REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Windows Phone 8.1 Update 1 to mała, ale ciekawa aktualizacja - pierwsze wrażenia Spider's Web

Choć mój smartfon nie doczekał się jeszcze oficjalnej aktualizacji do systemu Windows Phone 8.1, dzięki programowi Preview for Developers już dziś mogę cieszyć się oprogramowaniem w wersji Windows Phone 8.1 Update 1. Nie jest rewolucją taką, jak system zaprezentowany trzy miesiące temu, ale i tak wprowadził kilka nowości, dzięki którym warto się nim zainteresować.

05.08.2014
8:59
Windows Phone 8.1 Update 1 to mała, ale ciekawa aktualizacja – pierwsze wrażenia Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszą i najbardziej wyczekiwaną nowością są foldery, umożliwiające grupowanie kilku aplikacji na jednym kafelku.

Nie są one jednak rewolucyjnym rozwiązaniem, gdyż Nokia i Samsung już stworzyły umożliwiające to aplikacje. By umieścić kafelek w folderze, należy przytrzymać go i przenieść na inną aplikację. Wówczas automatycznie utworzy się nowy folder, a kafelek zostanie podzielony na wiele bardzo małych części. By ikony aplikacji znajdujących się w folderach były widoczne, będą wyświetlać się na zmianę.

Windows Phone 8.1 Update 1 (3)

Oznacza to, że warto nadać mu czytelną nazwę i pamiętać, co się w nich znajduje. Dzięki tej przydatnej opcji jest możliwe chociażby pogrupowanie albumów muzycznych o różnych stylach. Krótko mówiąc, możliwe będzie zmieszczenie na ekranie głównym jeszcze większej liczby elementów, nie tylko tych będących skrótami do aplikacji. Jest to największa nowość, jaka znalazła się w systemie.

Bardzo zaintrygowała mnie też znajdująca się w ustawieniach systemu zakładka aplikacje dla akcesoriów.

Windows Phone 8.1 Update 1 (1)

Co prawda nie mogłem z niej skorzystać, jednak podejrzewam, że ma ona dodać obsługę inteligentnych akcesoriów, takich jak SmartWatche. Próba skorzystania z tej opcji powodowała wyświetlenie komunikatu o braku zaproszenia. Jak widać, chwilowo jest to opcja dla wybrańców. Zapewne dla tych testujących zapowiadaną inteligentną opaskę Microsoftu. Do akcesoriów takich należą też inteligentne etui, które stają się coraz popularniejsze w świecie Androida.

Kolejna ciekawa nowość to kącik z aplikacjami.

Windows Phone 8.1 Update 1 (4)

Umożliwia on ograniczenie możliwości smartfonu i bardzo dobre dopasowanie go do potrzeb dziecka lub pracownika. Możemy tu umieścić listę aplikacji, które mogą być uruchamiane, zakazać dostępu tylko do niektórych programów lub akcji wykonywanych na telefonie.  Oprócz tego Windows Phone 8.1 umożliwia teraz tworzenie połączenia VPN za pomocą nowego, niedostępnego wcześniej protokołu: L2TP wraz z IPSec. Możliwe jest również kasowanie i kopiowanie wielu wiadomości z wątku jednocześnie.

Pozostałe nowości to zmiany pod maską.

Smartfony z systemem Windows Phone doczekały się większej liczby obsługiwanych rozdzielczości. Teraz system będzie obsługiwał rozdzielczości WXGA (1280 x 800 pikseli oprócz dotychczasowej 1280 x 768 pikseli) oraz qHD (540 x 960 pikseli). Oprócz tego możliwa ma być instalacja systemu na urządzeniach z ekranem o maksymalnej przekątnej 7 cali. Uważam to za zapowiadaną unifikację wszystkich systemów operacyjnych Microsoftu, która ma się dokonać wraz z premierą Windowsa o nazwie kodowej Threshold.

windows phone nokia lumia 5

Oprócz tego urządzenia działające z dwoma kartami SIM mogą pracować w trybie C + G, moduł Bluetooth obsługuje tryb Personal Area Network, kodek aptX dla A2DP standard AVRCP. Istotna nowość to wprowadzenie rozmów VoLTE. Warto wspomnieć też o tym, że znacznie zmienił się User-Agent Internet Explorera. Teraz mobilna przeglądarka Microsoftu naśladuje swój odpowiednik znany z iPhone’a tak, by mieć bardziej dopracowane wersje webowych aplikacji. Z jednej strony jest to działanie dobre, z drugiej jednak nie rozumiem, po co Microsoft usilnie buduje swoje standardy, tylko po to, by teraz udawać produkt konkurencji.

REKLAMA

Po dwóch godzinach używania Windows Phone 8.1 Update 1 wyrobiłem sobie na jego temat pierwszą opinię.

Jest to istotna aktualizacja, acz niemal niewidoczna dla zwykłego użytkownika. Ten ostatni zauważy tu tylko obsługę folderów i w przyszłości inteligentnych akcesoriów. Nie wprowadza rewolucyjnych zmian na miarę Windows Phone 8.1, ale przecież nie każda wersja systemu musi to robić. Dlatego uważam, że nie ma potrzeby czekania z wypiekami na twarzy na najnowszą wersję systemu. Ale, gdy już się pojawi, warto ją zainstalować. Gdyż poprawia kilka szczegółów, dzięki czemu Windows Phone staje się systemem jeszcze doskonalszym i bardziej kompletnym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA