REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach systemu w twoim iPhonie i iPadzie

Apple co roku jesienią prezentuje nowe wersje swojego oprogramowania do smartfonów i tabletów, a zwykle potem przez kilka miesięcy programiści poprawiają niedociągnięcia i eliminują błędy. W tym roku szykuje nam się jednak nieco większa niż zwykle aktualizacja oznaczona iOS 9.3 i postanowiliśmy przyjrzeć się zapowiadanym nowościom.

iOS 9.3 - nowa wersja systemu do iPhone'a i iPada
REKLAMA
140 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

iOS 9 zadebiutował we wrześniu ubiegłego roku na chwilę przed premierą nowych iPhone’ów 6s i 6s Plus. Oprogramowanie mogli, jak zwykle w dniu jego premiery, zainstalować również posiadacze kilku poprzednich generacji iPhone’ów oraz tabletów iPad.

Kolejne wersje iOS-a w wersji beta są teraz udostępniane wszystkim chętnym jeszcze przed premierą.

Apple swego czasu od użytkowników zainteresowanych testami kolejnych wersji oprogramowania wymagało wykupienia konta deweloperskiego. Od pewnego czasu aktualizacje przedpremierowe udostępniane są w dwóch kanałach - deweloperskim oraz w kanale beta. W tym drugim przypadku trzeba poczekać kilka dni dłużej.

Jak do tej pory wydano dwie znaczące aktualizacje systemu iOS 9 i kilka pomniejszych łatających błędy. Ostatnia dostępną wersją systemu jest iOS 9.2.1, ale już lada moment pojawi się iOS 9.3. Oprogramowanie w wersji beta można już teraz testować. Zapowiada się na to, że będzie to znacznie większa łatka niż zazwyczaj.

Apple przygotował nawet podstronę informującą o nowościach w iOS 9.3.

iOS-9-3-2

W minionym tygodniu na iPhone’ i iPady trafił system iOS 9.2.1 z kilkoma łatkami i poprawkami błędów. iOS 9.3 powinien oficjalnie zadebiutować lada moment, a patrząc na listę zapowiadanych zmian nie sposób się dziwić, że Apple wyszczególnia wprowadzane w aktualizacji nowości na osobnej podstronie internetowej.

Jedną z nowości będzie opisywane już przez nas Night Shift - w dosłownym tłumaczeniu Nocna Zmiana. Urządzenia będą teraz zmieniać temperaturę barw wyświetlacza, co ma eliminować niebieskie światło. Jeśli ten pomysł wydaje Wam się znajomy, to nic dziwnego - Apple skopiowało ten pomysł z aplikacji f.lux.

Jakie inne nowości pojawią się w iOS 9.3?

iOS-9-3-3

Night Shift to najbardziej medialny z dodatków w iOS 9.3, ale nie zamyka on listy nowości. Apple wśród zmian wymienia możliwość zabezpieczenia wybranych wpisów w aplikacji Notatki dodatkowym hasłem i zdaje się chce namówić użytkowników na porzucenie innych, nieco bardziej zaawansowanych programów.

W App Storze można znaleźć dziesiątki menedżerów haseł, ale nie oszukujmy się, to rozwiązanie dla geeków. Statystyczny posiadacz iPhone’a, czyli taki Homer Simpson, wykorzysta do zapisywania haseł, kodów PIN i numerów kont bankowych systemową aplikację Notatki. Teraz te wpisy będzie można nieco lepiej zabezpieczyć.

W iOS 9.3 nie zabrakło też nowości, które możemy pooglądać jedynie na zrzutach ekranu.

iOS-9-3-4

Apple usprawniło aplikację News. Czytnik wiadomości stylizowany na Flipboarda nadal jednak nie jest dostępny w naszym kraju. Nie tylko nie dostajemy lokalnej wersji gazety spersonalizowanej przez Apple’a, ale przy wybraniu polskiego regionu w ustawieniach aplikacja News nie pojawia się na pulpicie.

Osoby mieszkające w kilku krajach, gdzie Apple News już funkcjonuje, a także użytkownicy zmieniający region na np. Stany Zjednoczone mogą się cieszyć kilkoma nowymi funkcjami. Poprawiono silnik rekomendacji i menu szybkich akcji, a aplikacja pozwoli na odtwarzanie wideo. Wersja do iPhone’a dostała też tryb poziomy.

Apple Health i Apple Car Play w iOS 9.3.

iOS-9-3-6

Aplikacje systemowe od Apple nie dostają aktualizacji poprzez App Store, a producent usprawnia je razem z aktualizacjami całego systemu. Razem z iOS 9.3 zmiany zaszły w aplikacji Zdrowie, która będzie sugerować instalację dodatkowych aplikacji. Trafią tam też wreszcie dane z aplikacji Aktywność.

Zmian doczeka się też funkcja CarPlay pozwalająca połączyć telefon z komputerem pokładowym samochodu. Niestety, w Polsce nadal jest to niezbyt popularne rozwiązanie - ale użytkowników ucieszy wsparcie nowych playlist z Apple Music oraz funkcji W pobliżu w Mapach... podczas wyjazdów zagranicznych.

A to nadal nie koniec.

iOS-9-3-7

Apple podkreśla też zastosowanie swoich urządzeń na rynku edukacyjnym. iOS 9.3 przedstawi nauczycielom kilka nowych funkcji, które mają pomóc wykorzystać iPady w roli pomocy naukowej, a nie tylko urządzenia służącego do konsumpcji treści i biernej rozrywki.

Użytkownicy w iOS 9.3 mogą spodziewać się też nowych skrótów na ekranie głównym dla funkcji 3D Touch, a w aplikacji Zdjęcia będzie można zapisać kopię fotografii do edycji nie rezygnując z Live Photo. Funkcja Wi-Fi Assist pokaże, jak dużo pakietu danych zużyła, a iBooks pozwoli przechowywać własne książki w chmurze.

REKLAMA

Lista wygląda, biorąc pod uwagę datę premiery, nadzwyczaj imponująco. iOS 9.3 nie jest iteracją systemu na miarę pełnych corocznych aktualizacji, ale i tak wprowadza bardzo wiele nowości w porównaniu do kosmetycznych zmian z iOS 9.1 i iOS 9.2 i analogicznych wydań dla iOS 8 czy iOS 7.

Ciekawe, ile jeszcze pomniejszych zmian odkryjemy już po premierze finalnej wersji iOS 9.3.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA