REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Samsung pokazał okulary Gear VR, ale nie są konkurencją dla Oculus Rift

Potwierdziły się wcześniej doniesienia na temat okularów wirtualnej rzeczywistości od Samsunga. Urządzenie o nazwie Gear VR zostało właśnie oficjalnie zaprezentowane przez koreańskiego producenta.

03.09.2014
16:08
Samsung pokazał okulary Gear VR, ale nie są konkurencją dla Oculus Rift
REKLAMA
REKLAMA

O Samsung Gear VR pisałem już w maju tego roku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na temat tego, że Samsung zamierza konkurować z Oculusem Rift. Jednak wtedy były to tylko pogłoski i brakowało bardziej konkretnych informacji.

Kolejne wiadomości na temat Gear VR – i wtedy też poznaliśmy właśnie taką nazwę urządzenia – pojawiły się na początku lipca. Dowiedzieliśmy się wtedy jak prawdopodobnie wyglądać będą okulary wirtualnej rzeczywistości od Samsunga. Spekulowano także na temat tego, że urządzenie najprawdopodobniej nie będzie miało własnych podzespołów, a zamiast tego będzie korzystać z tego, co zaoferuje montowany w okularach smartfon. Dzisiaj wiemy już wszystko.

Pierwszą i chyba najważniejszą informacją jest to, że Samsung Gear VR wyprzedzi wszystkich konkurentów, ponieważ zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku. Jednak należałoby się zastanowić, czy Oculus Rift lub Sony Morpheus są tak naprawdę rywalami Samsunga. W końcu oba celują w urządzenia dużo bardziej zaawansowane niż smartfony, czyli komputery oraz konsole. Bez wątpienia Samsung nie będzie mógł z nimi konkurować na polu wrażeń audio-wizualnych.

galaxy-gear-vr (3)

Samsung Gear VR nie ma nawet własnego ekranu. Korzysta z wyświetlacza Galaxy Note 4, który podłącza się do okularów przez łącze micro USB. A to oznacza, że tuż przed naszymi oczami będzie znajdować się ekran Super AMOLED o przekątnej 5,7 cala, rozdzielczości Quad HD 2560 x 1440 pikseli i odświeżaniu na poziomie 60 Hz.

Okulary mają własny akcelerometr oraz żyroskop, dzięki którym śledzą ruchy naszej głowy. Wadą urządzenia jest to, że o ile obraz obraca się kiedy ruszamy głową na prawo i lewo, to wysunięcie jej do przodu lub do tyłu nie powoduje kompletnie niczego… Ważne jest deklarowane przez Samsunga opóźnienie, które ma wynosić poniżej 20 ms.

Samsung Gear VR można używać zarówno do gier mobilnych, jak i oglądania filmów w 360 stopniach w pełnym 3D. Co ciekawe, okulary powstały przy współpracy z Oculus Rift, co potwierdza tylko fakt, że tak naprawdę nie są to konkurenci.

galaxy-gear-vr (5)
REKLAMA

To działania Samsunga Gear VR konieczny jest Galaxy Note 4, co bez wątpienia jest sporym minusem urządzenia. Na obudowie okularów znajdują się: Touch Pad, przycisk wstecz oraz regulacja głośności. Gear VR ma także czytnik kart pamięci microSD o pojemności do 16 GB. W zestawie z okularami znajdziecie specjalnie przygotowane filmy 360 stopni oraz trailery filmów, stworzone przez znane studia.

Samsung Gear VR ma wymiary 198 x 116 x 90 mm. Niestety, nie znamy jeszcze prawdopodobnej ceny okularów wirtualnej rzeczywistości.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA