REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

TVP z kanałem premium. Tego jeszcze nie grali

We wrześniu nadawanie zakończy kanał TVP HD i wbrew pozorom jest to dobra wiadomość. Po uruchomieniu TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości w 2012 roku, kanał ten stracił rację bytu. Na jego miejsce powstanie TVP Premium HD.

14.05.2014
13:01
TVP z kanałem premium. Tego jeszcze nie grali
REKLAMA

TVP HD uruchomiony w sierpniu 2008 z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie był kanałem przełomowym. Choć jego dostępność z początku była dość ograniczona, to jednak Telewizja Polska dzięki niemu zaoferowała dostęp do ciekawych treści w bardzo wysokiej jakości. Swego czasu był najlepszym jakościowo kanałem HD, dziś jest jedynie kolejną stacją powtórkową.

REKLAMA

Przez chwilę na TVP HD eksperymentowano z treściami w 3D, ale jak wiemy trójwymiar pozostaje domeną kin i wydań Blu-ray. W wersji telewizyjnej się nie przyjął i chyba nikt szczególnie po nim płakać nie będzie. Efekty w niektórych materiałach są fajne, ale zakładanie okularów w domowym zaciszu, nawet tych pasywnych, nie jest komfortowe.

Telewizja Polska od dłuższego czasu nie za bardzo wiedziała co zrobić z TVP HD. Nie można było traktować go jako trzeciej anteny ze względu na ograniczoną dostępność. Seriale znalazły swoje miejsce na TVP Seriale, programy dla dzieci na TVP ABC, rozrywka na TVP Rozrywka. Kanały te może i nadają w fatalnej jakości, ale są - poza TVP Seriale - ogólnodostępne ramach cyfrowej telewizji naziemnej. TVP HD pozostało emitowanie niektórych produkcji z czasowym opóźnieniem względem jedynki i dwójki oraz części starych filmów po cyfrowej rekonstrukcji. Podsumowując - zapchaj dziura.

Od pierwszego września ma to ulec zmianie

REKLAMA

Według informacji Wirtualnych Mediów stacja zmieni nazwę na TVP Premium HD i ma zaoferować unikalne treści. To świetna informacja przynajmniej na papierze. Kanał wreszcie ma przyciągać do siebie widzów atrakcyjną ramówką. Problem jednak w tym, że władze Telewizji Polskiej nie za bardzo wiedzą, co ma się kryć pod szyldem premium. Czy to będą seriale dostępne przed premierą na antenach ogólnych, dodatkowe produkcje własne, czy może pozycje zagraniczne? Przez kolejne miesiące mają trwać analizy finansowe i kształtowanie kanału.

Utworzenie TVP Premium HD może być lepszym rozwiązaniem niż od lat planowany kanał TVP Film. Decyzja ta przychodzi jednak o dwa lata za późno. Poza tym jakoś tak słowo premium w parze z TVP jest pewnym zgrzytem. Ale prezesom TVP z łatwością przychodzi wydawanie nieswoich pieniędzy i praktycznie bezkarność. Z TVP Premium HD może wyjść świetny kanał telewizyjny, ale równie dobrze może być to totalny gniot.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA