REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wszystko co musisz wiedzieć o klawiaturach, a nie zwracałeś nawet na to uwagi

Wybór klawiatury do komputera jest zatrważająco często lekceważony przez konsumentów. O ile przykładamy ogromną wagę do wyboru takich peryferiów jak głośniki, drukarka czy słuchawki, o tyle klawiaturę zawsze wybiera się tę najtańszą - żeby była. Warto jednak pamiętać, że obok myszki, jest to najczęściej używany element komputerowego zestawu.

11.03.2015
12:38
Wszystko co musisz wiedzieć o klawiaturach, a nie zwracałeś nawet na to uwagi
REKLAMA
REKLAMA

Choć pozornie niczym się od siebie nie różnią, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych wariantów tradycyjnej klawiatury. Dla przeciętnego konsumenta różnice są niemalże niedostrzegalne, jeżeli nie ma się ich świadomości.

W dalszej perspektywie może się jednak okazać, że właściwy dobór klawiatury do naszych potrzeb nie tylko ułatwi nam pracę z komputerem, ale i uczyni ją nieporównywalnie bardziej przyjemną.

klawiatura komputer

Obok takich czynników jak wygląd, dodatkowe funkcje, czy podświetlenie klawiszy, istnieje jeszcze jedno kryterium, według którego powinniśmy wybrać dla siebie klawiaturę - rodzaj zastosowanych przycisków.

Aby ułatwić rozeznanie w tych obcych realiach, przygotowaliśmy prosty przewodnik po najbardziej popularnych typach przycisków stosowanych w klawiaturach. Wybranie właściwych i znajomość różnic pomiędzy nimi jest naprawdę bardzo istotne w wyborze odpowiedniego urządzenia - warto więc co nieco o nich wiedzieć.

Zacznijmy od klawiatur membranowych

Najprostszym i najbardziej powszechnym typem przełącznika w klawiaturach jest przełącznik membranowy. Zasada jego działania jest bardzo prosta - plastikowy klawisz naciska gumową kopułkę (membranę) z przełącznikiem, który stykając się z płytką drukowaną na spodzie klawiatury powoduje wysłanie impulsu elektrycznego i powstanie znaku w komputerze.

Mechanizm ten jest najtańszym w produkcji, dlatego też spotkamy go w większości klawiatur dostępnych na rynku, zwłaszcza tych budżetowych.

Keyboard_Construction_Layer

Ma on jednak sporo wad, spośród których największą jest bardzo niska żywotność przycisków. Z powodu braku równomiernego nacisku, kopułki zużywają się o wiele szybciej niż w innych typach klawiatur.

Przez to po krótkim czasie pisanie na takiej klawiaturze nie należy do najbardziej przyjemnych, ani tym bardziej dokładnych, gdyż przyciski stają się "gumowate". Często zdarza się także, iż plastikowy klawisz zwyczajnie blokuje się na mechanizmie, właśnie z powodu nierównomiernego rozłożenia siły nacisku.

Klawiatury nożycowe

Problem ten zniwelowany jest w drugim, bardzo popularnym typie przycisków - przyciskach nożycowych. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm oparty jest o wykonane z tworzywa "nożyce", na których spoczywa plastikowy klawisz.

Scissor_switch_mechanism.svg

Pod przyciskiem znajduje się gumowa kopułka, lecz dzięki zastosowaniu "nożyc", nacisk na nią jest równomierny i stały. Taka konstrukcja umożliwia także znaczące odchudzenie przycisków, dlatego też klawiatury nożycowe stosowane są w większości dzisiejszych laptopów, oraz w klawiaturach "low-profile" o płaskiej konstrukcji.

Żywotność takiego rozwiązania jest znacząco podwyższona w stosunku do klasycznych klawiatur membranowych, zwłaszcza gdy "nożyce" wykonane są z dobrego tworzywa. Zapewnia ono także o wiele bardziej przyjemne wrażenia z pisania, choć tutaj bardzo dużo zależy od tzw. "skoku" klawiatury, czyli dystansu, jaki musi przebyć klawisz by przycisk spotkał się dnem klawiatury.

W przypadku klawiatur o niskim profilu skok wynosi zazwyczaj poniżej 3 mm, a bardzo często poniżej 2 mm. Zasadniczo przyjmuje się, że im większy skok, tym lepiej, choć tutaj bardzo dużo zależy od osobistych preferencji użytkownika.

apple_keyboard

Jedyną obiektywną wadą klawiatur nożycowych do tej pory był fakt, iż aby uzyskać największą precyzję podczas pisania, klawisz musiał być wciśnięty dokładnie na środku, gdyż jego krawędzie nie reagowały w ten sam sposób co centrum.

Przyszłość klawiatur niskoprofilowych?

Prawdopodobne rozwiązanie tego problemu pokazało Apple, prezentując w swoim nowym Macbooku zupełnie nowy typ przycisku - "butterfly switch", czyli w wolnym tłumaczeniu - przełącznik motylkowy.

Jest to rozwiązanie gwarantujące pełną stabilność klawisza podczas pisania, niezależnie od miejsca, gdzie zostanie naciśnięte.

Można by powiedzieć, że Apple wyważa otwarte drzwi, a inne firmy już dawno wymyśliły podobne rozwiązania (jak choćby firma Logitech ze swoim mechanizmem Perfect Stroke), jednak zastosowane materiały, użycie stali nierdzewnej zamiast tworzyw sztucznych, pozwalają stwierdzić, iż "butterfly switch" wyznaczy nowy kierunek dla klawiatur niskoprofilowych, tym bardziej, jeżeli zostanie z czasem zaimplementowane w Apple Bluetooth Keyboard.

butterlfy-apple

Mimo wszystko nawet innowacje Apple nie są w stanie zdetronizować technologii, która - choć jest najstarsza ze wszystkich opisywanych - nadal uważana jest w kręgach "pisaczy" za najlepszą.

Pomówmy o klawiaturach mechanicznych

Rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością zwłaszcza wśród graczy i ludzi piszących zawodowo, są klawiatury mechaniczne. W przeciwieństwie do klawiatur opartych o gumowe kopułki wykorzystują one indywidualne przyciski mechaniczne pod każdym klawiszem, a zależnie od typu tego przycisku, oferuje zupełnie inne doznania podczas pisania.

Największą zaletą klawiatur mechanicznych jest ich żywotność, która bywa 10-cio krotnie wyższa od nawet najlepszych klawiatur nożycowych. Przeciętnie klawiatury mechaniczne wytrzymują 10-50 mln naciśnięć, a zatem więcej, niż przeciętny człowiek zdoła wykonać w ciągu swojego życia.

Zakup klawiatury mechanicznej to wobec tego świetna inwestycja - możemy być więcej niż pewni, że kupując dobrą klawiaturę, nie będziemy musieli się martwić jej wymianą przez lata, nawet mając w rodzinie gracza-furiata, który wyładowuje swoje porażki na Bogu ducha winnych klawiszach.

cherry_mx_blue_brown

Decydując się na wybór klawiatury mechanicznej, trzeba mieć na uwadze, iż nawet za najbardziej podstawowe modele przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej, niż w przypadku "zwykłych" klawiatur. Jak już jednak wspominałem, jest to inwestycja, więc nawet wydatek powyżej 500 zł (a od takich kwot zaczynają się sensowne modele) nie powinien w perspektywie nas przerażać.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie klawiatury mechanicznej, są różne rodzaje przycisków. Choć producenci stale eksperymentują z przyciskami, najczęściej przypomina to próbę wynalezienia koła na nowo. Na rynku niekwestionowanym liderem i wzorem są przyciski firmy Cherry MX, zazwyczaj w czterech różnych formach, i to na nich skupimy się w tej części artykułu.

Zasadniczo typy przycisków mechanicznych możemy podzielić na dwie kategorie - przyciski linearne (liniowe), oraz przyciski z wyraźnie zaznaczonym momentem nacisku.

Przyjęło się uważać, iż właśnie te drugie o wiele lepiej nadają się do długotrwałego pisania i zasadniczo jest w tym sporo prawdy. Klawiatury mechaniczne mają bowiem to do siebie, że w przeciwieństwie do klawiatur membranowych, nie muszą zetknąć się z dnem, aby naciśnięcie klawisza zostało zarejestrowane.

Zazwyczaj rejestracja naciśnięcia ma miejsce w pół drogi. Dlatego aby uzyskać maksymalną prędkość pisania, potrzebny jest jakiś sygnał, iż komputer już zarejestrował naciśnięty klawisz. Taki sygnał oferują przyciski Cherry MX Blue, oraz Cherry MX Brown.

Dla domorosłych pisarzy

Cherry MX Blue uważane są za Świętego Graala osób zajmujących się pisaniem, ponieważ oferują najbardziej wyczuwalny "sygnał" fizyczny, spotęgowany dodatkowo przez wyraźny sygnał dźwiękowy. Swoją konstrukcją najbardziej przypominają stare klawiatury IMB M, które zapewne wielu czytelników ma jeszcze schowane gdzieś na strychu.

CherryMXBlue

MX Blue oferują niezrównane wrażenia z pisania, lecz odbywa się to kosztem niebywałego hałasu. Nawet na tle innych przycisków mechanicznych, które ogólnie cechują się bardzo głośną pracą, MX Blue to prawdziwi krzykacze.

Podobnie wyraźny sygnał fizyczny dają przyciski MX Brown, lecz robią to znacznie ciszej od swoich niebieskich odpowiedników. Są także bardziej "miękkie", dlatego przez wielu użytkowników uważane są za idealne medium pomiędzy klawiaturą do pisania, a klawiaturą dla graczy, gdzie przesadnie ciężka siła nacisku nie jest do końca pożądana.

CherryMXBrown

Przyciski liniowe, dla nieliniowej rozgrywki... i nie tylko

Przyciski linearne charakteryzują się tym, iż nie uświadczymy tam żadnego sygnału w momencie, kiedy naciśnięcie przycisku zostanie zarejestrowane. Uważane są przez to za o wiele mniej nadające się do pisania, a ich przeznaczeniem jest raczej gaming.
Do niedawna najbardziej popularnym przyciskiem gamingowym był Cherry MX Red, który cechuje się bardzo niewielką siłą nacisku (jak na klawiaturę mechaniczną) oraz akceptowalnym poziomem hałasu.

CherryMXRed

W ostatnich latach jest on jednak coraz częściej zastępowany autorskimi rozwiązaniami producentów, ponieważ na dłuższą metę okazał się zbyt mało uniwersalny, a w skrajnych przypadkach kompletnie nie nadający się do pisania, z powodu bardzo małej precyzji.

Spośród wszystkich przycisków mechanicznych, największej siły nacisku wymagają klawisze Cherry MX Black. Należą także do najcichszych przycisków mechanicznych i pomimo linearnej konstrukcji, świetnie sprawują się podczas pisania.

CherryMXBlack

Praca na nich wymaga jednak przyzwyczajenia i zdecydowanie nie polecam klawiatur z Cherry MX Black osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę czy to z długotrwałymi sesjami gamingowymi, czy pisarskimi.

Takie sesje na tych przyciskach łatwo mogą skończyć się nadwyrężeniem mięśni przedramienia, które są odpowiedzialne za ruchy naszych palców. Z drugiej strony silny opór z pewnością docenią zaawansowani gracze, którzy od lekkości przycisku bardziej cenią sobie dokładność swoich działań.

Nie wszystko złoto...

Zalety klawiatur mechanicznych można by opiewać w hymnach pochwalnych, lecz nie sposób przeoczyć ich dwie największe wady - gabaryty oraz ergonomię podłączenia.

Klawiatury z przyciskami mechanicznymi są zdecydowanie większe od swoich membranowych odpowiedników. Konstrukcja mechanizmu wymaga także zastosowania zupełnie innych materiałów, przez co całość wyraźnie nabiera na masie, bardzo często przekraczając kilogram wagi.

I choć sprawia to, że możemy w awaryjnych sytuacjach użyć takiej klawiatury jako broni obuchowej, w świecie peryferiów komputerowych jest to naprawdę ogromna masa. Koniecznie musimy też wziąć pod uwagę hałas, jaki generują te urządzenia. Poniżej można na własne uszy przekonać się, jak brzmią przyciski Cherry MX:

Takie klawiatury zajmują też bardzo dużo miejsca na biurku. Nawet wersje "tenkeyless" (pozbawione klawiatury numerycznej, ze ściśniętymi strzałkami) budzą respekt swoim rozmiarem. Bardzo ciężko jest też je dokładnie wyczyścić - zazwyczaj gruntowne czyszczenie wymaga zdjęcia plastikowych klawiszy i odsłonięcia przycisków.

Na palcach jednej ręki można policzyć też producentów, którzy oferują swoje klawiatury mechaniczne w wersjach bezprzewodowych. W tym segmencie nadal dominuje kabel, zazwyczaj gruby, często z materiałowym oplotem.

Z powodu konstrukcji przełączników mechanicznych stosunkowo rzadko spotyka się klawiatury podświetlane, a jeśli już, są one bardzo kosztowne. Wynika to z konieczności wykorzystania indywidualnej diody led dla każdego przycisku, co oczywiście podnosi koszty produkcyjne.

tenkeyless_keyboard

Kwestia wyboru jest oczywiście kwestią subiektywną

Każdy z nas ma inne preferencje i potrzeby, jednakże są pewne prawidłowości, które sprawdzają się zawsze. Klawiatury to, obok myszki, najczęściej używane przez nas peryferium. Niezależnie od tego, czy piszemy powieści czy odpowiadamy tylko na komentarze na Facebooku, inwestycja w dobrą klawiaturę zawsze się opłaci.

Osobom ceniącym sobie estetykę i komfort zdecydowanie polecam porzucenie tanich klawiatur z gumową kopułką na rzecz solidnej klawiatury z mechanizmem nożycowym. Tych natomiast, którzy poważnie podchodzą do pracy z tekstem, bądź spędzają długie godziny na graniu, gorąco namawiam na wypróbowanie klawiatury mechanicznej.

Odkąd na moim biurku zagościła klawiatura z Cherry MX Black nie wyobrażam sobie już powrotu do pisania dłuższych tekstów na innych urządzeniach, nawet na rewelacyjnej klawiaturze Macbooka Air. Obcowanie z klawiaturą mechaniczną to zupełnie inny rodzaj kontaktu z tekstem.

Nie każdemu jednak takie rozwiązania mogą odpowiadać, dlatego najważniejsze przy wyborze klawiatury powinno być jej uprzednie wypróbowanie. Nie lekceważmy tego, jak ważna jest odpowiednia klawiatura przy naszym komputerze.

Nawet jeżeli przyjdzie za nią zapłacić nieco więcej niż dotychczas i spędzić kilka minut w sklepie na testowaniu kolejnych modeli - będą to dobrze wydane pieniądze i dobrze spędzony czas.

REKLAMA

*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA