REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft potwierdza: aktualizacja telefonów do Windows 10 za dwa tygodnie. Kto ją dostanie?

Wygląda na to, że ktoś w meksykańskim oddziale Microsoftu nieco przedwcześnie ogłosił datę premiery aktualizacji Windows Phone do Windows 10. Ta rozpocznie się 29 lutego. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

17.02.2016
14:43
Aktualizacja smartfonów do Windows 10 już za dwa tygodnie
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 w wersji na telefony i małe tablety jest już z nami od pewnego czasu. Niestety, na razie w wersji produkcyjnej dostępny jest wyłącznie na czterech Lumiach: 550, 650, 950 i 950 XL. Reszta urządzeń musi czekać lub uczestniczyć w otwartych beta-testach „Dziesiątki” za pośrednictwem programu Windows Insider.

Nasza cierpliwość ma jednak zostać nagrodzona. Jak donosi oficjalny profil meksykańskiego oddziału Microsoftu, aktualizacja ruszy 29 lutego bieżącego roku, a więc za niecałe dwa tygodnie. Ta pojawi się po bardzo wielu opóźnieniach. I choć te były lekko kompromitujące, tak dużo większym blamażem byłoby udostępnienie aktualizacji w pierwotnie zapowiadanym terminie. O czym wiedzą wszyscy posiadacze nowych telefonów Microsoftu.

Pierwsze produkcyjne wersje mobilnego Windows 10 były fatalne

Recenzując mobilnego Windows 10 byłem pod dużym wrażeniem jego zaawansowania i możliwości. Przymykałem oczy na pewne niedoróbki będąc pewnym, że to oczywiste problemy wieku dziecięcego, obecne w każdej wersji każdego systemu. Niestety, były to błędne założenia, za które później was musiałem przeprosić.

Windows 10 dla telefonów w dniu premiery na nowych urządzeniach Lumia okazał się, najzwyczajniej w świecie, produktem nieukończonym. Notoryczne problemy ze stabilnością pracy systemu, aplikacji a także istotne usterki w module zarządzania energią ciągnęły się przez długie tygodnie, zamiast być usuniętymi tuż po premierze. I nawet teraz, mimo publikacji kolejnych łatek, problemy całkowicie nie ustąpiły i nadal konieczne są dalsze końcowe szlify.

Microsoft-windows-10-continuum-min

Microsoft jednak najwyraźniej jest zdania, że szykowana kolejna aktualizacja większość problemów już usunie. Jest to całkiem możliwe, bo faktycznie z kompilacji na kompilację jest coraz lepiej. Mam jednak pewne wątpliwości, czy świeżo upieczeni użytkownicy Windows 10 nie zatęsknią za Windows Phone.

Aktualizacja do Windows 10 – nie dla każdego, nie od razu

Wszystkie aktualizacje Windows Phone były udostępniane partiami i nie należy sądzić, że ta do Windows 10 będzie udostępniona w inny sposób. A to oznacza, że update będzie udostępniany transzami, dzieląc je na poszczególne modele, regiony geograficzne i kanały dystrybucji, w tym te operatorskie.

Aktualizacji do Windows 10 nie otrzymają telefony, które mają mniej niż 8 GB pamięci masowej. Telefon musi pracować pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1, by móc zostać zaktualizowany do Windows 10. Należy się spodziewać, że nie wszyscy producenci i operatorzy komórkowi zatwierdzą aktualizację.

Do problemu operatorów wrócimy za chwilę z uwagi na możliwość jego obejścia. Niestety, problemu producentów sprzętu obejść się nie da. Aktualizację otrzymają wszystkie telefony Lumia spełniające wyżej wskazane minimalne wymagania Windows 10 a także LG Lancet, HTC One M8 a także spełniające wymagania telefony firmy BLU. Los innych modeli, w tym od innych producentów, nie jest znany.

Jeżeli dany telefon został zakupiony za pośrednictwem operatora komórkowego, aktualizacja może zostać przez tego operatora zablokowana. Co prawda Microsoft cieszy się u operatorów dużym zaufaniem i prawie wszystkie aktualizacje do tej pory były zatwierdzane, ale kluczowe jest tu słowo „prawie”. Nieszczęśnikom porzuconym przez ich operatora Microsoft proponuje „lekkie członkostwo” w programie Insider Preview. Dołączenie do „New Release Preview Ring” ma skutkować otrzymywaniem przetestowanych już aktualizacji, ale, z zastrzeżeniem mającym zadowolić operatorów, „na własne ryzyko, w tym utraty danych czy uszkodzenia sprzętu”. Choć jest to raczej zapis prawno-asekuracyjny, niż mający faktycznie nas od tego odstraszyć.

Osoby, które zaktualizują telefony z Windows Phone do Windows 10 nie mają gwarancji równego traktowania z tymi sprzedawanymi już z tym systemem. Nowe telefony z Windows 10 będą aktualizowane dożywotnio. Te, które Windows 10 zyskały w wyniku aktualizacji, nadal będą ograniczane kaprysami ich producentów i dystrybutorów jeżeli chodzi o udostępnianie kolejnych aktualizacji.

Czy warto? Czy aktualizacja do Windows 10 jest sensowna?

REKLAMA

Odpowiedzią na to jest mało satysfakcjonujące „to zależy”. Windows 10, teoretycznie, jest znacznie lepszym systemem od Windows Phone. Ma więcej możliwości technicznych, konfiguracyjnych, nową bardzo zaawansowaną platformę uruchomieniową dla aplikacji i setki, jeżeli nie tysiące, usprawnień. Rekomendowałbym bez wahania gdyby nie frustrujące doświadczenia z moją Lumią 950 XL.

Mam ją od premiery, a ta dopiero teraz przestaje się zachowywać jakby była zepsuta. Moim zdaniem warto zaryzykować, bo Windows 10 to duży krok naprzód. I byłoby to naprawdę żałosne dla jednej z najlepszych firm software’owych na świecie, gdyby po tylu opóźnieniach wydać coś, co nadal zachowuje się jak wersja testowa. Prawda… ?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA