REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Te telefony i tablety na pewno dostaną aktualizację do Androida 5.0

Google zapowiedziało dwa dni temu debiut nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego dla smartfonów i tabletów, ale nie podano jeszcze oficjalnie nawet daty udostępnienia Androida 5.0 Lollipop dla urządzeń z linii Nexus. Nie przeszkadza to jednak kolejnym producentom w składaniu deklaracji, które z wyprodukowanych przez nich urządzeń dostaną zielonego robota z lizakiem w najbliższych miesiącach.

17.10.2014
12:21
Te telefony i tablety na pewno dostaną aktualizację do Androida 5.0
REKLAMA
REKLAMA

Nowa wersja Androida, 5.0 Lollipop, została zaprezentowana w środę 15 października. Dowiedzieliśmy się, że ta wersja systemu operacyjnego Google będzie napędzać nowe urządzenia z linii Nexus, czyli phablet Nexus 6 od Motoroli oraz tablet Nexus 9 wyprodukowany przez HTC. Posiadacze starszych smartfonów i tabletów sygnowanych logo Google muszą uzbroić się w cierpliwość.

Nie potwierdzono jeszcze daty udostępnienia pełnej wersji Androida 5.0 Lollipop.

Lollipop Forest

Jak donosi serwis Android Police, w pierwszej kolejności 3 listopada aktualizację do Androida 5.0 Lollipop otrzymają posiadacze tabletów Nexusa 7 (2012), Nexus 7 Wi-Fi (2013) oraz Nexus 10. Są to urządzenia, które nie posiadają slotu na kartę SIM i gigantowi z Mountain View łatwiej przygotować obraz systemu pozbawionego obsługi modemu GSM.

Dopiero w późniejszym terminie ma pojawić się aktualizacja dla urządzeń wyposażonych w slot na SIM. Należą do nich smartfony produkcji LG, czyli Nexus 4 oraz Nexus 5, a także tablet Asusa z 2013 roku, czyli Nexus 7 w wersji LTE. Nie wiadomo jednak, o ile dłużej posiadacze tych sprzętów będą musieli czekać.

Producenci urządzeń z nakładkami biorą się do pracy.

Nexus-Family

Smartfony i tablety typu Google Play Edition, czyli specjalne beznakładkowe warianty produktów takich fim jak Samsung, HTC, Sony i LG też mają “niedługo” otrzymać Androida 5.0 Lollipop. Jak można się było spodziewać, sprzęty ze zmodyfikowanym oprogramowaniem poczekają na nowego Androida znacznie dłużej.

Producenci zdają sobie jednak sprawę, że świadomych klientów oczekujących od nich aktualizacji jest coraz więcej. Ze względów wizerunkowych kolejne firmy udostępniają informacje na temat tego, które z wyprodukowanych przez nie urządzeń w przeszłości nie zostaną porzucone.

Informację o aktualizowanych modelach opublikowało wczoraj Sony.

sony xperia z3 compact 07

Japoński producent poszedł na całość i zapewnia, że wszystkie sprzęty z rodziny Xperia Z dostaną aktualizację. Już w przypadku Androida 4.4 KitKat uaktualnienie do nowej wersji otrzymało szybko wiele sprzętów, a w tym roku gigant chce podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej.

O których konkretnie modelach mowa? Sony wyszczególnia takie smartfony jak Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Z1, Xperia Z1S, Xperia Z Ultra, Xperia Z1 Compact, Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia Z3v, Xperia Z3 Compact oraz tablety Xperia Tablet Z, Xperia Z2 Tablet i Xperia Z3 Tablet Compact.

Proces aktualizacji ma rozpocząć się na początku 2015 roku, a w pierwszej kolejności Androida 5.0 Lollipop dostaną urządzenia z linii Xperia Z3 i Xperia Z2. Starsze Xperie Z1 oraz Xperie Z wraz z pochodnymi mogą spodziewać się aktualizacji, ale w nieco późniejszym terminie.

Jak to wygląda w przypadku firm, które stworzyły nowe Nexusy?

nexus 6 motorola

Sony nie jest pierwszym producentem, który ogłosił listę urządzeń z planowaną aktualizacją do “Lizaka”. HTC jeszcze przed oficjalną premierą nowego Androida 5.0 Lollipop zadeklarowało, że zaktualizuje z całą pewnością HTC One M8 oraz pierwszą wersję HTC One - M7. Wedle wstępnych obietnic paczka z aktualizacją ma pojawić się w ciągu 90 dni od debiutu nowego Androida, czyli już w styczniu 2015 roku.

Tyle samo będzie trzeba czekać na aktualizację dla "zabójcy flagowców" - OnePlus One.

Zadowoleni mogą być też klienci Motoroli. Android 5.0 Lollipop pojawi się bowiem nie tylko na topowych smartfonach z linii Moto X, ale też na tańszych telefonach Moto G i Moto E niezależnie od generacji. Uaktualnienie mają otrzymać też Droid Maxx, Droid Mini oraz Droid Ultra, a spodziewany termin udostępnienie, tak jak w przypadku HTC i Sony, to początek przyszłego roku.

REKLAMA

Trzymam producentów za słowo i mam nadzieję, że nie wynikną po drodze żadne problemy. W przypadku Sony mocno liczę też na odświeżenie archaicznej już nakładki.

Z innych firm jak na razie dotarłem do informacji, że Androida 5.0 Lollipop otrzyma tablet Nvidia Shield. Cały czas czekamy też na wiążące deklaracje duetu z Korei, czyli Samsunga i LG. Ciekaw też jestem, jak szybko Android 5.0 Lollipop zadomowi się na rynku, skoro Android 4.4 KitKat radzi sobie pod tym względem strasznie słabo...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA