REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Lumia Denim – najlepsza aktualizacja aparatu Nokii od czasu PureView

No konferencji Microsoftu podczas targów IFA 2014 poznaliśmy szczegóły nowej aktualizacji Lumia Denim, która wniesie kilka szalenie istotnych poprawek do aplikacji aparatu w Lumiach.

04.09.2014
11:44
Lumia Denim – najlepsza aktualizacja aparatu Nokii od czasu PureView
REKLAMA
194 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Zapowiedziana właśnie aktualizacja Lumia Denim wprowadzi aktualizację Windows Phone 8.1 Update 1 do wszystkich kompatybilnych urządzeń. Ta wersja systemu jest już od jakiegoś czasu znana, gdyż zainteresowane osoby mogły ją pobrać w wersji testowej w kanale Preview for Developers, o czym pisał Maciek Gajewski i Dawid Kosiński.

Podczas dzisiejszej konferencji dowiedzieliśmy się jednak, że Lumia Denim do wybranych smartfonów wprowadzi prawdziwą bombę.

Mam tu na myśli nowe opcje fotograficzne, które uważam za jedną z najważniejszych aktualizacji od momentu wprowadzenia technologii PureView.

Lumia 830 2

Najważniejszą fotograficzną nowością jest dodanie do aparatu możliwości nagrywania obrazu w 4K. Dłuższe przytrzymanie spustu migawki uruchomi funkcję „Moment Capture”, w której aparat zacznie nagrywać obraz w rozdzielczości 4K, z szybkością 24 kl/s. Wbrew pozorom nie jest to aktualizacja trybu wideo, a foto – chodzi tu o możliwość wyboru idealnej klatki z filmu. Dysponując krótkim nagraniem 4K każda klatka ma rozdzielczość ok. 8,3 megapiksela. Dzięki temu raz na zawsze skończą się sytuacje, kiedy zrobiliśmy zdjęcie trochę za wcześnie, lub odrobinę za późno. Oznacza to, że nigdy nie przegapimy tego słynnego "decydującego momentu", bo po prostu wybierzemy najlepszy kadr z krótkiego nagrania. Wydaje mi się też, że „krótkie” to w tym przypadku słowo-klucz – podejrzewam, że zapis w 4K będzie możliwy tylko przez kilka sekund.

Kolejną nowością jest szybsze włączanie aparatu i krótszy czas reakcji migawki. Do tej pory fotograficzne Lumie dawały świetny obrazek, ale niestety na polu szybkości reakcji można było oczekiwać trochę lepszych rezultatów. Teraz się to zmieni.

Lumia 830 1

Lumia Denim wprowadzi także nowy tryb „Rich Capture”, który wzbogaci zdjęcia o poszerzenie rozpiętości tonalnej dzięki opcji automatycznego HDR, czy dynamicznego wypełnienia kadru błyskiem flasha.

Ostatnią nowością jest poprawa algorytmów odszumiania, dzięki czemu zdjęcia w słabym oświetleniu mają być jeszcze lepsze. Choć osobiście uważam, że już teraz nie wyglądają źle.

Wygląda na to, że Lumia Denim znacząco poprawi szybkość aparatów Lumia PureView, czyli ich największą (i w sumie jedyną) bolączkę.

REKLAMA
Lumia 830 iPhone 5S

Lumia Denim zadebiutuje wraz z nowymi smartfonami Lumia 830 i Lumia 730/735. W czwartym kwartale 2014 roku aktualizacja będzie także dostępna dla posiadaczy smartfonów Lumia 930, Lumia 1520 i Lumia Icon (929). Na razie nie ma informacji o aktualizacji Lumii 1020, ale myślę, że byłoby wielkim faux pas, gdyby ten smartfon został pominięty.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA