REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

HBO Now, czyli nowe VOD dla posiadaczy urządzeń Apple zdało pierwszy egzamin

HBO Now, czyli nowa usługa VOD uruchomiona na chwilę przed premierą piątego sezonu Gry o Tron wytrzymała obciążenie związane z premierą pierwszego odcinka serialu. Sprawdziliśmy to też w Polsce o trzeciej nad ranem naszego czasu i odtwarzanie przebiegało bez zarzutu.

14.04.2015
19:42
HBO Now, czyli nowe VOD dla posiadaczy urządzeń Apple zdało pierwszy egzamin
REKLAMA
REKLAMA

Użytkownicy serwisów VOD od HBO w przeszłości miewali problemy z obejrzeniem wyczekiwanego miesiącami nowego odcinka serialu w momencie premiery. W chwili udostępnienia kolejnego epizodu zwykle loguje się do serwisu tyle ludzi, że serwery odmawiają posłuszeństwa.

W przypadku nowej usługi HBO Now udało się uniknąć wpadki przy pierwszej istotnej premierze.

hbo-now-w-polsce-gra-o-tron

Stacji HBO należy się duży plus za to, że w tym roku Gra o Tron debiutowała jednocześnie w linearnej telewizji na terenie USA oraz w serwisach VOD od twórców serialu. Premiera w naszym rodzimym HBO nie została opóźniona, a serial można było uruchomić o trzeciej nad ranem - czyli o 21:00 czasu amerykańskiego.

Gra o Tron pojawiła się u nas w nocy, więc serwery nie były zbytnio obciążone. W Stanach Zjednoczonych była to oczywiście godzina szczytu, więc zainteresowanie w kilkukrotnie ludniejszym kraju było z pewnością znacznie większe, niż u nas. Mimo to usługa HBO Now była stabilna i mogłem obejrzeć serial bez problemu.

Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości taki stan rzeczy się utrzyma.

HBO GO w zeszłym roku nie poradziło sobie z premierą czwartego sezonu Gry o Tron, ale nowa usługa zbudowana jest na zupełnie nowym silniku - nie autorskim, a licencjonowanym od firmy MLB Advanced Media, która napędza też WWE Network. Nowy silnik sobie poradził z obsłużeniem wszystkich chętnych, a HBO Now działało tak jak trzeba.

Trzeba oczywiście pamiętać, że HBO Now nie miało zapewne tak trudnego zadania, jak HBO GO w Stanach rok temu. Nowa usługa została udostępniona jak na razie tylko klientom Apple - chociaż, jak sprawdziliśmy, przeglądarkowa wersja HBO Now działa na komputerach z Windows po rejestracji na urządzeniu firmy z Cupertino. Część ruchu zgarnęło dla siebie też HBO GO.

hbo-now-itunes-store-app-store
REKLAMA

Nie można też nie brać pod uwagę tego, że w tym roku cztery początkowe odcinki Gry o Tron trafiły na dzień przed oficjalną premierą pierwszego z nich. Najbardziej niecierpliwi fani zapewne skusili się, by obejrzeć materiał udostępniony nieoficjalną drogą. Źródłem była płyta recenzencka wysłana do jednego z krytyków, co potwierdziło HBO.

W najbliższych tygodniach przekonamy się, czy i jak wyciek piątego sezonu Gry o Tron wpłynie na wyniki oglądalności w porównaniu do odcinków emitowanych w zeszłym roku. Jak na razie HBO Now zdało zaś egzamin i pozostaje mieć nadzieję, że taki stan rzeczy się utrzyma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA