Gry  / Felieton

Playstation 3 i Xbox 360 odchodzą do lamusa. Czas kupić nową konsolę

201 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeszcze nie kupiłeś konsoli do gier nowej generacji? Zastanawiasz się, kiedy będzie warto to zrobić? Okazuje się, że już w przyszłym roku. Świadczą o tym głosy firm growych, według których po 2015 roku gry tworzone z myślą o Xboksie 360 i Playstation 3 będą prawdziwą rzadkością.

Jako pierwszy na ten temat wypowiedział się Yves Guillemot, dyrektor generalny Ubisoft. W sierpniu, podczas rozmowy z magazynem Game Informer stwierdził on:

Ten rok jest jeszcze dobry dla PS3 i X360. Ale w przyszłym przeniesiemy się na nowy sprzęt, ponieważ sprzedaje się on bardzo szybko. Po 2015 roku trudno będzie nam tworzyć gry na konsole poprzedniej generacji.

W praktyce oznacza to, że za ponad rok Ubisoft nie będzie wydawać gier z myślą o starym sprzęcie lub wyda tylko od dawna zapowiadane tytuły, będące niemal na ukończeniu. Niebawem mogło wydawać się, że jest to wyłącznie głos Ubisoftu, ale… inne firmy też głośniej lub ciszej mówią, że konsole starej generacji nie mają podzespołów, które są w stanie udźwignąć nowe gry, tworzenie z myślą o nich nowych tytułów jest coraz trudniejsze, stają się niemodne, są passe.

Xbox_360

Wiele osób może mówić, że twierdzenie o śmierci konsol do gier starej generacji nie jest prawdziwe, ponieważ na ten temat nie wypowiedział się inny gigant branży, czyli Electronic Arts. Nie można się z tym zgodzić, ponieważ Electronic Arts ostatnią grę na konsolę Playstation 2 wydała zaledwie rok temu, praktycznie gdy ta przestała już być produkowana. Tytułem tym była kura znosząca złote jaja, nieśmiertelna FIFA, więc da się tę sytuację zrozumieć. Trudno jednak podejrzewać, by Electronic Arts tak szybko zmieniło swoje praktyki i omijało największe, ale przestarzałe rynki.

Co więcej, okazuje się, że w tym przypadku głos Ubisoftu może być głosem całej branży.

Świadczą to tym wypowiedzi innych twórców gier. Przykładowo, twórcy kultowej serii Gran Turismo przyznali, że programowanie na PS4 jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku poprzedniej wersji konsoli. Z kolei wczoraj prezes CI Games podczas konferencji prasowej powiedział, że jego firma definitywnie odcina się od konsol starej generacji i już żadna ich gra nie będzie tworzona pod Playstation 3 ani Xboksa 360. Tego samego zdania jest CD Projekt Red, twórca serii Wiedźmin. Jej trzecia część, której premiera nastąpi w maju, nie pojawi się na konsolach starej generacji.

PlayStation 3 slim

Coraz więcej firm będzie kierować się podobną logiką ze względu na coraz większe wymagania konsumentów dotyczące gier oraz fakt, że Playstation 4 i Xbox One z rynkowych ciekawostek w końcu zamieniają się w pełnoprawne platformy do grania. Jak na razie oba rodzaje konsol nabyły około 23 miliony osób na całym świecie, a dokładnie za rok liczba ta ma wzrosnąć niemal czterokrotnie, do 85 milionów.

W dodatku znaczna część osób, które nabędą nową konsolę, stracą zainteresowanie starymi urządzeniami. Jestem o tym przekonany, bo sam należę do tej grupy odbiorców. Chwilę po kupnie Playstation 4 mój Xbox 360 trafił na długie wypożyczenie do dobrych znajomych. Podejrzewam, że grami na poprzednią generację konsol zainteresuję się dopiero, gdy możliwe będzie zaemulowanie ich na nowszym sprzęcie.

To wszystko doskonale pokazuje, że po niemal dekadzie wspaniałej zabawy Playstation 3 oraz Xbox 360 odchodzą do lamusa.

Oczywiście dalej warto je kupić, jeśli chcecie w ten sposób niskim kosztem nadrobić zaległości w świecie gier. Jednak jeżeli preferujecie nowe, premierowe produkcje, możecie już rozpocząć planowanie wydatków na przyszły rok. Proponuję zacząć od wybrania, która konsola nam bardziej pasuje i wpisania jej do kategorii “Must have”.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst