Tech  / Recenzja

"Nic bardziej mylnego!" - Radosław Kotarski w swojej nowej książce obala 50 mitów

Picture of the author
126 interakcji
dołącz do dyskusji

Nie od dziś wiadomo, że działalność youtuberów nie opiera się wyłącznie na tworzeniu nowych materiałów wideo do serwisu YouTube. Youtuberzy rozkręcają własne firmy (np. odzieżowe), występują w telewizji w różnym charakterze (najczęściej są gośćmi programów śniadaniowych), a także piszą książki. Ostatnio właśnie książkę napisał jeden z popularniejszych twórców internetowych, Radosław Kotarski, autor programu "Polimaty".

Publikacja Kotarskiego, który ostatnio dostał własny program w Telewizji Polskiej, "Podróże z historią", gdzie przystępnie opowiada o historii różnych miejsc w Polsce, nosi tytuł "Nic bardziej mylnego!". Nazwa książki nawiązuje do charakterystycznego powiedzonka youtubera. Ten właśnie takimi słowami w swoim programie zaprzecza niektórym informacjom, które przedostały się do obiegowej opinii, a które nie mają wiele wspólnego z prawdą.

W "Nic bardziej mylnego!" Kotarski obala 50 popularnych mitów, mocno zakorzenionych w społecznej świadomości.

Youtuber sięgając po fakty naukowe i historyczne oraz odwołując się do wielu prac uczonych osób, wyjaśnia jak dane zjawisko wygląda naprawdę, a potem zastanawia się, kto odpowiada za spopularyzowanie fałszywych wiadomości i karmienie nimi innych ludzi. 50 mitów przypisanych jest do sześciu części. Mamy więc nieprawdziwe informacje dotyczące między innymi dziejów świata, dzieciństwa, popkultury czy zwierząt.

Z jakimi mitami rozprawia się Kotarski?

Pisze między innymi o rzekomym niskim wzroście Napoleona, tzw. "zasadzie 5 sekund", o tym, czy piraci nosili opaskę na oko, ponieważ byli pozbawieni jednej gałki ocznej, jakim uczniem był w rzeczywistości Einstein, czy myszy naprawdę lubią ser oraz dlaczego Zawisza nazywany był Czarnym. Wszystkie rozdziały są podobnie skonstruowane. Choć nie każda informacja zostaje dokładnie rozłożona na czynniki pierwsze z przyczyn dość oczywistych jak brak wystarczających dowodów, źródeł, Kotarski stara się dotrzeć do prawdy. Widać, że zgłębiał swoją wiedzę na omówione tematy.

Dobór mitów wydaje się całkiem ciekawy, chociaż muszę przyznać, że nie wszystkie z wybranych zmyślonych przekazów były mi znane.

Co ciekawe, nawet jeśli znamy prawdziwe informacje na temat jakiegoś zjawiska, czyli po prostu wiemy od początku, że w istocie dany mit jest mitem, niekoniecznie znamy związane z tym szczegóły. Książka Kotarskiego będzie więc prawdopodobnie ciekawa i interesująca dla tych, którzy nie dali się zwieść niektórym powtarzanym z pokolenia na pokolenie prawdom.

"Nic bardziej mylnego!" należy potraktować jak przystępną publikację popularnonaukową. Rozdziały są dość krótkie, możne czytać je na wyrywki, bez zachowania kolejności w jakiej zostały zamieszczone w książce. Twórczość literacka youtubera jest całkiem niezłym debiutem, choć w żaden sposób nie zaskakuje. Część informacji z grubsza mogliśmy znaleźć w odcinkach jego programu. "Nic bardziej mylnego!" wydaje się po prostu oczywistą konsekwencją dotychczasowych marketingowych ruchów, popularyzacji programu i samego Radosława Kotarskiego. I nie ma w tym wszak nic złego. Zdecydowanie lepiej, aby Kotarski pisał o tym, na czym się wybił i co związane jest z jego działalnością, niż aby nagle zaczął wydawać dzienniki czy osobiste przemyślenia, chociaż i pewnie taka literatura rozeszłaby się jak świeże bułeczki.

Jedyne zastrzeżenia jakie mam do "Nic bardziej mylnego!" związane są ze sposobem narracji.

Kotarski pisze dobrze, łatwo się go czyta, jednak da się zauważyć pewną irytującą manierę w trakcie zagłębiania się w kolejne rozdziały. Zbyt dużo tu zdań zakończonych wykrzyknikiem i średnio udanych porównań, które starają się być na siłę zabawne albo są zbyt wymyślne. O ile jego styl wypowiedzi znany z wideo mnie właściwie nie irytuje, o tyle na papierze nierzadko razi, zdaje się być nienaturalny.

Mimo to można pokusić się o stwierdzenie, że książka Kotarskiego to pozycja całkiem udana, dzięki której youtuber ma szansę umocnić swoją pozycję wśród innych internetowych twórców. Choć prawdopodobnie na każdego przyjdzie pora. Na premiery czekają przecież książki Red Lipstick Monster i Pauliny Mikuły z "Mówiąc Inaczej".

Autorka jest redaktor prowadzącą sPlay.pl – bloga poświęconego cyfrowej rozrywce.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst