Tech  / News

AKTUALIZACJA Galaxy S5 i Note 4 z Androidem 5.0 wcześniej niż myślisz. A już teraz zobacz Lizaka na Nocie 4

Dzisiaj rano opublikowaliśmy statystyki fragmentacji systemu mobilnego od Google. Okazuje się, że system Android w wersji 5.0 Lollipop nawet się w nich nie pojawia, a poprzedni KitKat jest dopiero na co trzecim smartfonie lub tablecie łączącym się ze sklepem Google Play. Prędko się to nie zmieni, ale mamy dobrą wiadomość dla użytkowników sprzętów Samsunga czekających na lizaka.

Android 5.0 Lollipop został oficjalnie zaprezentowany w połowie października i mogą z niego już korzystać posiadacze smartfonów Nexus 6 oraz tabletów Nexus 9. Miesiąc temu rozpoczął się też mozolny proces aktualizacji wybranych urządzeń dostępnych wcześniej w sprzedaży.

Na pierwszy ogień poszły Nexusy.

htc nexus 9 25

Google dysponuje swoją własną linią urządzeń mobilnych, które działają pod kontrolą niemodyfikowanego systemu Android. Nexusy, bo o nich mowa, to smartfony i tablety przygotowane przy wsparciu innych producentów. Twórcy Androida obiecują, że właściciele właśnie tych sprzętów będą otrzymywali zawsze aktualizacje w pierwszej kolejności (chociaż w praktyce wygląda to… różnie).

W pierwszej kolejności Lizak trafił na niektóre egzemplarze tabletów Asus Nexus 7 (2012), Asus Nexus 7 (2013) i Samsung Nexus 10 oraz smartfonów LG Nexus 4 i LG Nexus 5. Co prawda nie wszyscy dostali powiadomienie o dostępności uaktualnienia OTA, ale dla najbardziej łaknących Lollipopa jest możliwość wgrania oprogramowania z udostępnionego obrazu systemu.

Producenci urządzeń z nakładkami już od dawna zdradzają swoje plany dotyczące aktualizacji.

Samsung_UHD_SMART_TV_Galaxy_S5_Note_Pro01

Jeszcze w październiku poszczególni producenci tacy jak Sony, HTC i Motorola opublikowali informacje dotyczące tego, które urządzenia i kiedy doczekają się Lizaka. Od tego czasu miłe zaskoczenie spotkało nas ze strony Nvidii, która w niecały miesiąc uporała się z procesem aktualizacji tabletu Shield w wersji zarówno Wi-Fi, jak i LTE (w tym drugim przypadku z tylko tygodniowym poślizgiem).

Pozytywnie zaskoczyło nas też koreańskie LG. Zaprezentowany w pierwszej połowie roku sztandarowy smartfon-phablet o nazwie G3 doczekał się już Lollipopa. Co prawda nakładka od strony wizualnej się praktycznie nie zmieniła, ale jako ciekawostkę można podać to, że Polska jest pierwszym krajem, który doczekał się tego wyczekiwanego uaktualnienia.

Jak udało nam się też ustalić, drugi koreański gigant świata elektroniki użytkowej też nie próżnuje. Z informacji do których dotarł Spider’s Web wynika, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu powiadomienie o dostępności aktualizacji do Androida 5.0 Lollipop otrzymają posiadacze topowego smartfona w ofercie Samsunga, czyli Galaxy S5. Następny w kolejce jest młodszy, najnowszy phablet w ofercie Samsunga, czyli Note 4.

Jak tylko uzyskamy informację na temat dostępności Lollipopa na inne urządzenia damy Wam znać!

--

Aktualizacja (2.12.2014, 19:41)

Do sieci trafiły nowe grafiki prezentujące to, jak ma wyglądać nowa wersja Androida na Samsungu Galaxy Note 4. Już wcześniej widzieliśmy jak będzie wyglądał na takich urządzeniach jak Galaxy S4, Galaxy S5 i Galaxy Note 3. Teraz pojawiły się w serwisie PhoneArena zrzuty ekranu obrazujący nową odsłonę nakładki TouchWiz w akcji na najnowszym phablecie koreańskiej firmy.

android-5-lollipop-samsung-galaxy-note-4
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst