Tech  / Artykuł

DJI Phantom 3 Standard to nowy, tani dron dla początkujących

Picture of the author

Rodzina dronów DJI Phantom to chyba najbardziej rozpoznawalna marka na całym rynku konsumenckich quadrocopterów. W rodzinie właśnie pojawiło się nowe dziecko, czyli DJI Phantom 3 Standard. Dron kusi niską ceną i sporymi możliwościami.

DJI zaledwie w kwietniu pokazało nowe drony DJI Phantom 3 w wersji Professional i Advanced, a już pojawił się ich tańszy odpowiednik. Nowy DJI Phantom 3 Standard ma wbudowaną na stałe kamerę Full HD, podgląd obrazu na żywo oraz wiele zaawansowanych systemów wspomagających niedoświadczonych pilotów. Dron został wyceniony na 799 dol., a więc jest tańszy o 200 dol. od wersji Advanced i 460 dol. od wersji Professional. Niecałe 3100 zł za drona wyposażonego w przyzwoitą kamerę, gimbal i system podglądu obrazu to naprawdę niewiele.

Cena jest więc przystępna jak nigdy dotąd, ale czy DJI Phantom 3 Standard jest jej wart?

Nowy DJI Phantom 3 Standard został stworzony z myślą o osobach, które dopiero wchodzą w świat dronów i chcą sprawić sobie pierwszy, poważniejszy sprzęt. Phantom 3 Standard zachował dobrze znane wymiary swoich poprzedników, a wizualnie różni się od nich jedynie innym kolorem naklejek na ramionach.

Phantom 3 Standard to kawał dobrze znanej technologii. Dron lata z prędkością do 57 km/h i umożliwia loty w trybach GPS (stabilizuje drona) i ATTI (utrzymuje jedynie stałą wysokość). Możemy się nim oddalić na promień 1 km. Co ciekawe, DJI zapowiada, że niebawem uaktualni oprogramowanie o tryb Follow me (podążanie za operatorem), Point od interest (lot po okręgu wokół ustalonego obiektu) i Waypoints (lot po wcześniej ustalonej trasie GPS). Co jeszcze ciekawsze, w dronie brakuje obsługi IOC, czyli trybów blokady kursu i punktu startu. Będą one udostępnione w aktualizacji oprogramowania.

Nowy Phantom umożliwia podgląd obrazu z wbudowanej kamery na ekranie smartfona, który można zamontować na kontrolerze. Bateria pozwala na 25 minut lotu na jednym ładowaniu.

Czym nowy Phantom 3 Standard różni się od Professional i Advanced?

Różnicą jest kamera i wyposażenie. Zamontowana na stałe kamera w wersji Standard została dość mocno ograniczona i ma możliwość nagrywania materiału w jakości 2,7K/30p, 1080/30p bądź 720/60p. Jak widać, nie ma co liczyć na podniebne ujęcia w slow-motion. Pozostała jednak możliwość wykonywania zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix oraz obsługa trybu timelapse. Wzorem poprzedników, także Phantom 3 Standard korzysta z obiektywu rektalinearnego (bez rybiego oka) o kącie widzenia 94 stopni. Jasność obiektywu to f/2.8. Kamera jest wyposażona w gimbal, a kątem nachylenia możemy sterować z aparatury.

Jeśli chodzi o wyposażenie, na pokładzie zabrakło obsługi systemu GLONASS, choć pozostała obsługa GPS-a. Kolejnym brakiem jest utrata systemu DJI Vision Positioning, który w droższych dronach stanowi „oczy” statków powietrznych, dzięki czemu mogą one unikać kolizji z przeszkodami.

W nowym modelu brakuje też modułu DJI Lightbridge służącego do radiowej transmisji obrazu na żywo w wysokiej jakości. Zamiast tego DJI Phantom 3 Standard transmituje obraz poprzez łączność Wi-Fi, która jest mniej stabilna i ma dużo mniejszy zasięg. DJI sprytnie rozwiązało kwestię interferencji sygnału Wi-Fi i aparatury radiowej – ta ostatnia działa w paśmie 5,8 GHz, podczas gdy Wi-Fi „fruwa” nA standardowej częstotliwości 2,4 GHz.

Rozwód z GoPro jest coraz bardziej widoczny

Phantom 3 Standard to już trzeci dron w najnowszej ofercie DJI, który jest dostarczony z zamocowaną na stałe kamerą własnej produkcji. W przypadku pierwszego i drugiego Phantoma flagowe modele mogły poszczycić się współpracą z GoPro. Tylko dedykowane serie Vision miały wbudowaną kamerę, która miała sporo słabszą jakość. Z kolei żaden z Phantomów serii 3 nie umożliwia wymiany kamery.

Tak się składa, że decyzja o porzuceniu wsparcia dla GoPro zbiegła się w czasie z zapowiedzią, że GoPro pracuje nad własnym dronem, którego zobaczymy już niebawem. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem i coś mi mówi, że w niedalekiej przyszłości DJI i GoPro mogą stać się wielkimi konkurentami.

Tymczasem DJI Phantom 3 Standard wygląda na naprawdę ciekawą propozycję, która może bardzo mocno namieszać na amatorskim rynku dronów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst