REKLAMA

Ceny telewizorów 4K poszły ostro w dół. Sprawdź ile teraz kosztują

W Chinach na pniu wyprzedała się pierwsza transza 49-calowych telewizorów 4K od Xaomi. Nic dziwnego kosztowały mniej niż 2 tys. zł i jeszcze w gratisie był subwoofer i soundbar. Ceny w Polsce też już wcale nie odstraszają.

18.07.2014 16.44
Ceny telewizorów 4K poszły ostro w dół. Sprawdź ile teraz kosztują
REKLAMA

Gdy testowałem pod koniec 2012 roku pierwszy telewizor 4K dostępny w Polsce to jego cena była zabójcza. Za 84-calowy ekran LG trzeba było zapłacić ponad 80 tys. zł. Pół roku później w sklepach pojawiły się telewizory Sony z serii X9, te były już znacznie tańsze, ale też mniejsze. Cena 55-calowego modelu zaczynała się od 15 tys. zł. To jednak wciąż sporo i trudno mówić o sprawnym wchodzeniu 4K pod strzechy.

REKLAMA

Jednak jesteśmy już po mundialu, po wejściu do sprzedaży modeli z 2014 roku i śmiało możemy powiedzieć, że 4K jest tanie jak barszcz.

Samsung_HU8500_Recenzja_UltraHD_23

Oczywiście wciąż jest wiele tańszych telewizorów FullHD, ale jednocześnie ceny ekranów 4K nie są znacząco wyższe. Osoby decydujące się na zakup telewizora powyżej 5 tysięcy są już praktycznie skazani na modele z ultrawysoką rozdzielczością. A najtańszy model w Polsce kupimy za nieco ponad 2,5 tys. zł. Zajrzałem na internetowe strony RTV Euro AGD, a sklep wcale nie należy do najtańszych w sieci i wybrałem kilka ciekawych cenowo modeli, które mogą zadziwić podczas planowania zakupu telewizora.

Najtańszym urządzeniem jest TCL U40S7606DS, który kosztuje 2649 zł, praktycznie niewiele więcej zapłacimy za Samsunga HU6900 również o przekątnej 40 cali. Jego zakup wiąże się z wydatkiem 3199 zł. Wersja o 10 cali większa jest tylko o 1100 zł droższa i jeśli chcecie zacząć przygodę z 4K w mieszkaniu to właśnie tą wielkość wam polecę.

4K przy mniejszych przekątnych można polecić co najwyżej graczom i osobom, chcącym pracować przy rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Trzeba naprawdę blisko takiego ekranu usiąść, aby dostrzec jego walory.

Taniej kupimy też 49 i 50 calowe modele TCL i Thomson, czyli urządzenia chińskiego producenta montowane w Żyrardowie - sprawdź naszą relację z wizyty w fabryce.

LG_MŁAWA_FABRYKA_4K_34

Z pewnością wśród czytelników są też tacy, którzy za wzór jakości postrzegają Sony. Co prawda tegoroczne serie Full HD nie zwalają z nóg, za to o modelach 4K nie można powiedzieć złego słowa.

Dlatego za nieco ponad 6 tysięcy kupimy 49-calową wersję modelu X8. 55-calowy topowy i referencyjny model X9 to już wydatek 12 999 zł. To i tak przynajmniej o 2 tysiące taniej niż przy rozpoczęciu sprzedaży jego zeszłorocznego odpowiednika.

Kiedy testowałem wygięty telewizor Samsunga HU8500 jego sugerowana cena detaliczna w wersji 55 cali wynosiła 13 999 zł, a 65 cali 20 999 zł. Dziś ten model kupimy według już za 10890 zł i dostaniemy do niego jeszcze Samsunga Galaxy S5. Za większą wersję zapłacimy 17 tys. zł. Natomiast płaski Samsung UE75HU7500 to wydatek 26 tys. zł. Jeszcze nie dawno modele Full HD o takiej przekątnej były praktycznie nie osiągalne. Dziś wreszcie tak ogromny telewizor spada poniżej ceny nowego samochodu.

Jeszcze OLED „za grosze”

Jeśli kupiliście jedyny sprzedawany w Polsce telewizor OLED od LG w grudniu zeszłego roku to nie czytajcie tego tekstu do końca i najlepiej nie wybierajcie się w najbliższym czasie do elektromarketów. 55-calowy model w chwili premiery kosztował 39 999 PLN, dziś to już „tylko” 11 999 zł, a w tzw. prezencie LG obdarowuje nabywców smartfonem LG G3 - sprawdź naszą recenzję.

lg oled 1

I 4K stało się standardem

W ten sposób w ciągu zaledwie 2 lat 4K stało się standardem jeśli chodzi o telewizory. Rozdzielczość FullHD będzie powoli marginalizowana i zepchnięta wyłącznie do modeli budżetowych. W tym roku jest jeszcze okazja do zakupu modeli z rozdzielczością 1920 na 1080 z średniej i nieco wyższej półki cenowej. Zapewne w przyszłym roku segment ten w całości zostanie zdominowany przez ekrany 4K. Oczywiście topowe modele wciąż są drogie, albo bardzo drogie, ale nie są też droższe niż telewizory FullHD tej klasy 3-4 lata temu.

Kupować telewizor teraz czy jeszcze poczekać? Na to pytanie nigdy nie ma dobrej jednoznacznej odpowiedzi.

REKLAMA

Czekać, aż będzie jeszcze taniej można w nieskończoność. Z pewnością jednak decydując się na coś więcej niż model budżetowy warto wziąć pod uwagę topniejące ceny telewizorów 4K. W rozsądnych cenach znajdziemy modele nie tylko TCL, ale też Samsunga, czy LG.

Grafika główna pochodzi  z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA