Vivid Audio Giya na Audio Video Show 2015: coś dla ekstrawaganckich audiofilów

Lokowanie produktu: Audio Video Show

O tym, że dobra kolumna musi przede wszystkim dobrze brzmieć, wie każdy. Firma Vivid Audio stawia jednak również na wzornictwo. Kolumny Giya nie są jednak charakterystyczne z wyglądu dzięki wizji jakiegoś włoskiego projektanta. Jak twierdzi ich producent, ich kształt wynika wyłącznie z praw rządzących fizyką i akustyką.

07.11.2015 15.47
Vivid Audio Giya dla ekstrawaganckich audiofilów

Wydaje mi się, że każdy z audiofilów jest lekkim snobem. I proszę się nie gniewać, to nic złego! Niektórzy kierują się głównie snobizmem i tylko troszkę pasją do muzyki i dobrego brzmienia, inni zupełnie odwrotnie. Jednak wydawanie tak dużych pieniędzy na tak delikatne, precyzyjne narzędzia odsłuchowe po prostu wymaga chociaż minimum snobizmu.

A dlaczego w ogóle ja o tym piszę? Niektórzy producenci chcą bowiem zadowolić obie grupy: miłośników brzmienia jak i miłośników luksusu.

Dlatego też na wystawie Audio Video Show 2015 możemy odnaleźć również sprzęt, który nie tylko przecudownie brzmi, ale również i… wygląda.

SAMSUNG CSC

Piję tutaj szczególnie do kolumn Giya firmy Vivid Audio, pod które będzie najprawdopodobniej projektowali cały wystrój pokoju odsłuchowego. Wyglądają one bowiem tak, jakby ich projektant zanim wziął do ręki szkicownik do pracy koncepcyjnej, schował pod język nasączony LSD kawałek papierku.

Vivid Audio twierdzi jednak, że dziwny wygląd Gyi nie wynika z wizji artystycznej, a z badań firmy i jej wiedzy o akustyce.

Giya zostały zaprojektowane przez Laurence’a Dickiego, a więc człowieka, który stworzył legendarnego Nautilusa. Wiele z zastosowanych tam patentów trafiło do Gyi, w tym metody na całkowite wyeliminowanie z obudowy rezonansów i odbić, nawet w sekcji niskotonowej. Vivid Audio swoją konstrukcję traktuje bardzo na serio: projekt inżynierski, wraz z opisem, czeka na przyznanie patentu.

SAMSUNG CSC

Częstotliwościami powyżej 220 Hz zajmują się trzy drivery: C125S dla niskich i średnich częstotliwości, D50 dla wysokich i średnich i D26 dla wysokich, znakomicie ze sobą zestrojone. Cała konstrukcja ma już przyznany patent i, na tyle na ile udało mi się to ocenić biorąc pod uwagę możliwe do osiągnięcia warunki odsłuchowe na wystawie, zdecydowanie brzmi to fenomenalnie.

I choć miałem wiele wątpliwości, po sesji odsłuchowej wyszedłem bardzo zadowolony.

SAMSUNG CSC

Proponuję jednak nie wierzyć mi na słowo i przekonać się samemu.

Giya to tylko jedna z najciekawszych atrakcji Audio Video Show, a tych jest bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich na łamach Spider’s Web opisać (ale i tak spróbujemy!). Mam nadzieję, że jeszcze dziś, lub jutro, spotkamy się na Audio Video Show. Stoisko Living Audio znajduje się na drugim piętrze wystawy na Stadionie PGE Narodowy. Wystawa jest otwarta w następujących dniach i godzinach:

  • Sobota 7.11.2015, 10.00 – 20.00
  • Niedziela 8.11.2015, 10.00 – 18.00
Lokowanie produktu: Audio Video Show
Najnowsze