REKLAMA

Poznaj nowe Apple TV - przyszłość telewizji. Przynajmniej według Apple

Drugą ważną nowością na dzisiejszej konferencji Apple po nie do końca spodziewanej premierze iPada Pro było nowe Apple TV. Bardzo ważna dla nowej przystawki do telewizorów będzie integracja z asystentem głosowym Siri.

09.09.2015 18.08
Poznaj nowe Apple TV – przyszłość telewizji. Przynajmniej według Apple
REKLAMA
REKLAMA

Tim Cook buńczucznie zapowiedział, że Apple TV to "przyszłość telewizji" a nowe urządzenie zaprezentował na scenie Eddie Cue. Tutaj ponownie potwierdziły się plotki, że Apple TV będzie miało podobny kształt do poprzedniego modelu, ale będzie nieco większe.

apple-tv-1a

Nowy pilot, również tak jak się spodziewaliśmy, ma szklaną powierzchnię dotykową i kilka przycisków fizycznych. Wśród nich znalazły się menu, ekran, play mikrofon uruchamiający Siri - bardzo istotne w kontekście nowego set-top boksa - oraz dwa przyciski plus i minus.

Menu w nowym Apple TV jest dość podobne do tego, co już znamy - ale stylistyką przypomina iOS 7 i OS X Yosemite. Pierwsze pięć sekcji to Filmy, Seriale, Aplikacje, Zdjęcia, Muzyka. To dobrze obrazuje to, na czym skupi się Apple w nowym urządzeniu.

apple-tv-1

Bardzo dobrą wiadomością jest wyszukiwarka przeszukująca treści pomiędzy różnymi usługami. Jedno wyszukiwanie głosowe pozwoli przeszukać jednocześnie bazy usług takich jak iTunes, Netflix, Hulu i HBO. W przyszłości mają pojawić się inni partnerzy.

Wyszukiwarka w Apple TV ma być bardzo rozbudowana. Przypomina to funkcje Siri na iPhone'ach, gdzie możemy poprosić o odtworzenie np. hitów z lat 90-tych w Apple Music. W przypadku Apple TV można poszukać np. odcinka serialu w którym zagrał Edward Norton lub wyszukać materiały wideo odpowiednie do oglądania razem z dziećmi.

apple-tv-1

Inne komendy pozwalają na przewinięcie filmu za pomocą komendy głosowej w postaci "skip ahead 7 minutes". To znacznie wygodniejsze niż dzisiejsze przewijanie pilotem od Apple TV trzeciej generacji, które działa bardzo wolno i straszliwie irytuje.

Inny przykład komend, które można wydawać Apple TV, to prośba o przefiltrowanie filmów. Przykład? Wyszukiwanie filmów akcji, wśród których mają pojawić się tylko te o Jamesie Bondzie w których grał Sean Connery.

apple-tv-4

To wszystko można osiągnąć z pomocą Siri, a to nie koniec listy funkcji. Asystent głosowy pozwoli zadać pytanie w trakcie oglądania wideo.

Siri można oglądając film spytać między innymi o to, kto gra w oglądanym właśnie materiale. Można zadawać też inne pytania, jak np. o wynik meczu lub aktualną pogodę.

apple-tv-1

Tak jak się spodziewaliśmy, w nowym Apple TV znajdzie się oparty o iOS-a nowy system operacyjny TV OS - nazwa jest analogiczna dla Watch OS, który napędza smartwatche od Apple'a.

Apple pozwoli na uruchamianie na Apple TV aplikacji, w tym... gier. System tvOS w wersji beta dla deweloperów dostępny jest już dzisiaj i mogą oni przygotowywać swoje aplikacje. Apple wspominał też o... uniwersalnych aplikacjach, które będzie można uruchomić na iPhonie, iPadzie i Apple TV.

apple-tv-1b

W dalszej części prezentacji Apple powiedział nieco więcej na temat pilota. Będzie wyposażony w akcelerometr i żyroskop, ma pracować trzy miesiące na jednym ładowaniu, a zamiast baterii znajdzie się w nim port Lightning i wbudowany akumulator.

Ceny nowego Apple TV to 149 dol. za wersję 32 GB i 199 dol. za wersję 64 GB. Set-top box od Apple będzie dostępny pod koniec października.

REKLAMA

Sprawdź wszystkie nasze publikacje dotyczące nowości Apple’a:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA