Foto  / Artykuł

Prześwietliliśmy chmurę dla kreatywnych - wszystko co musisz wiedzieć o Adobe Creative Cloud

110 interakcji
dołącz do dyskusji

Usługa Adobe Creative Cloud, która zastąpiła Creative Suite, jest na rynku już od ponad półtora roku. Mimo to, subskrypcyjny model dostępu do programów Adobe nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Sprawdziliśmy czy te obawy są uzasadnione.

Czym jest Adobe Creative Cloud?

Creative Cloud to nowy sposób dostępu do programów Adobe. Do niedawna, aby skorzystać z Photoshopa, Illustratora, czy Premiere Pro, musieliśmy kupić program w wersji pudełkowej, lub poprzez cyfrową dystrybucję.

Adobe-creative-cloud-1

Creative Cloud wprowadziło natomiast usługę subskrypcji. Zamiast przeznaczać jednorazowo dużą kwotę na dany program, dostęp do niego uzyskujemy poprzez znacznie mniejsze, okresowe płatności. Za dostęp do programu możemy płacić co miesiąc, lub z góry na cały rok.

Co otrzymujemy w zamian? Przede wszystkim, zawsze najnowsze wersje programów. To duża zmiana. W przypadku wersji pudełkowych, po pojawieniu się nowszej wersji programu trzeba było wykonać płatny upgrade. W ramach Creative Cloud wszystkie aktualizacje otrzymujemy bez dodatkowych opłat i natychmiast po ich premierze.

Plany członkostwa

W Creative Cloud mamy możliwość wybrania planu członkostwa. Przede wszystkim, możemy wybrać, czy chcemy mieć dostęp do całego pakietu Creative Cloud, czy tylko do wybranego programu. W skład całego pakietu wchodzi 20 programów projektowych (m.in. Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro, After Effects, Dreamweaver), oraz kilka ciekawych, internetowych usług. Co jakiś czas pojawiają się ciekawe promocje na wybrane pakiety, np. na pakiet dla fotografów, w skład którego wchodzi Photoshop CC i Lightroom 5.

PHOTOSHOP-CC

Do każdego wykupionego planu (niezależnie, czy wykupujemy dostęp do całej usługi CC, czy tylko do jednego programu), otrzymujemy od Adobe także 20 GB przestrzeni dyskowej w chmurze, a także bardzo miły dodatek w postaci Behance ProSite. Jest to dostęp do płatnej części serwisu dla profesjonalistów Behance.net, w której można utworzyć bardzo efektowne internetowe portfolio.

Dostępne są także specjalne plany dla zespołów. Decydując się na jeden z nich, otrzymamy nie 20, ale 100 GB przestrzeni w chmurze, zaawansowane opcje kontroli stanowisk i wsparcie techniczne Adobe.

Po zakupie wybranego planu, wystarczy ściągnąć klienta Adobe Creative Cloud. Ten mały program to centrum dowodzenia zakupionymi programami. Za jego pomocą można zainstalować kolejne aplikacje, lub uaktualnić te, które już mamy. Dzięki klientowi możemy także synchronizować czcionki między urządzeniami, zarządzać plikami w chmurze, a także zarządzać swoim kontem Behance, lub utworzyć portfolio ProSite.

Fakty i mity

Wiele osób obawia się przejścia na Kreatywną Chmurę Adobę, z uwagi na internetowy charakter usługi. Warto w tym miejscu rozjaśnić kilka kwestii.

Czy programy Adobe Creative Cloud działają w przeglądarce internetowej? Nie. Przeglądarka potrzebna jest jedynie do ściągnięcia instalatora Creative Cloud. Wszystkie programy instaluje się na dysku i korzysta z nich w standardowy, znany dotychczas sposób. Można korzystać równolegle np. z Photoshopa CS6 i Photoshopa CC (Creative Cloud) – oba zainstalowane są na dysku jako osobne programy.

Adobe-creative-cloud-2

Czy muszę być podłączony do Internetu, aby korzystać z programów CC? Nie. Programy są zainstalowane na dysku i można z nich korzystać zupełnie niezależnie od połączenia z Internetem. Nieważne, czy pracujemy w domu, w terenie, czy w trasie – jeżeli mamy zainstalowany program, Internet nie jest konieczny do pracy. Adobe wymaga jedynie okresowego połączenia z Internetem w celu weryfikacji subskrypcji. Przy zakupie planu rocznego, wystarczy połączenie z Internetem co 99 dni, zaś przy planie miesięcznym abonament jest sprawdzany co 30 dni. W międzyczasie połączenie z Internetem nie jest konieczne.

Czy pliki utworzona w programach Creative Cloud są przechowywane w chmurze? To pytanie bardzo często pada w przypadku chmury Adobe, ale obawy nie są uzasadnione. Wszystkie pliki przechowywane są lokalnie, na dysku, tak jak miało to miejsce w pakiecie Creatve Suite. Po zakończeniu subskrypcji nadal będziemy mieć do nich dostęp. 20 GB przestrzeni dyskowej, które otrzymujemy aktywując usługę CC, jest całkowicie opcjonalne. Z chmury możemy korzystać, lub nie, przy czym sami decydujemy, co w niej umieścimy.

Do czego w takim razie służy przestrzeń w chmurze? Mówiąc najprościej, do synchronizacji plików między urządzeniami, lub do dzielenia się swoimi plikami. Pliki możemy w łatwy sposób udostępnić znajomym lub klientom. Taka osoba nie musi być członkiem Creative Cloud, nie musi nawet mieć żadnego programu Adobe. Mimo że przechowywane w chmurze pliki mają rozszerzenia typowe dla programów Adobe (np. .PSD), do ich wyświetlenia wystarczy sama przeglądarka i oczywiście nasze pozwolenie. Po zrezygnowaniu z subskrypcji Adobe CC nadal mamy dostęp do plików w chmurze, jednak pojemność kurczy się do 2 GB. Jeżeli przekroczyliśmy ten limit, po zakończeniu subskrypcji mamy 90 dni na zmniejszenie liczby plików przechowywanych online.

Czy aktualizacje programów są konieczne do pracy? Nie. Jeżeli widzimy, że pojawiła się aktualizacja jednego z programów, a nie mamy czasu na jej ściąganie i instalowanie, lub np. jesteśmy w podróży i mamy wolne łącze – nie musimy jej ściągać ani instalować. Możemy bez przeszkód pracować na starszej wersji, a aktualizację wykonać kiedy warunki będą bardziej sprzyjające.

Czy muszę wykupić dwie licencje jeśli posiadam Maca i drugi komputer z Windowsem? Nie. Możesz mieć desktop z Windowsem i Macbooka (lub dowolną inną konfigurację) i do pracy na obu urządzeniach wystarczy jedna licencja. W ramach jednej licencji, programy Creative Cloud możesz zainstalować na dwóch komputerach. Równie dobrze na obu może być Windows (lub OS X). To wygodna opcja, bo programy możemy mieć i na komputerze stacjonarnym i na laptopie, który zawsze mamy przy sobie.

Czy Adobe Creative Cloud mogę kupić tylko na stronie Aobe.com, tylko płacąc w euro i dostając europejską fakturę? Ponownie – nie jest to prawdą. Oczywiście można to zrobić przez stronę Adobe, ale równie dobrze można wykupić subskrypcję u któregoś z partnerów Adobe. W Polsce jest cała sieć takich resellerów, oznaczonych statusem Adobe Certified Partner. Po zakupie u któregoś z nich, można zapłacić w złotówkach i otrzymać polską fakturę VAT.

Jeżeli chciałbyś przetestować Creative Cloud, możesz całkowicie za darmo wypróbować pakiet przez 30 dni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst