RTV  / News

Poznaliśmy ceny nowego Apple TV, które niebezpiecznie zbliżyły się do cen konsol

Apple TV nowej generacji jeszcze nie trafił na półki sklepowej, ale już znamy jego polskie ceny. Tak jak można było się spodziewać, jest dużo drożej niż w dotychczasowym modelu set-top boksa Apple.

Ceny nowego Apple TV wahają się w zależności od wbudowanej pamięci. Opcja 32 GB będzie kosztować 779 zł, a za 64 GB trzeba będzie zapłacić 1029 zł. Takie informacje podał na Twitterze użytkownik @blassKriss. Jego wcześniejsze informacje o cenie nowych iPadów Pro potwierdziły się.

Widać wyraźnie, że polityka cenowa nowego Apple TV zupełnie odbiega od trzeciej wersji tego produktu, która w oficjalnym polskim sklepie Apple kosztuje 349 zł, a w Stanach Zjednoczonych tylko 69 dol. Takie ceny obowiązują od niedawna, ale wcześniej również nie było przesadnie drogo, bo set-top box kosztował 99 dol.

Trzeba jednak podkreślić, że czwarta generacja Apple TV przynosi mnóstwo usprawnień i w zasadzie jest to zupełnie nowy sprzęt. Mamy tu przede wszystkim możliwość instalacji gier i innych aplikacji, jak również obsługę asystentki głosowej Siri (choć bez języka polskiego). Pojawił się też nowy, bardziej zaawansowany pilot z obsługą dotyku i wykrywanie nachylenia.

Największą zmianą są jednak wspomniane aplikacje, działające natywnie na Apple TV. To duża zmiana i ogromny potencjał rozwoju tej platformy, o ile deweloperzy podchwycą temat i zaczną wypuszczać aplikacje dostosowane do systemu tvOS, czyli zmodyfikowanej wersji iOS. Jak to bywa w przypadku Apple, rozkwit zewnętrznych aplikacji jest najpewniej tylko kwestią czasu.

Cena niebezpiecznie zbliża się do konsol

Cena Apple TV w wersji 64 GB przekracza barierę 1000 zł, a to sprawia, że mimochodem pojawiają się porównania do konsol nowej generacji (nie wspominając np. o PS3, które także ma najważniejsze aplikacje muzyczne i filmowe, a do tego czyta płyty Blu-Ray).

Po niewielkiej dopłacie można mieć sprzęt, który w wielu przypadkach sprawdzi się nieporównywalnie lepiej w kwestii domowej rozrywki. Dlatego nowe Apple TV, choć ciekawe, to póki co skusi tylko użytkowników Apple, którzy mają wiele produktów tej firmy i potrafią zrobić użytek z AirPlay jak i całego ekosystemu.

Szkoda, bo Apple TV mógł być doskonałym urządzeniem dla wszystkich, nie tylko dla obecnych klientów Apple. W tej cenie jednak nie wróżę większego sukcesu w Polsce.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst