REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Miało być TVP Premium HD, a wyszło TVP Powtórka HD

Telewizja Polska z dniem pierwszego września miała uruchomić kanał TVP Premium HD zamiast nadawanego od 2008 roku kanału TVP HD. Wygląda jednak na to, że plany zostały przesunięte w czasie, a jesienna ramówka TVP HD nie odbiega zbytnio od tego, co kanał serwuje nieprzerwanie od 6 lat.

23.08.2014
19:03
Miało być TVP Premium HD, a wyszło TVP Powtórka HD
REKLAMA

W maju pojawiły się informacje o TVP Premium HD. Stacja miała emitować zarówno własne produkcje, jak i zagraniczne, a wszystko to miało być promowane jako ekskluzywne treści dla TVP Premium HD. Idea ciekawa i całkiem słuszna. TVP HD jest kanałem dostępnym wyłącznie u operatorów, a już to samo w sobie sprawia, że możliwe jest negocjowanie z właścicielami praw dostępu do treści dla kanałów kodowanych, a nie ogólnodostępnych.

REKLAMA

Przez moment wydawało się, że pojawią się tam pokazy przedpremierowe seriali produkcji własnej, seriale zagraniczne, oraz trochę filmów.

Wszystko w jakości HD, która rzeczywiście coś ma wspólnego z prawdziwym HD, a nie tym, co widzimy na innych kanałach.

Teraz TVP HD pochwaliło się swoją jesienną ramówką. Trudno o niej powiedzieć choć jedno pozytywne słowo jeśli nie jesteśmy fanami serialu Alternatywy 4. To właśnie ponowna emisja tego serialu z 1983 roku będzie największym hitem tej jesieni w TVP HD. Trzeba przyznać, że Alternatywy 4 w wersji po cyfrowej rekonstrukcji wraz ze scenami usuniętymi przez cenzurę to prawdziwa gratka dla fanów polskiej klasyki. Tylko 9 godzinnymi odcinkami trudno jest zapełnić całą ramówkę i sprawić, aby kanał stał się atrakcyjny.

Nie można jednak powiedzieć, że TVP nie dotrzymuje obietnic. Zgodnie z zapowiedziami, na jesieni w TVP HD pojawią się też własne produkcje stworzone z myślą o tej stacji. Właściwie to będzie tylko jedna pozycja o nazwie „Polska Molskiej”. Program należeć będzie do gatunku kulinarno-podróżniczego. Małgorzata Molska ma prezentować atrakcje turystyczne w Polsce, nawiązując także do tematów gastronomicznych.

Mówiąc wprost, nowy program robiony specjalnie pod TVP nie rzuca na kolana. Jego jedyną nadzieją są ciekawe ujęcia polskich lokalizacji w wysokiej rozdzielczości.

Reszta ramówki to programy i seriale znane z innych kanałów TVP. W ramach TVP HD zobaczymy więc kolejne odcinki Komisarza Alexa, Ojca Mateusza, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Czasu Honoru i nowego serialu O mnie się nie martw. Nie zabraknie The Voice of Poland i Podróży kulinarnych Roberta Makłowicza. Dopełnieniem tego będą powtórki filmów wałkowanych na TVP HD przynajmniej od roku. Deja Vu Machulskiego, Rejs, Pułkownik Kwiatkowski, Pianista, U pana Boga w Ogródku, U pana Boga za miedzą. Lista jest dość skromna i pewne jest, że nawet nie posiadając funkcji PVR w dekoderze, żadna z tych pozycji nas nie ominie.

Zmarnowany potencjał

REKLAMA

TVP HD w 2008 roku ruszył na Olimpiadę w Pekinie i raczył nas świetną jakością w porównaniu do innych stacji. Do 2012 roku był jedyną anteną Telewizji Polskiej nadającą w wysokiej rozdzielczości. Co prawda wtedy też ramówka była ograniczona, ale miał rację bytu.

Ostatnie 2 lata to jednak pokaz absolutnego braku pomysłu na jego wykorzystanie. Rekonstruowanych produkcji emitowanych jest stosunkowo niewiele, nowe są pokazywane w HD również na TVP 1 i TVP 2. Od czasu do czasu pojawiają się jeszcze krótkie klipy w 3D. Przemianowanie stacji na TVP Premium HD miałoby rację bytu, niestety wszystko wskazuje na to, że przez kolejne miesiące TVP HD, pozostanie tym samym kanałem powtórkowym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA