REKLAMA

Pierwsze drony od GoPro już w przyszłym roku!

Firma GoPro, czołowy producent sportowych kamer, właśnie pracuje nad własnymi dronami. Zobaczymy je już w przyszłym roku. To musiało nastąpić! Jeżeli ktoś ma spopularyzować nagrywanie z drona, będzie to właśnie firma GoPro.

26.11.2014 18.36
Pierwsze drony od GoPro już w przyszłym roku!
REKLAMA
REKLAMA

Wall Street Journal donosi, że prace nad dronami są już bardzo zaawansowane. Drony od GoPro będą oczywiście korzystać z kamer tego producenta. Nie wiemy jeszcze w ile wirników zostaną wyposażone. Znamy natomiast przedział cenowy, w jaki celuje GoPro – drony kupimy za kwotę od 500 do 1000 dolarów, a więc bardzo tanio.

To sugeruje, że GoPro wyprodukuje quadcoptery, które będą skierowane na rynek amatorski

gopro hero4

GoPro do tej pory produkowało jedynie sportowe kamerki oraz akcesoria do nich. Rozszerzenie działalności jest odpowiedzią na działania konkurencji. Rynek dronów rośnie wręcz niesamowicie szybko, a firmy takie jak DJI i Parrot zdobywają coraz większą popularność. Konkurencja produkuje zarówno drony, do których można zamontować kamery GoPro, jak również takie, które mają autorskie konstrukcje kamerek.

Wejście dużego producenta kamer na rynek dronów pokazuje, że filmowanie z powietrza nie jest już niszowym zajęciem. Drony stają się przystępne i trafiają pod strzechy do coraz szerszego grona odbiorców (choć mam nadzieję, że nikt nie weźmie tego do serca i nie zacznie latać dronem „pod strzechą”). Powiązania firmy GoPro z dronami trwają już od dawna. Większość oficjalnych filmów promocyjnych zawiera ujęcia nagrywane z powietrza.

Rosnący rynek dronów

Obecnie na rynku konsumenckich dronów mamy dwóch czołowych producentów. Chiński producent dronów DJI wystartował z produkcją najbardziej znanego urządzenia – Phantom – na początku 2013 roku. Ta seria do dziś cieszy się ogromną popularnością z uwagi na dobry stosunek jakości do ceny. W Polsce drony tej serii można dostać za ok. 4000 zł. W ubiegłym roku przychody firmy wyniosły 130 milionów dolarów, a szacuje się, że w tym roku wzrosną co najmniej trzykrotnie. Z kolei drugi duży gracz, francuski Parrot, oferuje znacznie tańsze urządzenia, które można dostać już za ok. 1000 zł. Są to znacznie mniej zaawansowane konstrukcje. Parrot zarobił 24 mln. dol. za ubiegły rok, a w tym roku szacuje, że przychód wzrośnie o 38%.

dji inspire 1 6

Drony od GoPro mają wielką szansę na sukces. Ta firma cieszy się ogromnym uznaniem klientów i jest utożsamiana z jakością. Co ciekawe, firma istnieje dopiero od 10 lat, a do tej pory z roku na rok niemal podwajała swoje przychody. Najnowsze seria kamer Hero 4 może w tym pomóc – szczególnie najtańsze urządzenie, które w Polsce kosztuje niewiele ponad 500 zł. W czerwcu tego roku GoPro trafiło na giełdę.

REKLAMA

Swoją drogą, GoPro wejdzie na rynek w bardzo trudnym okresie. Można się spodziewać, że głównym rynkiem zbytu będą Stany Zjednoczone, a latanie dronem na obszarze USA staje się coraz trudniejsze logistycznie. FAA (amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa) forsuje właśnie ustawę, według której do latania dronem będzie potrzebna licencja pilota.

Tak czy inaczej, czekam z dużą niecierpliwością na pierwsze drony od GoPro!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA