo starych smartfonów i tabletów.

W przypadku drugiego iPhone'a w rodzinie, 4s, tak łatwo już nie było. Próba aktualizacji dokonywana kilka dni później kończyła się zawsze fiaskiem i komunikatem o tym, że nie można było zweryfikować aktualizacji do 9.3. Nie pomagały próby podłączenia się do innej sieci WiFi, restarty telefonu i podobne. Nie, bo nie i tyle.

Na szczęście teraz problem został rozwiązany.

Okazuje się, że problem z aktualizacją dla starszych urządzeń, tj. iPhone'ów w odmianie 5s i starszej oraz iPadów Air i starszych, był Apple doskonale znany (choć komunikat uzyskiwany przy próbach dokonania aktualizacji nie był zbyt czytelny). Głównie ze względu na to, że to... producent wycofał możliwość instalacji nowego oprogramowania na starszych smartfonach ze względu na problemy, które uniemożliwiały wykorzystanie pełni jego możliwości.

Spośród licznych problemów, które zgłaszali ci, którym udało się zainstalować iOS 9.3, najpoważniejszym był brak możliwości aktywacji urządzenia. Właśnie na starszych sprzętach, na ekranie logowania za pomocą Apple ID, po wpisaniu nawet raz błędnych danych (np. literówka w haśle), istniała spora szansa, że... całkowicie uniemożliwimy sobie aktywację urządzenia. Nawet wtedy, kiedy za kolejnym razem wprowadzano wszystkie informacje poprawnie, użytkownicy byli odprawiani informacją o błędzie lub awarii systemu/serwerów aktywacji.

Apple zdecydował się więc wycofać aktualizację dla starszych urządzeń, "chroniąc" tym samym użytkowników przed zamienieniem swojego telefonu w cegłę. Stąd i problemy przy próbach instalacji iOS 9.3, które można było uświadczyć w ostatnich dniach na wybranych sprzętach. Nawet jeśli mieliśmy już cały pakiet pobrany i gotowy do instalacji, nie przechodził on ostatecznie weryfikacji i nie był wgrywany na iPhone'a czy iPada.

Na szczęście usterka ta została już usunięta - można więc bez obaw jeszcze raz uruchomić zakładkę Ustawienia - Ogólne - Uaktualnienia i skorzystać nawet na wydanym w 2011 roku smartfonie ze sporej części nowości, które Apple wprowadziło przy okazji premiery iOS 9.3.

O ile oczywiście jesteśmy gotowi mierzyć się z jeszcze innymi błędami, które trafiły się tej wersji oprogramowania od Apple. Chociażby tym z otwieraniem odnośników w Safarii...

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA