Foto  / Artykuł

Adobe w końcu pokaże poważnego mobilnego Photoshopa. Zapowiada się wyśmienicie

Tajemniczy Project Rigel nad którym właśnie pracuje Adobe to zupełnie nowa wersja Photoshopa, która trafi na tablety i smartfony. Wzorem bardzo udanego Lightrooma Mobile, również nowy mobilny Photoshop będzie częścią pakietu Creative Cloud, choć będzie darmowy.

Nowa wersja mobilnego Photoshopa zostanie zaprezentowana w październiku bieżącego roku, podczas konferencji Adobe Max. Jest to największa coroczna konferencja, na której Adobe pokazuje nowości w swoich najważniejszych produktach.

W 2013 roku na Adobe Max został zaprezentowany rewolucyjny pakiet Creative Cloud, który wprowadził abonament na programy desktopowe, a tym samym wywrócił do góry nogami model płatności. Do dziś wielu użytkowników nie może pogodzić się z tą zmianą. Z kolei w 20014 roku na konferencji Max zobaczyliśmy całe portfolio aplikacji mobilnych, a także nowości… sprzętowe w postaci gadżetów dla rysowników.

Jedną z gwiazd Adobe Max 2015 będzie zupełnie odmieniony mobilny Photoshop

adobe-photoshop-1

Nowa aplikacja początkowo zawita wyłącznie na system iOS i będzie obsługiwała iPada i iPhone’a. W późniejszym czasie trafi również na sprzęty z Androidem. Mówi się też o tym, że nowy Photoshop będzie jedną z pierwszych „poważnych” aplikacji na nadchodzącego iPada Pro z dużym ekranem. Co więcej, obie premiery mogą zbiegnąć się w czasie, więc jeśli plotki o nowym iPadzie się potwierdzą, jesień zapowiada się ciekawie.

Nowa aplikacja będzie zawierać wiele znanych narzędzi ze swojego desktopowego odpowiednika, takich jak obsługa warstw oraz wypełnienia i pędzle korygujące działające w oparciu o uwzględnienie zawartości (Content Aware). Co więcej, w nowym mobilnym Photoshopie znajdzie się też narzędzie Formowanie (Liquify), powszechnie wykorzystywane do korekcji kształtów twarzy i ciała. W aplikacji pojawi się też technologia rozpoznawania twarzy znana z desktopowego Lightrooma CC.

adobe-photoshop-2

Manu Anand obejmujący posadę Senior Product Manager w Adobe, opisuje nową aplikację następującymi słowami: "Projekt Rigel jest zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, by służyć potrzebom profesjonalistów znających desktopowe narzędzia do retuszowania zdjęć”. Dodaje jednak, że narzędzia te mają być proste w obsłudze, więc nowi użytkownicy Photoshopa nie mają czego się obawiać.

Warto przypomnieć, że Adobe w tym roku wycofało się z Photoshopa Touch, który był rozwijany od 2012 roku, ale nigdy nie zyskał szczególnej popularności. Obecne aplikacje mobilne to bardzo podstawowy Adobe Photoshop Express oraz bardziej zaawansowany Adobe Photoshop Mix.

Szykuje się sukces na miarę Lightroom Mobile?

Nowy mobilny Photoshop jest projektowany od podstaw według nowej filozofii Creative Cloud. Aplikacja ma być darmowa, ale do działania będzie wymagała konta w usłudze Adobe CC. Jest więc szansa, że mobilny Photoshop będzie dla stacjonarnego programu tym, czym Lightroom Mobile stał się dla desktopowego Lightrooma. A więc nie mobilnym substytutem, ale dopełnieniem.

Premiera odnowionego mobilnego Photoshopa odbędzie się na konferencji Adobe Max, która potrwa od 3 do 7 października. Jestem szczególnie ciekaw, czy potwierdzą się plotki o współpracy z Apple w kontekście iPada Pro. Przekonamy się o tym już za nieco ponad miesiąc.

Grafiki w tekście: cnet.com

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst