Tech  / Artykuł

Najbardziej dochodowe seriale w Polsce wcale nie są tymi, które lubisz oglądać

163 interakcji
dołącz do dyskusji

Choć lubimy "Grę o Tron" i "House of Cards", to w telewizji niepodzielnie rządzi "Pierwsza Miłość" i "Szpital". To właśnie te seriale zarabiają najwięcej, a więc nie ma co liczyć na podniesienie standardów telewizyjnej ramówki.

Według badań domu mediowego MEC polscy Internauci chętnie oglądają seriale w Sieci. Mimo że raport skupia się na przypadku House of Cards (powstał bowiem przed premierą trzeciego sezonu serialu), to wyraźnie widać, że perypetie Franka Underwooda nie są tak popularne, jak chociażby smoki i walka o tron w Westeros. „Grę o Tron” obejrzało aż 32% polskich Internautów, „Rodzinę Borgiów” 16,7% a „True Detective” 12,1%.

house of cards

Wróćmy jednak do „House of Cards”. Dwa pierwsze sezony serialu obejrzało 8,5% polskich Internautów, przy czym serial był najpopularnijeszy w grupie wiekowej 25-34 lata. Jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość populacji Polaków z dostępem do Internetu, można oszacować, że „House of Cards” obejrzało 1,6 mln Polaków.

Serial cieszył się sporo większą popularnością w Internecie, niż w telewizji. „House of Cards” był emitowany na kanale Ale Kino+ i gromadził średnio 25 tys. widzów dla odcinków pierwszego sezonu i 17 tys. dla drugiego. Trzeba jednak zaznaczyć, że telewizyjne premiery były emitowane z dużym opóźnieniem w stosunku do Internetu.

Widzowie wybrali więc Internet. Szkoda tylko, że większość z nich oglądała serial nielegalnie.

Według raportu MEC, 56% Internautów oglądających House of Cards zadeklarowało, że nie płaciło nigdy za wideo w Internecie. To pokazuje, że skala piractwa jest duża, ale to tylko potwierdzenie wyników, o których było głośno w ubiegłym roku. Wówczas firma Excipio ogłosiła, że polska jest na drugim miejscu w niechlubnej czołówce krajów piratujących House of Cards, jeśli chodzi o liczbę udostępnianych torrentów. Wyprzedzili nas jedynie Amerykanie, a mają oni przecież aż 10 razy więcej Internautów.

house-of-cards-w-polsce

Taka sytuacja być może zmieni się wraz z trzecim sezonem „House of Cards”, który abonenci nc+ mogą oglądać za 1,99 zł. Tyle kosztuje konto w serwisie VOD, a sam trzeci sezon jest dostępny bez dodatkowych opłat.

Tymczasem w polskiej telewizji króluje ilość, a nie jakość

Na tle najchętniej oglądanych seriali w Internecie bardzo ciekawie wypadają dane na temat najlepiej zarabiających seriali w polskiej telewizji. Nie, nie są to największe hity, o których mówi cały świat. Ba, nie są to nawet seriale, którymi moglibyśmy się poszczycić na polskim podwórku. Najwięcej zarabiają bowiem twory, które – stosując eufemizm – jakością nie grzeszą. Sami zobaczcie jak wygląda lista najlepiej zarabiających seriali.

Według danych Nielsen Audience Measurement opracowanych przez Lowe Media wynika, że w 2 2014 roku najwięcej zarobiły takie seriale, jak:

  • „Pierwsza Miłość” – Polsat – 225,9 mln zł,
  • „Szpital” – TVN – 225,3 mln zł,
  • „Dlaczego Ja?” – Polsat – 209,5 mln zł,
  • „Świat według Kiepskich” – Polsat – 200 mln zł,
  • „Barwy Szczęścia” – TVP 2 – 189 mln zł.

Z kolei w ciągu ostatnich 10 lat najwięcej zarobiły:

  • „Na Wspólnej” – TVN – ponad 2 mld zł,
  • „Pierwsza Miłość” – Polsat – 1,95 mld zł,
  • „M jak Miłość” – TVP2 – 1,4 mld zł,
  • „W11 - Wydział Śledczy” – TVN – 1,4 mld zł,
  • „Świat według Kiepskich” – Polsat – 1,2 mld zł,

A w pozostałej dziesiątce znalazły się także: „Samo Życie”, „Barwy Szczęścia”, „Dlaczego Ja?”, „Detektywi” i „Klan”.

Okazuje się więc, że w polskiej telewizji najbardziej dochodowe są wszelkie tasiemce, które są emitowane latami. Odcinki takich seriali liczy się często nawet nie w setkach, a w tysiącach. Są to więc setki lub tysiące okazji do wyemitowania bloków reklamowych, a więc siłą rzeczy roczny przychód jest potężny.

Z taką ilościowym nastawieniem w żaden sposób nie mogą konkurować najlepsze światowe seriale, które dla telewizji nie są tak opłacalne, jak kolejny tasiemiec. Jeśli dodamy do tego szybszą dostępność i lepszą jakość wideo w Internecie, to wnioski nasuwają się same.

Chcesz oglądać seriale? Wybierz Internet.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst