Oprogramowanie  / Artykuł

Dotykowy Photoshop na hybrydowych laptopach. I to jest przełom!

Wczorajsza konferencji Adobe MAX 2014 pokazała, że twórcy Photoshopa nie zamierzają osiadać na laurach. Najważniejsze sztandarowe programy pakietu Creative Cloud otrzymały wiele poprawek, ale to nie desktopowe aplikacje były w centrum zainteresowania. Najważniejsze okazały się tablety, smartfony i… hybrydy.

Esencją całej konferencji były właśnie urządzenia mobilne. Adobe pokazało, że doskonale odnajduje się w świecie nowoczesnych urządzeń. Największy plus należy się jednak za to, że Adobe nie stara się nas przekonać o wyższości aplikacji mobilnych nad dużymi programami desktopowymi. Zamiast tego firma niejako rozszerza funkcjonalność swoich programów o świat mobile. Aplikacje stają się kompanami dużych programów, a nie ich zastępcami. Małe mobilne ekrany stają się przedłużeniem dużych stacji roboczych.

Prześledźmy wczorajsze nowości – to aż 9 nowych, lub zaktualizowanych aplikacji mobilnych

Filmowcy pracujący w Adobe Premiere Pro otrzymali świetnego mobilnego kompana w postaci aplikacji Adobe Premiere Clip, o której pisałem wczoraj.

adobe-max-2014-scott-belsky-mobile-apps

Graficy wektorowi pracujący w Illustratorze mają teraz do dyspozycji dwie aplikacje: Illustrator Draw do wykonywania wektorowych szkiców i Illustrator Line, która skupia się na tworzeniu geometrycznych kształtów. Z tą aplikacją świetnie współpracują cyfrowe linijki i ołówki, które Adobe zaprezentowało kilka miesięcy temu na konferencji CC 2014.

Rodzina Photoshopa ma teraz trzy bardzo zaawansowane aplikacje. Są nimi Photoshop Mix przenoszący do świata mobile bardzo zaawansowane funkcje edycji i Photoshop Sketch, czyli szkicownik pozwalający pracować na plikach PSD. Oczkiem w głowie Adobe jest tu jednak doskonały Lightroom Mobile.

adobe-photoshop-cc-release-max-lightroom-photography-8

Ostatnią grupą aplikacji mobilnych są aplikacje „międzyprogramowe”, które usprawniają pracę w wielu programach. Color to dawny Kuler, czyli świetny towarzysz przy wyborze spójnej kolorystyki do projektu. Brush pozwala przekształcać zdjęcia w unikatowe pędzle, które można wykorzystać w Photoshopie, Illustratorze i mobilnym Photoshop Sketch. Ostatnią aplikacją jest Shape. Zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie. Pozwala przekształcić kształty z kontrastowych zdjęć na edytowalne wektory do wykorzystania w Illustrator CC i Illustrator Draw.

adobe-photoshop-cc-release-max-lightroom-photography-7

Przyznacie, jest tego naprawdę sporo. Każdy twórca na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

Najciekawszą nowością wśród aplikacji desktopowych była, paradoskalnie, obsługa dotykowych ekranów

Sztandarowe programy Adobe otrzymały aktualizacje dodające szereg mniej lub bardziej niszowych funkcji, jednak nie to jest najciekawsze. Największe wrażenie na gościach konferencji, jak i na mnie osobiście, wywarła obsługa dotykowych ekranów.

photoshop-002

Photoshop CC, jak i Illustrator CC zyskały na dotykowych ekranach pełne wsparcie dotyku oraz gestów. Obrazy można m.in. powiększać, przesuwać, obracać i pochylać przy użyciu gestow znanych doskonale z urządzeń mobilnych. Za pomocą dotyku można wybierać i zaznaczać obiekty (bądź warstwy – w zależności od programu) i dalej je przekształcać. Te nowe funkcje działają już teraz na dotykowych urządzeniach z systemem Windows 8.1. Surface Pro 3, czy testowany przeze mnie Wacom Cintiq Companion właśnie dostały nowe życie.

surface_adobe

Te zmiany w moich oczach wywracają interakcję z programami do góry nogami. W przypadku edycji zdjęć być może nie jest to tak istotne, ale graficy po wczorajszej konferencji muszą skakać z radości.

Ogromne wrażenie zrobił na mnie poniższy film od Adobe

Oglądając go, właściwie trudno stwierdzić gdzie kończy się praca na desktopowej aplikacji, a gdzie zaczyna praca na tablecie. Film przedstawia przyszłość aplikacji Adobe i doskonale obrazuje zmiany zachodzące w podejściu do aplikacji mobilnych. Najciekawsze jest to, że spora część z zaprezentowanych tu technologii jest już obecna w istniejących programach. Nowe aplikacje umożliwiają m.in. przekształcenie kształtu prawdziwego liścia na obiekt wektorowy, które widoczne jest pod koniec filmu. Wygląda to naprawdę futurystycznie, ale to już się dzieje!

Podczas wczorajszej dwugodzinnej konferencji gestem wykazał się także Microsoft, który podarował wszystkim gościom… tablet Surface Pro 3 wraz z roczną subskrypcją pakietu Office 365.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst