REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Dzisiaj zobaczymy czerwone zaćmienie superksiężyca

Nadchodzące niezwykłe zjawisko, czyli zaćmienie superksiężyca, będzie niezwykłą okazją do obserwacji (i fotografowania!). Warto się przygotować, bo ostatnia taka okazja miała miejsca ponad 30 lat temu, a kolejna nastąpi dopiero w 2033 roku.

27.09.2015
19:04
Dzisiaj zobaczymy czerwone zaćmienie superksiężyca
REKLAMA
REKLAMA

Co się właściwie stanie?

W weekend nałożą się na siebie dwa zjawiska. Po pierwsze, Księżyc i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii, po przeciwnych stronach Ziemi. Zaowocuje to pełnym zaćmieniem Księżyca, które dla obserwatora z Ziemi będzie wyglądać dość spektakularnie. Księżyc będzie miał czerwone zabarwienie, a kiedy całkowicie schowa się w cieniu Ziemi, będzie mocno przygaszony i ledwie widoczny. Po chwili zacznie wychodzić z cienia, na nowo przybierając czerwoną barwę.

Zaćmienie nałoży się na fazę tzw. superksiężyca, a więc dokładnie na moment, kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Dla obserwatorów Księżyc będzie się wydawał o 10% większy. Cały proces przedstawił w swoim tekście Hubert Taler.

Kiedy podziwiać zaćmienie superksiężyca?

Spektakl na niebie będzie miał miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 27 na 28 września). W Polsce zaćmienie rozpocznie się o godzinie 2:45, a zakończy o 6:50. Całkowite zaćmienie będziemy mogli oglądać między 4:11 a 5:24, a apogeum przypadnie na godzinę 4:47.

Księżyc będzie widoczny nisko nad północno-zachodnim horyzontem, dzięki czemu będzie wyglądał wyjątkowo majestatycznie na tle budynków i drzew. Niska pozycja nad horyzontem sprawi, że superksiężyc będzie się nam wydawał większy.

To świetna okazja do nocnych zdjęć

Jeśli jesteś nocnym Markiem (a może rannym ptaszkiem?) i masz w sobie żyłkę fotografa, koniecznie przygotuj swój aparat oraz statyw. Przyda się także dużo cierpliwości i kreatywności. Niską pozycję Księżyca nad horyzontem można bardzo ciekawie wykorzystać na zdjęciach.

Jeśli nie czujesz się pewnie przy fotografowaniu tego nietypowego zjawiska, zapraszam do mojego poradnika foto. Dowiesz się z niego co zrobić, by uzyskać możliwie najlepsze zdjęcia. Lepiej przygotować się zawczasu – kolejna taka okazja dopiero za 18 lat!

CZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA

* Zdjęcie w nagłówku: halfrain/Flickr. Fotografia na licencji CC BY-SA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA