REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Wielki sukces Polaków w najważniejszym konkursie fotografii mobilnej

33 wyróżnienia i pierwsza nagroda w kategorii „Still life” – tak wyglądają statystyki Polaków w Mobile Photography Awards 2014, czyli najbardziej prestiżowym konkursie fotografii mobilnej na świecie. To świetna wiadomość i wielki sukces. Tym bardziej, że zwycięskie fotografie trzymają wysoki poziom.

07.02.2015
10:23
Wielki sukces Polaków w najważniejszym konkursie fotografii mobilnej
REKLAMA
REKLAMA

Konkurs Mobile Photography Awards po raz pierwszy odbył się w 2011 roku. Od tego czasu MPA przyciąga najwięcej fanów fotografii mobilnej, a tym samym stał się najważniejszym na świecie konkursem tego typu. Do tegorocznej edycji napłynęło ponad 6 tys. zgłoszeń z 65 krajów.

W tym roku zdjęcia można było nadsyłać do jednej z 19 kategorii. Większość z nich dotykała tematów znanych z tradycyjnej fotografii, jak np. architektura, krajobraz, ludzie, makro, fotoreportaż, podróże, czy fotografia uliczna. Ducha fotografii mobilnej czuć jednak w typowo „smartfonowych” kategoriach, jak np. zdjęcie selfie, czy fotografia… jedzenia. Kilkunastoosobowe jury konkursowe składało się z artystów, dziennikarzy, fotografów oraz blogerów.

Sukces Polaków

W tegorocznej edycji Mobile Photography Awards Polacy odnieśli naprawdę spektakularny sukces. W kategorii „Still life” zwyciężyło zdjęcie „Dinner” Agnieszki Domańskiej. Ponadto wyróżniono łącznie 33 zdjęcia 12 Polaków. 9 wyróżnień otrzymała Agnieszka Domańska, a kolejnych 7 - Patryk Pat Kuleta. Pozostałe wyróżnione osoby to Łukasz Gurbiel, Kamil Kawczyński, Adam Oczkoś, Cezary Dziadurski, Michał Szklanowski, Rafał Piotrzkowski, Magdalena De Jonge Malucha, Barbara Łucka, Paweł Głowacki oraz Waldemar Nowak.

Pierwsza szóstka reprezentowała Grupę Mobilni, czyli polskie środowisko fotografów mobilnych popularyzujące wykonywanie zdjęć przy użyciu smartfona. Jednym z sędziów w konkursie był współzałożyciel Grupy Mobilni i jednocześnie laureat poprzednich edycji konkursu, Michał Koralewski.

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, chociażby z uwagi na fakt, że fotografia mobilna powoli staje się częścią najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Taka sytuacja ma miejsce np. w konkursie Sony World Photography Awards organizowanym przez World Photography Organisation. W tegorocznej edycji konkursu zadebiutuje kategoria przeznaczona specjalnie dla smartfonów.

Czy tego chcemy, czy nie, smartfony stają się prawdziwym narzędziem w rękach fotografów. Z roku na rok poprawia się jakość zdjęć mobilnych, a zdjęcia i nagrania ze smartfonów są coraz częściej stosowane w reportażach prasowych i telewizyjnych.

Poniżej znajduje się pełna galeria zwycięskich zdjęć oraz wybrane zdjęcia spośród wyróżnień Polaków

konkurs-mobilny-00
konkurs-mobilny-01
konkurs-mobilny-02
konkurs-mobilny-03
konkurs-mobilny-04
Processed with VSCOcam with e1 preset
Processed with VSCOcam with e5 preset
konkurs-mobilny-07
konkurs-mobilny-08
konkurs-mobilny-09
konkurs-mobilny-10
konkurs-mobilny-11
konkurs-mobilny-12
Processed with VSCOcam with g2 preset
konkurs-mobilny-14
konkurs-mobilny-15
konkurs-mobilny-16
konkurs-mobilny-17
konkurs-mobilny-18
_One day you will ask me whi ch is more im­portant”, fot. Barbara Łucka. Wyróżnienie w kategorii SELF-PORTRAITS
Abandoned Workshop #2, fot. Agnieszka Doma ńska. Wyróżnienie w kategorii DARKNESS
Cocteau Twin, fot. Patryk Pat Kuleta. W yróżnienie w kategorii THE DARKNESS
Crosswise, fot. _ukasz Gurbiel. Wyrozni enie w kategorii STREET PHOTOGRAPHY
Processed with VSCOcam with b3 preset
Keep calm and welcome autumn, fot. Waldemar  Nowak. Wyróżnienie w kategorii LANDSCAPES
Forest in the fog, fot. Pa weł Głowacki. Wyróżnienie w kategorii LANDSCAPES oraz  NATURE AND WILDLIFE
Iron Man, fot. Magdalena De Jonge Malucha.  Wyróżnienie w kategorii FOOD & BEVERAGE
REKLAMA

To jednak nie koniec konkursu, bowiem w przyszłym tygodniu jury wybierze jednego zwycięzcę Grand Prize. Otrzyma on nagrodę w wysokości 3 tys. dol. Dodatkowo autor najlepszego foto-eseju otrzyma nagrodę 500 dol. Pozostali zwycięzcy otrzymają paczki nagród, a ich zdjęcia zostaną zaprezentowane na konkursowej wystawie. Pełną galerię nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć można zobaczyć na stronie konkursu.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA