Gry  / Artykuł

E3: Fallout 4 będzie najlepszą odsłoną serii od czasu wejścia w 3D. Wysyp materiałów z gry

Picture of the author
147 interakcji
dołącz do dyskusji

Cztery lata pracy. Tyle potrzebowała ekipa z Bethesda Studios, aby dać światu najbardziej skomplikowaną i wszechstronną grę cRPG z otwartym światem. Fallout 4 powalił mnie na kolana. To gra na tygodnie, o ile nie miesiące wspaniałej zabawy.

Doom i Dishonored 2 zapowiadają się na bardzo ciekawie produkcje. To jednak Fallout 4 podbił serca widowni. Chociaż ledwo widzę już na oczy, jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co przygotowano w Bethesda Studios. Zdaje sobie sprawę, że mogę teraz mocno przestrzelić, ale naprawdę w to wierzę – dostaniemy najlepszą odsłonę Fallouta od czasu wejścia kultowej, wspaniałej serii w trzeci wymiar.

Co najbardziej spodobało mi się w Fallout 4? Przede wszystkim ogrom możliwości. Właśnie na taką grę czekałem.

Jasne, już Fallout 3 oraz New Vegas były wielkie i otwarte. Fallout 4 wynosi swobodę na zupełnie nowy poziom. Dosłownie – poziom przestworzy. Podróżowanie powietrznym statkiem przyprawiło mnie o opad szczęki. Widać, że świat gry jest przeznaczony do eksploracji bez żadnych ograniczeń. Bez żadnych zakazanych terytoriów. Bez żadnych niewidzialnych ścian. Uwielbiam to poczucie wolności i cieszę się, że producenci z Bethesda Studios dadzą mi możliwość swobodnej eksploracji i swobodnego rozwoju. No ale po kolei. Fallout 4 to przede wszystkim:

4 lata pracy. Długi okres produkcyjny pozwolił na stworzenie większego i bardziej szczegółowego świata niż kiedykolwiek wcześniej. Swoboda kreacji pozwoliła twórcom na przetestowanie większej liczby pomysłów i innowacji. Dzięki temu w naturalny sposób gra będzie bardziej bogata w zawartość oraz dopracowana.

Swobodna eksploracja z ziemi i… powietrza? Wszystko na to wskazuje. Fallout 4 pozwoli na poruszanie się pojazdem latającym, jednocześnie atakując pozycje wroga. O ile zaprezentowana maszyna nie jest przypisana do konkretnej misji, pokazuje to nam coś bardzo ważnego. Twórcy Fallouta 4 nie boją się oglądania ich świata z każdej możliwej strony. Nie tylko od frontu, ale również z lotu ptaka. Bardzo odważny ruch świadczący o pewności co do swojego produktu.

Rozwijaj swoje włości. Kto grał w gry Bethesda Studios, ten doskonale wie, jak wciągające może być rozwijanie własnego domostwa. Układanie książek na półkach, wieszanie mieczy na ścianach… takie rzeczy po prostu wciągają. To, że Fallout 4 posiada własny, wbudowany edytor bazy, jest niesamowitą możliwością. Prąd, generatory, wieżyczki – to wszystko przypomina niezwykle popularnego Minecrafta połączonego z gatunkiem tower defence. Kapitalny, opcjonalny dodatek.

Crafting, który ma znaczenie. Obserwując materiały z konferencji możemy być pewni jednego. Tworzenie broni i pancerzy w Fallout 4 jest naprawdę istotne. Liczba kombinacji robi wrażenie. Ucieszyła mnie zwłaszcza możliwość pracy nad każdym pojedynczym elementem zbroi – naramiennikami, ochraniaczami, torsem i tak dalej. Już teraz widać, że miłośnicy przebieranek będą w niebie. Oczywiście, o ile znajdą odpowiednie surowce.

Śliczna grafika. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się, dlaczego Fallout 4 nie wygląda tak powalająco jak na przykład Wiedźmin 3. Wystarczy wskazać latanie i edytor obszaru. W mojej ocenie Fallout 4 i tak wygląda naprawdę niesamowicie. Czy to lasy, miasteczka czy post-apokaliptyczne osady, gra ugina się pod ilością detali otoczenia. Już nie mogę się doczekać, kiedy będę eksplorował te wszystkie aglomeracje, jaskinie, porty i wyspy. Uwielbiam!

Bethesda w formie, czyli okropne modele postaci. Morrowind, Oblivion, Fallout 3 – co łączy te gry? Oczywiście otwarte światy, rozgrywka rozpisana na tygodnie oraz masa możliwości. Jest jednak coś jeszcze – paskudne modele postaci. Te włosy podczas tworzenia postaci w Fallout 4, brrr. Nie, żeby mi to przeszkadzało. Ba, moim zdaniem ma to swój urok. Kolejny „feature” Bethesdy, tak jak masa bugów czekająca na graczy podczas premiery.

Nowy system rozmów – Bethesda zrobiła to, na co część jej fanów czekała od wielu, wielu lat. Zupełnie nowy system rozmów z postaciami NPC przybliża grę w kierunku Mass Effect czy Dragon Age. Główny bohater/bohaterka w końcu dostał/a głos, natomiast sceny dialogowe mogą nabrać dodatkowego dynamizmu. Ciekawostka – studio nagrywało dialogi od ponad dwóch lat! Jako konserwatysta, jeżeli chodzi o gry Bethesdy z otwartym światem, zastanawiam się, czy to dobra decyzja. Tak czy inaczej – trzymam kciuki!

Aplikacja towarzysząca – przykład Destiny pokazał, że dobra aplikacja towarzysząca naprawdę przydaje się podczas rozgrywki. Tym bardziej cieszę się, że Fallout 4 pojawi się również na iOS oraz Androidzie, w formie pomocnika zarządzania ekwipunkiem, dziennikiem i zadaniami. Gdyby tego było mało, Fallout Shelter, zupełnie nowa gra Bethesdy na mobilne urządzenia, właśnie w tym momencie pojawiła się w iTunes App Store. Nic tylko pobierać!

Premiera szybciej niż sądzisz. Czas na najlepsze. Fallout 4 pojawi się na sklepowych półkach już 10 listopada 2015 roku!

Jestem na tak. Jestem kupiony. Jestem zachwycony. Fallout 4 to w mojej ocenie najlepszy punkt podczas całej konferencji Bethesdy. Mam tylko jeden, drobny problem. Jeszcze nigdy nie byłem tak rozdarty, na jakiej platformie zagrać w grę tego studia. Konsola czy PC? Mam nadzieję, że w przeciągu następnych miesięcy uda mi się podjąć najlepszą decyzję.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst