Tech  / Artykuł

Właśnie tym żyliśmy w 2014 roku. Google pokazuje, co interesuje Polaków

Rok ma się ku końcowi, a dla Google to tradycyjnie czas podsumowania tego, jak użytkownicy korzystali z usług giganta. Po udostępnieniu informacji na temat popularności filmów w serwisie YouTube i krótkiego kilku Year in Search przyszła pora na udostępnienie danych na temat tego, które konkretnie hasła wpisywane do wyszukiwarki cieszyły się największą popularnością, zarówno w Polsce jak i na świecie.

Już w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że film ze zmutowanym psem-pająkiem Sylwestra Wardęgi był w tym roku najczęściej oglądanym wideo w serwisie YouTube. Google po raz czternasty udostępnia dane na temat tego, które z haseł najbardziej zyskiwały na popularności w minionym roku.

Top 10 wyszukiwanych haseł w Polsce w 2014 roku nie jest zaskoczeniem.

Wśród informacji cieszących się największą popularnością zawsze można znaleźć dane dotyczące zmarłych celebrytów. W Polsce nie jest inaczej, a na pierwszym miejscu wśród wyszukiwanych haseł znalazło się nazwisko Anny Przybylskiej, która przegrała w tym roku walkę z rakiem. Jej śmierć poruszyła i zainteresowała Polaków w największym stopniu.

Ważnym wydarzeniem dla naszych rodaków był też Mundial, ale to nie jedyne hasło związane ze sportem, które trafiło do list Top 10. Bardzo dużą popularnością cieszyli się Kamil Stoch i Michael Schumacher oraz igrzyska w Soczi. Oprócz tego interesowały nas jako naród wybory samorządowe oraz nieco wcześniej sytuacja na Ukrainie, czyli u naszych wschodnich sąsiadów.

Krym trafił na czwarte miejsce w zestawieniu haseł zyskujących najszybciej popularność, a Ukraina na szóste.

Jeśli chodzi o popkulturę, to dużą popularnością cieszyła się rodzima produkcja o tytule Miasto 44. W muzyce też czuć ducha patriotyzmu, bo Polaków najbardziej ciekawiła piosenka My Słowianie w wykonaniu Donatana i Cleo. Bardzo wysoko znalazło się też nazwisko kontrowersyjnej postaci z Eurowizji, czyli Conchity Wurst.

Do listy Top 10 przedostał się też aktor komediowy Robin Williams, który popełnił w tym roku samobójstwo. Na ósmym miejscu znalazł się program rozrywkowy Top Model. W wynikach wyszukiwania z Polski znalazło się też wzbudzające dialog społeczny określenie gender, ale dopiero na ostatniej, dziesiątej pozycji.

google news

Polska lista TOP 10 - hasła, które najszybciej zyskiwały na popularności w 2014 r.:

 1. Anna Przybylska
 2. Mundial 2014
 3. Conchita Wurst
 4. Krym
 5. wybory samorządowe 2014
 6. Robin Williams
 7. Ukraina
 8. Top model
 9. Soczi
 10. gender

Listy Top Trendy

Oprócz listy 10 najpopularniejszych haseł Google udostępniło dane w podziale na kategorie. Wśród nich znalazły się nazwiska najczęściej google’anych osób z Polski i zagranicy. Wśród rodaków oprócz Anny Przybylskiej i Kamila Stocha znaleźli się głównie celebryci, w tym postaci bardzo kontrowersyjne oraz “krul” polskiej polityki. Kto konkretnie się tam znalazł prezentuje poniższa lista:

 1. Anna Przybylska
 2. Kamil Stoch
 3. Mariusz Trynkiewicz
 4. Dariusz Kmiecik
 5. Dawid Kwiatkowski
 6. Agata Mróz
 7. Wojciech Jaruzelski
 8. Rafalala
 9. Karolina Czarnecka
 10. Janusz Korwin Mikke

Oprócz Conchity Wurst i zmarłego Robina Williamsa wśród zagranicznych nazwisk wpisywanych w wyszukiwarkę Google na liście najpopularniejszych znalazła się Jennifer Lawrence.

Mam jednak wrażenie, że związane jest to raczej z wyciekiem jej nagich zdjęć do sieci w ramach The Fappening, niźli z zainteresowania Polaków jej twórczością… Oprócz tego, podobnie jak w przypadku nazwisk z Polski, widać tutaj celebrytów i aktorów, ale także m.in. Jordana Belforta. Pełna lista nazwisk prezentuje się następująco:

 1. Conchita Wurst
 2. Robin Williams
 3. Jennifer Lawrence
 4. Władimir Putin
 5. Philip Seymour Hoffman
 6. Jordan Belfort
 7. Michael Schumacher
 8. Paul Walker
 9. Thomas Morgenstern
 10. Tito Vilanova

google

"Co to...?"

Google to nie tylko wyszukiwarka informacji na temat ludzi i wydarzeń, ale użytkownicy korzystają z wyszukiwarki jak z... encyklopedii. Ciekawie prezentują się wyniki dotyczące tego, o jakie hasła w formie pytali Polacy. Najbardziej interesowała nas aplikacja Snapchat (nie dziwię się, bo sam nie znalazłem dla niej zastosowania), niesławne gender oraz... selfie. Oprócz tego w wynikach widać wyraźnie, że chcemy oglądać materiały wideo online i płaczemy po Kinomaniaku, którego zamknięcie przebiło popularnością pytania o sytuację na Ukrainie.

google-trends-2014-1

google-trends-2014-2

Jak bardzo polskie wyniki różnią się od globalnych?

Niektóre hasła z list Top 10 dla Polski i świata powtarzają się, ale trafiły na różne pozycje. W globalnych wynikach podobnie jak i u nas znalazł się zmarły aktor. W Polsce była to Anna Przybylska, ale świat najbardziej zainteresowany był śmiercią Robina Williamsa. Okazuje się też, że Mundial 2014 wzbudzał zainteresowanie nie tylko u nas, tak jak igrzyska w Soczi.

Ciekawe jednak, że gdy Polacy szukali informacji o Top Model, gender, Krymie i wyborach samorządowych, na świecie uwagę użytkowników Google zajmowały zupełnie inne tematy. Oprócz poważnych, takich jak Ebola i wydarzenia związane z Malaysia Airlines, wysoko zawędrowała chociażby gra Flappy Bird i animacja Kraina Lodu.

Globalne wyniki prezentują się następująco:

 1. Robin Williams
 2. Mundial 2014
 3. Ebola
 4. Malaysia Airlines
 5. ALS Ice Buckett
 6. Flappy Bird
 7. Conchita Wurst
 8. ISIS (Państwo Islamskie)
 9. Frozen (film Kraina Lodu)
 10. Igrzyska w Soczi

O wynikach Top 10 wyszukiwań w Polsce i na świecie twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie poinformowali na swoim oficjalnym blogu Google Polska. Z większą ilością informacji na temat tego, jakie hasła wpisywane były w wyszukiwarkę, a także opis najważniejszych wydarzeń minionego roku, można znaleźć na świetnie przygotowanej witrynie Google Trends 2014.

google-trends-2014-3

Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst