REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Kupisz jedzenie przez Internet i odbierzesz je w automacie szybciej niż myślałeś. Lodówkomaty mają niespodziewaną konkurencję

Polacy jeszcze nie wyrobili sobie dobrze nawyku kupowania jedzenia przez Internet, a już na tym rynku zaczyna robić się gęsto. Wszystko za sprawą grubych ryb, które biją się o portfele konsumentów.

15.05.2015
18:54
Kupisz jedzenie online i odbierzesz je w automacie szybciej niż myślałeś
REKLAMA
REKLAMA

Zaledwie w zeszłym miesiącu informowaliśmy o planach Rafała Brzoski, który po sukcesie Paczkomatów postanowił pójść w kierunku Lodówkomatów. Integer, czyli firma Brzoski, wspólnie z Allegro stworzą platformę handlową dla producentów żywości. Grupa Allegro będzie odpowiedzialna za to, na czym zna się najlepiej, czyli stworzy zaplecze dla usług sieciowych, które pozwolą sklepom oraz producentom żywności na handel swoimi produktami w Internecie. Integer zaś zbuduje sieć Lodówkomatów, które będą podobne do popularnych nie tylko w Polsce Paczkomatów, z tą różnicą, że urządzenia będą przystosowane do przechowywania żywności.

Szef firmy Integer widzi w handlu żywnością przez Internet jest wielki potencjał, dlatego pierwsze testowe lodówkomaty pojawią się w dużych miastach Polski już w drugiej połowie 2015 roku.

Okazuje się jednak, że duet Integer i Allegro będzie miał na tym polu poważnego konkurenta.

Dzisiaj swoją sieć lodówkomatów zapowiedział Merlin.

Projekt nosi nazwę Merlinfood by Alma, ale to nie jedyna nowa nazwa, którą powinni zapamiętać konsumenci. Jest jeszcze Coolomat, czyli maszyna, z której klienci będą odbierać swoje zakupy. Pierwszy Coolomat stanął już w Poznaniu, a następne urządzenia pojawią się wkrótce w Warszawie.

Kolejne terminale zostaną niebawem udostępnione w wybranych lokalizacjach w Warszawie. Po okresie testów, planujemy szybki i dynamiczny wzrost nawet do 200 Coolomatów w skali roku – zapowiada Łukasz Rybczonek, dyrektor rozwoju biznesu w Merlin.pl.

Merlin swoją sieć handlu online żywnością buduje przy współpracy z dwoma partnerami. Za zaopatrzenie odpowiadać będzie sieć delikatesów Alma, która zapewni klientom dostęp do ponad 20 tys. produktów. Alma współpracuje też z wieloma zaufanymi dostawcami i dysponuje zorganizowaną siecią dystrybucji w całej Polsce.

W zasięgu naszych bezpośrednich dostaw znajduje się ponad 10 mln mieszkańców z 18 aglomeracji, do których jesteśmy w stanie dostarczyć zakupy nawet w 4 godziny od złożenia zamówienia. Natomiast sprzedaż wysyłkową realizujemy na terenie całej Polski. – mówi Jacek Sobczyk, Dyrektor Operacyjny Alma Market S.A.

Coolomat-Merlinfood-by-alma

Natomiast za Coolomaty, czyli lodówkomaty Merlina i Almy, będzie odpowiadał partner technologiczny, firma Coolomat sp. z o.o.

Art. spożywcze zamówione przez klienta mogą czekać na odbiór przez kilka godzin, gdyż poszczególne skrytki terminala są przystosowane do przechowywania produktów w temperaturze do minus 20C. Dzięki temu możliwa będzie bezpieczna realizacja zamówień także produktów mrożonych i chłodniczych – wyjaśnia Marcin Warzocha, prezes zarządu Coolomat sp. z o.o.

Nie chcesz odbierać zakupów w Coolomacie? Merlinfood to rozumie. Dlatego klient będzie miał wybór pomiędzy dostawą kurierską do domu lub odbiorem osobistym w terminalu Coolomat.

Merlinfood by Alma w swoim komunikacie prasowym zamieścił również przytyk do konkurencji, jaką niewątpliwie będą Lodówkomaty od firmy Integer i Allegro. Marcin Warzocha ze spółki Coolomat zapowiedział, że Coolomaty będą przełomowym rozwiązaniem i wyraźnie zaznaczył, że jego firma razem z Merlinfood jako pierwsza w Polsce prezentuje “już nie koncepcję, ale finalne rozwiązanie”. Dodał również, że produkcja terminali już wystartowała.

Ten przytyk w kierunku Lodókomatów dobrze wróży na przyszłość.

Jeśli już na tak wczesnym etapie walki o rynek Merlinfood by Alma stawia Lodówkomaty jako konkurencję, to finalnie na tych potyczkach i przepychankach najwięcej zyskają klienci.

REKLAMA

Dwie sieci lodókomatów/coolomatów, od dwóch poważnych grup, za którymi stoją poważni partnerzy? Polscy konsumenci chyba nie mogli wymarzyć sobie lepszego scenariusza.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA