REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Rodzice, bądźcie czujni - u polskich bukmacherów można już obstawiać rozgrywki e-sportowe

Zaledwie kilkanaście dni temu rozpisywałem się nad potencjałem e-sportu. Powodem rozważań było wejście do cyfrowego świata globalnych marek takich jak Coca-Cola, American Express czy Nissan. Dzisiaj dokonał się kolejny krok utwierdzający mnie w przekonaniu o świetlanej przyszłości profesjonalnych rozgrywek komputerowych. Od teraz każdy z nas może obstawiać wyniki ulubionych drużyn w takich grach jak Dota 2 oraz StarCraft II

18.11.2014
14:00
Rodzice, bądźcie czujni – u polskich bukmacherów można już obstawiać rozgrywki e-sportowe
REKLAMA
REKLAMA

Obstawianie wyników meczy w Counter-Strike, League of Legends czy innym StarCrafcie dla wielu miłośników e-sportu wcale nie jest czymś odkrywczym. Chociaż w Polsce do wczoraj było to egzotyką, przyjmowanie zakładów na największych zagranicznych portalach bukmacherskich jest już normą. Wielu moich znajomych właśnie tam oddawało swoje ciężko zarobione pieniądze, silniej i silniej dając się obejmować mrocznym mackom hazardu.

intel extreme masters 2015 3

Odkładając jednak żarty na bok, od teraz e-sport stał się częścią oferty zakładów sportowych STS. Jak wielu z was może wiedzieć, Star-Typ Sport to lider tego typu usług w naszym kraju, który działa nieprzerwanie od 1997 roku. Legalny bukmacher posiada 400 placówek do przyjmowania zakładów oraz zatrudnia ponad 1000 osób. To nie jest żadna „podwórkowa firma”, tylko potężna machina, która stara się docierać do coraz to nowych i nowych grup klientów.

Jestem rozdarty. Z jednej strony cieszę się, że tak wielki bukmacher jak STS zaczyna poważnie traktować e-sport. Z drugiej strony – warto przypomnieć, kim jest ogromna większość fanów League of Legends czy Dota 2.

To przecież dzieci. Młodzież w wieku gimnazjalnym oraz licealnym. To bardzo często ludzie podatni oraz naiwni, których łatwo można oszukać oraz wykorzystać. Oczywiście zgodnie z ustawą o grach hazardowych, osoby niepełnoletnie mają zakaz typowania zakładów w Internecie, a także wstępu do punktów przyjmowania zakładów. Jak dobrze wie każdy, kto przed ukończeniem 18 roku życia próbował pośrednio zakupić alkohol, nie jest to żadnym problemem.

intel extreme masters 3

Boję się o to, że w Polsce rozpocznie się wśród młodych ludzi masowa moda na obstawianie wyników swoich ulubionych drużyn w League of Legends czy Counter-Strike. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak popularne są to tytuły i jak wielkie rzesze młodych fanów posiadają w naszym kraju. Oczywiście trudno winić w tym przypadku Star-Typ Sport, który przestrzega prawa, jest prawem zobowiązany oraz w naturalny sposób poszerza bazę potencjalnych klientów.

Zabrzmię niczym stary kredens, ale uważam, że w kontekście coraz większego otwierania się zakładów sportowych na e-sport rodzice oraz opiekunowie powinni być jeszcze bardziej czujni.

Młodzi gracze pod pseudonimami Dade, Cool czy Mata – to idole młodego pokolenia, tak jak dla nas idolami był Beckham i Zidane. Chociaż rozsiadający się przed komputerami Azjaci nie są zbyt emocjonującym widokiem, tak już wydarzenia w świecie gry potrafią rozpalić do czerwoności dziesiątki tysięcy widzów. Kto był na finałach Inter Extreme Masters w katowickim Spodku, ten zresztą wie to najlepiej.

intel extreme masters 6

Jestem przekonany, że młodzi kibice ochoczo przeznaczaliby własne kieszonkowe na obstawianie zakładów, a następnie kibicowali ulubieńcom na Twitchu. Oczywiście „wszystko jest dla ludzi”, ale mówiąc to mamy z tyłu głowy obraz obywatela rozsądnego i odpowiedzialnego, nie podatnego na marketing i wpływ starszych kolegów gimnazjalistę. Młode jednostki są szczególnie podatne na tego typu zagrożenia. Już dzisiaj mam kilku znajomych, którzy dosłownie nie potrafią oderwać się od aplikacji bukmacherskich na smartfonach. Wiem, że będzie gorzej.

REKLAMA

Z drugiej strony, jako gracza oraz jako osobę pełnoletnią cieszy mnie, że również w Polsce e-sport jest coraz bardziej widoczny.

Nie tylko przez samych graczy, ale również poważne firmy, które widzą w tym obszarze rosnący potencjał. Star-Typ Sport to tylko jeden z podmiotów. Wcześniej Polsat Viasat Explore emitował e-sportowe rozgrywki. Miesiąc Temu katowicka Rada Miasta przyjęła uchwałę o wsparciu organizacji Intel Extreme Masters. AMD finansuje polską drużynę Roccat, z kolei z nieoficjalnym informacji wiem, że do wejścia w obszar e-sportu przymierza się znany polski bank.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA