REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Messenger i WhatsApp nie wystarczył. Facebook robi skok na twoje SMS-y

Pomysłów na to, jak obsługiwać SMS-y na smartfonach było już całe mnóstwo. Teraz swój pomysł na taką integrację wiadomości przedstawia Facebook. Czytając o planach komunikatora Messenger z obsługą SMS mam uczucie déjà vu.

12.02.2016
11:22
Messenger z obsługą SMS
REKLAMA
REKLAMA

Facebook Messenger z integracją SMS-ów? To żadna nowość. Już w 2012 roku pisaliśmy na łamach Spider’s Web o tym, że komunikator Marka Zuckerberga będzie mógł służyć jako narzędzie do obsługi wiadomości tekstowych.

Od tego czasu Facebook zdążył wprowadzić i rakiem się z tego pomysłu wycofać.

Messenger z obsługą SMS był już dawno temu przez chwilę dostępny dla użytkowników największego portalu społecznościowego świata, ale pomysł został zarzucony. Facebook wycofał się z tej integracji, a menedżerem wiadomości SMS został komunikator Google’a, czyli Hangouts.

Google wprowadziło niestety straszny bałagan, o czym wspominał ostatnio Mateusz Nowak. Obecnie są na Androidzie dostępne aż trzy aplikacje Google’a, nie licząc zamienników z Google Play, które służą do wysyłania wiadomości SMS. Hangouts nie stanie się jednak drugim iMessage.

Google prawdopodobnie porzuci integrację SMS-ów i komunikatora.

W przypadku Apple’a wiadomości SMS są zintegrowane z komunikatorem iMessage. Aplikacja Wiadomości pozwala pisać wiadomości tekstowe na każdy numer, ale jak tylko wykryje po drugiej stronie innego “makowca”, to automatycznie przełącza się na komunikator internetowy.

Archiwum rozmów SMS i iMessage jest w dodatku synchronizowane pomiędzy iPhone’em, iPadem i wydaniem desktopowym Wiadomości na OS X. Jedyny “drobny” mankament to ograniczenie tego rozwiązania do użytkowników sprzętu Apple’a - ale liczę na to, że to w przyszłości się zmieni.

Google mogło zrobić coś jeszcze lepszego z Androidem.

Szkoda, że firma z Mountain View nie zdecydowała się na taki ruch. Jeśli tylko integracja SMS-ów i Hangouts wyglądałaby tak, jak u Apple’a, a SMS-y pojawiały się w przeglądarkowym wydaniu komunikatora, to byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie.

Niestety, tak się nie stało. Przy prawdopodobnym wygaszaniu wsparcia dla SMS-ów w Hangouts wiadomości tekstowe ponownie chce zagarnąć dla siebie Facebook. Pytanie, czy tym razem Mark Zuckerberg zrobi to jak trzeba, czy znowu po łebkach.

Messenger z obsługą SMS będzie dobrym pomysłem pod jednym warunkiem.

Największą zaletą - od stosunkowo niedawna dodajmy - iMessage jest to, że taką samą skrzynkę odbiorczą widać na desktopie i na urządzeniach mobilnych. Próby integracji, gdy tylko na smartfonie skrzynka jest łączona, a na komputerze SMS-ów nie widać, to zła droga. Podobny problem był swego czasu w Windows Phone.

Jeśli Facebook znów wprowadzi SMS-y do komunikatora mobilnego, ale nie znajdzie sposobu na synchronizowanie ich z wersją przeglądarkową portalu, to nadal będzie tylko półśrodek wprowadzający więcej zamieszania niż to warte. Jak na razie nie wiadomo jednak nic konkretnego na ten temat.

Wiemy tyle, że Facebook faktycznie rozpoczyna testy tego rozwiązania w Stanach Zjednoczonych.

Na komunikator Messenger z obsługą SMS przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale patrząc na dotychczasowe próby wchłonięcia wiadomości tekstowych przez inne usługi podchodzę do tego ostrożnie i nie robię sobie zbyt dużych nadziei - nie wspominając o tym, że użytkownicy iPhone’ów i tak z tego w przewidywalnej przyszłości nie skorzystają…

REKLAMA

Jednocześnie wprowadzana jest właśnie, w tym przypadku na całym świecie, obsługa kilku różnych kont użytkownika w ramach jednej aplikacji. To może ucieszyć osoby zarządzające profilami firmowymi w social media - tak, jak ucieszyło takich ludzi wprowadzenie multikont do Instagramu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA