Social media  / Felieton

Facebook Messenger na OS X? Nowe tropy zupełnie mnie nie przekonują

W weekend trafiłem podczas przeglądania newsów na wiele wpisów informujących o nowej aplikacji Facebooka. Największy serwis społecznościowych świata miałby wedle nieoficjalnych doniesień pracować nad programem do obsługi komunikatora Messenger na Makach i tak jak bardzo chciałbym taką aplikację zainstalować, tak uwierzę w jej istnienie dopiero jak się pojawi.

Facebook jest obecny na iPhonie i iPadzie, a firma wydała już całe mnóstwo najróżniejszych aplikacji mobilnych na tablety i smartfony Apple’a. Nic w tym zresztą dziwnego patrząc na popularność tychże urządzeń.

Facebooka interesują tylko mobilne sprzęty Apple’a.

Największy serwis społecznościowy świata jednocześnie ignoruje właścicieli Maców, którzy z Facebooka i komunikatora Messenger powinni, wedle Marka Zuckerberga i spółki, korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Takie podejście jest zrozumiałe. Użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, przeglądarki na komputerach pozwalają wygodnie korzystać ze wszystkich funkcji portalu, a w dodatku Maki nie cieszą się taką popularnością jak iPhone’y.

Windows ma za to swojego Facebooka

Facebook lata temu wydał Messengera - wtedy pod nazwą Facebook Chat - w formie desktopowej aplikacji do systemu Windows. Bardzo miło wspominam ten program, ale nie Facebook nie tylko przestał go rozwijać, ale też całkowicie zamknął mu dostęp do danych.

Projekt został zarzucony na rzecz kafelkowej aplikacji dającej dostęp nie tylko do komunikatora, ale również całego portalu. Program o nazwie Facebook można znaleźć w sklepie Windows Store o co z pewnością Microsoft bardzo zabiegał.

Z Facebooka i Messengera na Makach można korzystać za pośrednictwem nieoficjalnych aplikacji.

Facebook sugeruje korzystanie z portalu i komunikatora za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wydzielono nawet komunikator do strony Messenger.com, który obsługuje wysyłanie powiadomień o nowych wiadomościach do systemowego Centrum Powiadomień w OS X.

Użytkownicy mogą skorzystać też z różnych programów od niezależnych deweloperów. Do obsługi całego portalu można wykorzystać np. Current. Do obsługi Messengera wykorzystywałem wcześniej komunikator Goofy, ale zmieniłem go na przypominającą wyglądem iMessage aplikację Chatty.

Czy powstanie oficjalna aplikacja Facebooka do OS X?

To jak na razie wiedzą tylko inżynierowie z Palo Alto, ale w weekend trafiłem na informacje w serwisie TechCrunch, które miały sugerować zaawansowany postęp prac nad takim programem. Dowodem na istnienie prototypu aplikacji miało być niewyraźne zdjęcie ekranu pracownika Facebooka.

Messenger Mac

Sam z oficjalnej aplikacji chętnie bym skorzystał, ale niestety taka fotografia to żaden dowód. Z początku myślałem, że jest to jeden z wielu tzw. wrapperów, który zamyka stronę internetową - w tym wypadku Messenger.com w oknie, ale po przyjrzeniu się jej bliżej dochodzę do innego wniosku.

Pewną nadzieję na autentyczność zdjęcia daje rząd ikon na dolnym pasku nawigacyjnym spójny z tym, który widać w aplikacji Messenger na tabletach. Równie dobrze zdjęcie może jednak przedstawiać… aplikację mobilną uruchomioną na komputerze z wykorzystaniem np. Bluestacks.

Jak na razie jestem sceptyczny. Do tej pory Facebook ignorował użytkowników Maców i nie wydaje mi się, żeby miało się to w przewidywalnej przyszłości zmienić. Nie obrażę się jednak, jeśli Mark Zuckerberg i spółka mnie miło zaskoczą i Messenger do OS X faktycznie się pojawi.

* Grafika główna: Rawpixel.com / Shutterstock.com

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst