RTV  / Felieton

Playstation TV to ciekawy sprzęt, ale na pewno nie dla Polaka

Podczas trwających targów E3 w Los Angeles Sony zaprezentowało PlayStation TV. Małą konsolę do gier i odtwarzacz multimediów w jednym. Sprzęt od września ubiegłego roku dostępny jest w Japonii jako PS Vita TV, a teraz trafi także do Stanów Zjednoczonych i Europy w cenie 99 dolarów.

Czym jest PlayStation TV? To przenośna konsola PS Vita przywiązana do zasilania, pozbawiona dotyku i wyświetlacza. W zamian podłączamy ją pod telewizor i sterujemy dołączonym padem. Szerzej o produkcie i możliwościach pisał Szymon Radzewicz podczas japońskiej premiery we wrześniu 2013.

PlayStation TV jest prostą przystawką pozwalającą na granie w proste graficznie gry, streaming gier z PS4 i PS3 dzięki Remote Play oraz odtwarzanie multimediów, wszystko to w cenie 99 dolarów. Czyli tyle samo ile życzą sobie inni producenci za bezpośrednio konkurujące z PS TV produkty - Apple TV oraz Amazon Fire TV.

ps vita tv

Porównanie do tych sprzętów jest całkiem uzasadnione nawet pomimo tego, że PS TV jest znacznie bardziej zaawansowaną konsolą niż Fire TV i inne sprzęty oparte o Androida oraz Apple TV, które pozwala jedynie na granie poprzez wyświetlanie obrazu z iPhone’a lub iPada. Wszystko dlatego, że PS TV podobnie jak sprzęty od Apple i Amazona, jest raczej czymś w rodzaju akcesorium uzupełniającym ekosystem, aniżeli niezależnym urządzeniem.

Teoretycznie możemy kupić PlayStation TV jako naszą pierwszą konsole Sony, ale to wiąże się z zakupem nowych, wcale nietanich gier, które tak właściwie zostały stworzone z myślą o konsoli przenośnej. Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się sytuacja z PS TV, gdy dokupimy go do posiadanej już Vity lub do PS3/PS4 gdy... mamy w domu dwa telewizory. Tak samo jak Fire TV i Apple TV, tak PS TV jest naprawdę ciekawym produktem dopiero, gdy obracamy się wewnątrz określonego ekosystemu.

ps-vita-1

PlayStation TV podobnie jak swoi konkurenci niestety wyraźnie traci na atrakcyjności w Polsce. Jak na razie o pełnym dostępie do Sony Unlimited z filmami możemy zapomnieć, a dostęp do player.pl który ma się pojawić wkrótce na PS4 oferowany jest na każdym Smart TV. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, większą funkcjonalność w temacie multimediów da nam tania przystawka z Androidem, nawet jeśli interfejs i wygoda użytkowania będą pozostawiać wiele do życzenia.

Set-top-box od Sony nie stanie się obiektem pożądania, nie będzie wielkim hitem - to tylko dobre, ale niewielkie, uzupełnienie oferty Japończyków. Grupa docelowa tego produktu jest naprawdę wąska - muszą być to posiadacze konsoli Sony pragnący mieć w domu jeszcze jedną. Nadal zastanawia mnie dlaczego funkcje PS TV nie są standardem w telewizorach Sony - wtedy zasięg byłby o wiele większy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst