REKLAMA

iOS 9 już dostępny! Możesz sam przetestować najnowszy system mobilny od Apple'a

Zapowiedziany już kilka miesięcy temu przez Apple system operacyjny iOS w wersji 9 nareszcie doczekał się finalnej, publicznie dostępnej wersji. Od teraz nie jest więc już tylko ciekawostką dla programistów i odważnych użytkowników, ale systemem, który zagości prawdopodobnie błyskawicznie na zdecydowanej większości iPhone'ów i iPadów.

16.09.2015 17.04
Proactive Siri iPhone
REKLAMA
REKLAMA

Nowości, jak przystało na Apple, jest ogrom, ale niewielu użytkowników zauważy wszystkie z nich. Część jest kosmetyczna, część widoczna tylko w określonych przypadkach, ale niektóre z nich można będzie zarejestrować już na pierwszy rzut oka.

W stosunku do iOS 8 zdecydowano się m.in. na zmianę czcionki, która od teraz tożsama jest z tą, którą stosuje się w watchOS. Zmianie uległy także w pewnym stopniu inne elementy wizualne systemu, w tym niektóre belki czy przyciski.

Najbardziej istotny jest jednak prawdopodobnie nowy asystent, opisywany przez Apple jako "Proactive", wśród funkcji którego odnajdziemy m.in. podpowiedzi dotyczące interesujących miejsc w naszej okolicy, programów, które mogą nam się przydać, wiadomości oraz osób, z którymi najczęściej się kontaktujemy. To oczywiście tylko wierzchołek możliwości Proactive, który potrafi m.in. dostosowywać podpowiadane nam treści do naszego rytmu dnia.

Poza Proactive dodano również aplikację News, poprawiono (a właściwie stworzono od nowa) aplikację Notatek i usprawniono Mapy. Niestety pierwsza i ostatnia opcja w naszym kraju mogą być umiarkowanie przydatne.

ios-9

Ze zmian na iPadzie na największą uwagę zasługuje natomiast bezsprzecznie opcja pracy jednocześnie na dwóch aplikacjach na jednym ekranie. Niestety jest ona dostępna wyłącznie dla iPada Air drugiej generacji. Pozostali fani tabletów Apple'a będą musieli obejść się smakiem.

Usprawnień jest oczywiście jeszcze więcej, a większość z nich można odnaleźć w poniżej podlinkowanych artykułach.

Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że z większości tego, co niesie ze sobą iOS 9 (w tym poprawa wydajności i zmniejszenie zużycia akumulatora) będzie mogła skorzystać większość użytkowników iPhone'ów i iPadów. W przypadku telefonów zgodne z nową wersją systemu są wszystkie urządzenia od 4s w górę (więc 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus). W przypadku iPadów zgodne są modele iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini oraz iPad Air i iPad Air 2. Aktualizacji mogą też dokonać posiadacze iPoda touch 5 i 6 generacji.

Aktualizacji można dokonać z odpowiedniego menu bezpośrednio na telefonie lub tablecie, albo przez iTunes.

REKLAMA

Dowiedz się więcej:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA