REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wszystko, co musisz wiedzieć o myszkach, aby dobrze wybrać

Jest nieodłącznym elementem każdego zestawu komputerowego, od 1981 roku podstawowym narzędziem interakcji z systemem operacyjnym. Dostępna w niezliczonej ilości form, rozmiarów i technologii. Biorąc pod uwagę jak intensywnie się jej używa, wybór właściwej jest niezwykle często ignorowany przez konsumentów. Mowa oczywiście o myszce komputerowej.

17.03.2015
19:30
Wszystko, co musisz wiedzieć o myszkach, aby dobrze wybrać
REKLAMA
REKLAMA

Nie ważne, czy gramy w gry, układamy slajdy w Power Poincie czy po prostu przeglądamy strony internetowe - nasza dłoń spoczywa na myszce, przemieszczając kursor po ekranie. Podobnie jak w przypadku klawiatur, wybór odpowiedniej myszki powinien być odpowiednio przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb - niestety, najczęściej nie jest.

Dobierając mysz do komputera, konsumenci zazwyczaj kierują się jednym kryterium - ceną. Ewentualnie wybierają czy mysz ma być przewodowa, czy bezprzewodowa.

To wielka szkoda, ponieważ - jakby nie było - jest to najczęściej używane peryferium, bardziej istotne nawet od doboru klawiatury. Wybrać właściwą mysz nie jest jednak łatwo, przy ogromnym zatrzęsieniu typów, kształtów i modeli zalewających rynek.

W tym poradniku skupimy się na najbardziej popularnych technologiach dostępnych w myszkach i przedstawimy na co zwracać uwagę, gdy wybieramy się do sklepu po nowe urządzenie wskazujące.

Czym się różni mysz laserowa od myszy optycznej?

Obydwie technologie są do siebie bardzo podobne. Obydwie wykorzystują wiązkę światła, która odbijając się od powierzchni informuje komputer o położeniu myszki. Technologia laserowa pozwala na znacznie bardziej precyzyjną interakcję, w związku z czym jest chętnie wybierana przez graczy i innych użytkowników, którzy potrzebują dokładnego wskaźnika.

sensory-myszy

Myszki laserowe umożliwiają też uzyskanie wyższego DPI ("prędkości" przesuwania myszki - liczby pikseli, o jaką przesunie się myszka), co jest szczególnie istotne dla graczy. Dla zwykłego użytkownika DPI na poziomie powyżej 1000 jest więcej niż wystarczające, a na rynku znajdują się praktycznie tylko takie modele.

Zaletą technologii optycznej jest fakt, iż myszki w nią wyposażone są zwyczajnie tańsze w zakupie. Nawet w przypadku myszy gamingowych, zbliżone do siebie modele, różniące się jedynie sensorem, znacząco różnią się ceną.

Jeżeli zależy nam jednak na tym, żeby mysz działała na niemalże każdej powierzchni, powinniśmy patrzeć na myszy z sensorem laserowym. Jedyna powierzchnia, na której taka mysz nie będzie działać poprawnie, to tafla szkła lub inne, przezroczyste powierzchnie. Są jednak od tego wyjątki, jak np. myszki Logitech Performance MX wyposażone w technologię Darkfield Laser Tracking, pozwalające używać ich na powierzchniach szklanych (o grubości powyżej 4mm), ponieważ laser jest tak precyzyjny, iż potrafi odbić wiązkę od mikroskopijnych niedoskonałości szkła.

Pewną alternatywę dla sensorów stricte optycznych i laserowych oferuje firma Microsoft ze swoją technologią BlueTrack. Wykorzystując szeroką wiązkę niebieskiego światła, ta mysz optyczna potrafi pracować na każdej powierzchni (z wyjątkiem szkła i powierzchni lustrzanych), oferując jednocześnie precyzję myszy laserowej. Choć nie nada się ona dla zapalonych graczy, to już użytkownicy biurowi z pewnością odczują różnicę w zastosowanej technologii.

Z ogonkiem, czy bezprzewodowo?

Myszki oparte o łączność bezprzewodową mają z pewnością wiele zalet - przede wszystkim wygoda, brak irytującego, plączącego się kabla na biurku i możliwość obsługi komputera np. siedząc na kanapie. Dwie najbardziej powszechne opcje łączności bezprzewodowej to łączność radiowa, z pomocą dedykowanego odbiornika, oraz Bluetooth.

wireless-mouse


Ta ostatnia spotykana jest w myszkach dość rzadko i dotyczy raczej modeli z wyższej półki, jednakże oferuje połączenie bez wykorzystania dodatkowych, zajmujących porty USB odbiorników (o ile nasz komputer posiada wbudowaną łączność BT).

Łączność radiowa jest najczęściej spotykaną w myszkach komputerowych. Z pomocą odbiornika pracującego na częstotliwości 2,4 GHz (sporadycznie 5 GHz) możemy podłączyć czasem więcej niż jedno urządzenie, jak choćby w przypadku technologi Unifying firmy Logitech, dzięki której z pomocą jednego odbiornika możemy połączyć do sześciu urządzeń.

Technologia ta ma jednak pewną wadę - w przypadku, gdy mamy w najbliższym otoczeniu komputera wiele innych urządzeń pracujących na łączności radiowej (bądź wiele urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz) może dochodzić do wzajemnych zakłóceń. O ile w przypadku markowych produktów nie stanowi to większego problemu, o tyle w przypadku tanich, chińskich wynalazków jest to bardzo powszechna kwestia, która zraża klientów do korzystania z myszy bezprzewodowych.

Decydując się na mysz "bez ogonka" trzeba także pamiętać o konieczności wymiany, bądź ładowania baterii. Zazwyczaj nie jest to jednak przesadny problem - przeciętnie myszki pracują na jednej baterii minimum trzy miesiące, a wymiana czy też naładowanie baterii raz na tak długi okres z pewnością nie będzie stanowić przesadnego problemu.

gaming-mouse

Na użytek domowy mysz bezprzewodowa będzie najbardziej rozsądnym wyborem. Może okazać się jednak niewłaściwym, jeśli będziemy szukać myszki przeznaczonej także do gier komputerowych. Wyborowi właściwej myszki gamingowej można by poświęcić naprawdę wiele więcej miejsca, jednak na potrzeby tego tekstu powiem tylko, iż z zasady myszy przewodowe sprawdzają się w grach po prostu lepiej.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. "input lag", czyli minimalne opóźnienie pomiędzy ruchem myszki, a reakcją kursora, które nie jest zauważalne podczas normalnej pracy z komputerem, lecz jest bardzo irytujące podczas grania w gry, szczególnie typu FPS, czy MOBA.

Oczywiście gracze również mogą znaleźć w przebogatym portfolio dostępnych produktów świetne myszki bezprzewodowe, lecz ich cena jest zazwyczaj naprawdę wysoka.

Kształty, wymiary, przyciski...

Tego wszystkiego jest naprawdę zatrzęsienie, jednak można odnaleźć wśród tego zamętu kilka prostych prawidłowości.

W dużym uproszczeniu, myszki zależnie od kształtu możemy podzielić na symetryczne i profilowane. Podczas takiego wyboru duże znaczenie mają osobiste preferencje i potrzeby. Generalizując, myszki profilowane zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas długiej pracy z komputerem. Dzięki odpowiedniemu kształtowi dłoń spoczywa na urządzeniu w bardziej naturalnej pozycji, co na dłuższą metę przekłada się na mniejsze nadwyrężenie nadgarstka i lepszą ergonomię pracy, czyli po prostu dużo wyższy komfort.

apple mysz imac

Profil symetryczny nie każdemu musi jednak przeszkadzać - gdy nie spędzamy długich godzin przed ekranem, nie będzie miał on aż tak ogromnego znaczenia, podobnie w przypadku, gdy ogólna ergonomia naszego stanowiska pracy nie przeszkadza w płaskim trzymaniu dłoni na myszce.

Jeżeli spędzamy przed komputerem więcej czasu niż przeciętnie, warto rozważyć także wybór myszki o dużym rozmiarze. W perspektywie przełoży się to na znacznie większy komfort pracy, ponieważ cała dłoń spoczywać będzie na urządzeniu, dając o bardziej pewny chwyt. To również zależy do osobistych preferencji, ponieważ nie wszyscy operują myszką w ten sposób - wielu ludzi korzysta z niej opierając nadgarstek na blacie i manipuluje myszką delikatnymi ruchami palców.

W takim wypadku lepiej sprawdzi się niewielkie urządzenie, które dodatkowo bezproblemowo zmieści się w torbie, jeżeli używamy go w połączeniu z laptopem.

Obiektywnie rzecz ujmując, dobrze jest jednak zdecydować się na myszkę posiadającą więcej, niż tylko podstawowy komplet przycisków. Może się to wydawać drobnostką, ale nawet dwa dodatkowe przyciski, które możemy przypisać jako "dalej" i "wstecz" stanowią ogromne udogodnienie w pracy, chociażby z przeglądarką internetową.

myszka-komputerowa

W przypadku myszek do gier liczba dodatkowych przycisków bywa kluczowym kryterium wyboru, gdyż pozwala na przypisanie ich do konkretnych poleceń w grze, co znacząco ułatwia rozgrywkę.
Zdarzają się także myszki pozbawione przycisków, wyposażone za to w panel dotykowy.

Najbardziej popularną z nich jest oczywiście Magic Mouse od Apple, która umożliwia płynną i wygodną obsługę gestów systemu OS X. Jest też coraz więcej myszek dotykowych obsługujących gesty systemu Windows 8 i są one dość ciekawą propozycją dla osób, które często z nich korzystają.

Przy wyborze myszki należy przede wszystkim mieć na względzie jej zastosowanie

Inne potrzeby będzie miał gracz, a inne prosty użytkownik domowy. Jeszcze inne zawodowy grafik czy projektant, który może wybierać także spośród trackballi i manipulatorów 3D wykorzystujących technologię haptyczną - dla przeciętnego klienta te urządzenia wyglądać będą jak rekwizyty z filmów Sci-Fi, jednak są środowiska profesjonalistów, którzy nie wyobrażają sobie pracy na innych peryferiach.

SpaceExplorer

W przypadku bardziej konwencjonalnego użycia, najlepszym, co można zrobić, to dobrze zastanowić się nad własnymi potrzebami. Najlepiej także iść do sklepu i "przymierzyć się" do konkretnej myszki.

Jeżeli decydowalibyśmy się na mysz przewodową, naprawdę warto poważnie wziąć pod uwagę wybór myszki dla graczy, nawet jeśli sami w gry nie gramy. Podyktowane jest to bardzo prostą kwestią - myszki gamingowe zazwyczaj muszą znieść o wiele więcej, a zatem projektowane są z myślą o bardziej intensywnym wykorzystaniu, zazwyczaj wykonane z użyciem lepszych materiałów.

Często jest tak, że w tej samej cenie możemy znaleźć mysz "zwykłą" i "gamingową", które dzielić będzie prawdziwa przepaść jakościowa.

Nie warto jednak decydować się na absolutnie najtańsze możliwe rozwiązanie, ponieważ takie urządzenia zazwyczaj dosłownie rozpadają się w dłoniach, a pozorna oszczędność bardzo szybko przeistacza się w konieczność ponownego wydatku. Czasem wystarczy dopłata naprawdę niewielkiej kwoty, aby otrzymać urządzenie dużo wyższego sortu.

myszka

Dobra myszka jest podstawą komfortowego korzystania z komputera

W tym tekście zaledwie "polizaliśmy lodu przez szybkę", jeżeli chodzi o tematykę myszek. Jak już wspominałem, samo dokładne opisanie aspektu urządzeń dla graczy zajęłoby nieporównywalnie więcej miejsca.

Głodnych bardziej konkretnych informacji mogę odesłać do obszernego poradnika, przygotowanego kilka lat temu przez serwis Benchmark. Nadal jest on jak najbardziej aktualny i zawiera mnóstwo cennych, szczegółowych informacji na tematy, które w tym artykule zobrazowane są dość ogólnie.

Od pierwszego, komercyjne dostępnego komputera obsługiwanego myszką - Xeroxa 8010 z 1981 roku minęło naprawdę dużo czasu. Wiele się zmieniło, lecz jedna rzecz pozostała taka sama - nadal nie wymyślono bardziej komfortowego i ogólnodostępnego sposobu interakcji z komputerem osobistym.

Warto więc zadbać o ten komfort i zdecydować się na zakup myszki, która bezobsługowo sprosta naszym oczekiwaniom.

Czytaj również:

REKLAMA

*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA