REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe monitory nie obsłużą AMD FreeSync? Na szczęście to bzdura!

W ostatnich dniach na niektórych portalach można było przeczytać, że standard Display-Port 1.3 nie będzie wspierał rozwiązań takich jak AMD FreeSync oraz Adaptive-Sync. Okazało się, że to nieprawda, a pierwsze monitory zapewniające absolutną płynność rozgrywki powinny trafić do sklepów na początku przyszłego roku.

18.09.2014
18:42
Nowe monitory nie obsłużą AMD FreeSync? Na szczęście to bzdura!
REKLAMA
REKLAMA

Wiemy to, ponieważ firma AMD ogłosiła zawiązanie nowych porozumień z firmami MStar, Novatek i Realtek, największymi dostawcami skalerów do monitorów. W ramach partnerstwa technologicznego każda z tych firm opracuje skalery zgodne ze standardem DisplayPort Adaptive-Sync. Dzięki temu już na początku przyszłego roku powinniśmy zobaczyć pierwsze wyświetlacze obsługujące te rozwiązania.

Nasi klienci są naprawdę podekscytowani technologią FreeSync firmy AMD,” powiedział Yee- Wei Huang, vice president w firmie Realtek. „Korzyści z jej wykorzystania w grach są jasne i wierzymy, że wykorzystanie branżowego standardu VESA DisplayPort Adaptive-Sync to podejście najlepsze z możliwych, aby uczynić ją dostępną szeroko i dostępną dla każdego.

Urządzenia z takimi układami umożliwią współczesnym kartom graficznym AMD Radeon synchronizację cykli odświeżania wyświetlacza z renderowanymi przez układ graficzny klatkami za pośrednictwem technologii FreeSync. Zapewni to możliwość gry wolnej od rozrywanego i przycinającego obrazu zachowując jednocześnie niskie opóźnienia przy wyświetlaniu go na ekranie.

Osoby, które nie wiedzą, jak konkretnie działa FreeSync i czemu jest lepsze od konkurencyjnej technologii G-Sync, powinny zdecydować się na lekturę tego wpisu. Krótko mówiąc, rozwiązanie Nvidii jest zamknięte, działa tylko na GeForce'ach i powoduje, że cena monitora jest o 100 dolarów większa niż w przypadku takiego samego monitora obsługującego technologię FreeSync.

„Projekt FreeSync to branżowy wysiłek, aby zapewnić entuzjastom komputerowym płynną rozgrywkę,” powiedział Richard Hung, director w iHOME SBU – SC Novatek. „Firma AMD forsując swoją propozycję, aby zatwierdzić standard DisplayPort Adaptive-Sync, inteligentnie utorowała drogę dla skalerów Novatek, które będą na wyposażeniu nowych monitorów oferujących dynamiczną kontrolę odświeżania w przystępnej cenie.”

Krótko mówiąc, nie ma się czego bać!

REKLAMA

Dlatego ci, którzy dali się nabrać na nieprawdziwe informacje podawane w mediach, a chciały kupić taki ekran, mogą być spokojni. Funkcja AdaptiveSync jest w standardzie DisplayPort 1.3, a monitory wykorzystujące te rozwiązanie trafią na półki sklepowe w przeciągu najbliższych miesięcy. Początkowo będą to również modele o rozdzielczości Full HD o odświeżaniu 144 Hz oraz Ultra HD o odświeżaniu 60 Hz.

Wymiana monitora na obsługujący tę technologię będzie bardzo dobrą inwestycją, zwłaszcza że wyświetlacz, w przeciwieństwie do podzespołów komputerowych, wymieniamy bardzo rzadko. Szybko też docenimy taki zakup - tego typu ekran zapewnia nie tylko dobrą jakość obrazu, ale też korzystnie przekłada się na komfort rozgrywki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA