Foto  / Artykuł

Fotografia mobilna wchodzi na salony. Sony World Photography Awards z kategorią dla smartfonów

Światowy konkurs Sony World Photography Awards to jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych. Tegoroczna edycja konkursu będzie wyjątkowa i niewątpliwie kontrowersyjna. W 2015 roku zadebiutuje bowiem kategoria zdjęć ze smartfonów. Tym samym fotografia mobilna oficjalnie wchodzi na salony.

Konkurs SWPA to duże wydarzenie, a wygrana w nim jest dla każdego fotografa dużym wyróżnieniem i wiąże się ze sporym prestiżem. Taka nagroda potrafi otworzyć niejedne drzwi w karierze fotografa. W ubiegłym roku miałem przyjemność uczestniczyć w finałowej gali SWPA w Londynie i naprawdę nie zazdroszczę jury. Poziom nadesłanych zdjęć był chyba najwyższy z możliwych, a pomysłowość i sama różnorodność materiałów zasługiwała na najwyższe słowa uznania.

SWPA 0

Organizacja World Photography Awards co roku musi jednak zmierzyć się z wyborem tych najlepszych kadrów. W ubiegłym roku do konkursu napłynęło 144 tys. zgłoszeń ze 166 krajów świata.

W tegorocznej edycji konkursu zadebiutuje fotografia mobilna

W tym roku obok 4 głównych kategorii – profesjonalnej, otwartej, dla studentów i dla młodzieży – zadebiutuje również kategoria mobilna. Każdy zainteresowany może zgłosić swoje zdjęcie do konkursu. Począwszy do dzisiaj, zdjęcia można zgłaszać równo przez miesiąc (do 27. lutego) na stronie konkursu. Zgłoszenie zdjęć jest darmowe.

Ze wszystkich zgłoszeń jury konkursowe wybierze 20 najlepszych prac. W tym roku zadanie to przypadnie piątce znanych postaci ze świata fotografii. W skład jury wejdą: Anna Dickson, dyrektor działu fotografii w Huffington Post, Chris Hudson, redaktor artystyczny grupy National Geographic Traveller, Anthony Lepinay, fotograf i dyrektor kreatywny, Alvin Soon, redaktor HWM i HardwareZone.com i Evgeny Tchebotarev, CPO i współzałożyciel serwisu 500px. Następnie głos przejmą internauci, którzy w głosowaniu wybiorą najlepsze zdjęcie z finałowej dwudziestki. Głosy będzie można oddawać w terminie 10-17 marca.

fot. Chen Li, zwycięzca kategorii otwartej 2014
fot. Chen Li, zwycięzca kategorii otwartej 2014

Jest o co walczyć, bo zwycięzca najlepszego smartfonowego zdjęcia otrzyma pakiet produktów Sony Mobile, w skład którego wejdą m.in. najnowsze modele smartfonu i tabletu z serii Xperia. Autor fotografii poleci również na finałową galę SWPA w Londynie, która odbędzie się 23 kwietnia.

Skąd właściwie pomysł na włączenie fotografii mobilnej do konkursu?

Na to pytanie odpowiada juror konkursu, Anthony Lepinay. To francuski fotograf uliczny, który sam korzysta w swojej fotografii ze smartfona.

To prawdziwa przyjemność zobaczyć jak fotografia zmienia się dzięki nowym technologiom i nowym zastosowaniom. Dostępność zmienia nasz sposób myślenia o fotografii. Musimy być zawsze czujni, by uchwycić idealną chwilę. I mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie znajdziemy takie idealne chwile. – mówi Anthony Lepinay.

Bardzo jestem ciekaw jakości zdjęć w kategorii mobile, ale coś mi mówi, że nie będę rozczarowany. Smartfon w rękach sprawnego fotografa w wielu sytuacjach może być takim samym narzędziem, jak profesjonalny aparat. Szczególnie dziś, gdy jakość zdjęć mobilnych już dawno przekroczyła próg przyzwoitości.

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziesz na stronie organizacji World Photography Organisation.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst