REKLAMA

PS Vita TV – Sony zaprezentowało światu trzy konsole oraz Apple TV w jednym

Przesunięcie w czasie Japońskiej premiery PlayStation 4 to nie jedyna sensacyjna wiadomość, jaka napłynęła z Japonii. Sony pochwaliło się całemu światu PS Vita TV – sprytnym urządzeniem o zaskakującej funkcjonalności.

10.09.2013 08.31
PS Vita TV – Sony zaprezentowało światu trzy konsole oraz Apple TV w jednym
REKLAMA

Czym jest PS Vita TV?

REKLAMA

To miniaturowa konsola o szerokim zastosowaniu. Sprzęt o rozmiarach 6 na 10 centymetrów obsługuje dwa pady DualShock 3. Ma również złącza HDMI, USB 2.0 oraz LAN. W urządzeniu nie zabraknie także możliwości korzystania z sieci Wi-Fi i Bluetooth oraz wejścia na karty pamięci z PS Vita. Konsola dzięki swoim drobnym wymiarom waży zaledwie 1/10 kilograma, lecz nie dajcie się zwieść jej malutkiej formie. Możliwości stojące za PS Vita TV są naprawdę imponujące.

PSX, PSP, PS Vita – wszystko w jednym miejscu

PS Vita TV najłatwiej porównać do stacjonarnej wersji najnowszego handhelda Sony, bez fizycznych przycisków oraz pięknego ekranu. Za pomocą trzewi składających się z czterordzeniowego procesora AMD oraz GPU IMG SGX543MP4+, TV bez żadnych problemów poradzi sobie z uruchomieniem gier ze starszych konsol Sony, wliczając w to poczciwe, pierwsze PlayStation, popularne w naszym kraju PlayStation Portable oraz niedomagającą Vitę.

ps vita tv 5

Za pomocą PS Vita TV będzie można cieszyć się z gier na dwa sposoby. Po pierwsze, korzystając z dobrodziejstw sieciowego PS Network i zlokalizowanej tam biblioteki gier. Po drugie, używając wejścia na karty pamięci Vity, które również znajdzie się w tej filigranowej konsoli.

PS Vita TV nie poradzi sobie z dotykiem

O ile w przypadku gier z pierwszego PlayStation oraz PSP, synchronizacja z Vita TV nie będzie stanowić żadnego problemu, tak przy najnowszym handheldzie Sony zaczynają się schody. Wszystko rozbija się o dotykowe funkcje tego urządzenia, których nie będzie posiadać Vita TV. W przeciwieństwie do czwartego Dualshocka, jego poprzednik, wspierany przez to urządzenie, również nie posiada dotykowego panelu.

ps vita tv 3

Z tego powodu bogata biblioteka gier na wcześniejsze PlayStation, która może zostać uruchomiona za pomocą zaprezentowanego urządzenia, ulega silnemu ograniczeniu. Jeśli jakiś tytuł wymaga dotykowego ekranu, ten na Vita TV staje się bezużyteczny.

Sony celuje w Remote Play

Funkcja Remote Play to najlepsze, co w ostatnim czasie spotkało przenośną PS Vitę. Sony zapowiedziało wsparcie dla tego rozwiązania, obejmujące wszystkie gry, jakie ukażą się w katalogu PS4. Vita TV również skorzysta ze spójnego ekosystemu.

ps vita tv 2

Za pomocą urządzenia będziemy w stanie przenieść obraz ze stacjonarnej konsoli na inny telewizor, niż ten, do którego podłączone będzie PlayStation 4. Mowa o formacie w jakości 1080i, 720p oraz 450p. Świetne rozwiązanie, biorąc pod uwagę osoby, które zamierzają sobie sprawić PlayStation 4, natomiast nie posiadają PlayStation Vity.

Jeśli jednak gracz posiada obie platformy, Sony przygotowało również coś dla niego. Vita TV zadziała jak drugi handheld, dzięki czemu posiadacz urządzenia może grać w trybie wieloosobowym z użytkownikiem mobilnej Vity, rywalizując bądź współpracując ze sobą, korzystając z domowej sieci Ad Hoc.

PS Vita TV to również streamowanie mediów oraz aplikacje

Możliwości nowego urządzenia Sony nie ograniczają się jedynie do gier. Za jego pomocą skorzystamy nie tylko z dobrodziejstw produkcji z PS Store, ale również Sony Unlimited. PS Vita TV jest stworzona do streamowania internetowych treści, z muzyką, serialami oraz filmami na czele.

ps vita 1

Urządzenie już na starcie ma działać razem z takimi usługodawcami jak Hulu, SKY PerfecTV czy TSUTAYA TV. Nie zabraknie również obsługi znanych z Vity aplikacji, za przykład podając klienta Facebooka czy Twittera. Sprzęt zostanie również wyposażony w przeglądarkę internetową, skrzynkę mailową oraz aplikację do obsługi e-booków.

Cena to ogromny atut PS Vita TV

Podstawowa wersja konsoli będzie kosztować około 100 dolarów. W rozszerzonej wersji, wraz z DualShockiem oraz kartą pamięci o pojemności 8 gigabajtów, urządzenie będzie możliwe do nabycia za 150 dolarów.

ps vita tv 4

Biorąc pod uwagę „nagi” zestaw PS Vita TV, jego koszt jest znacznie mniejszy od zakupu przenośnej Vity wraz z kartą pamięci. Za połowę jej wartości, gracz zyska możliwość korzystania z Remote Play uraz uruchamiania biblioteki przynależnych do niej gier. Wymogiem jest oczywiście posiadanie pada i telewizora. Mimo tego, z punktu widzenia gracza, który chce cieszyć się dobrodziejstwami Remote Play, nie ma jednak zamiaru nabyć handhelda, Vita TV jest stosunkowo tanim strzałem w dziesiątkę, ze streamowanymi mediami w pakiecie.

PS Vita TV – dla kogo to?

Na ten moment, jedynie dla Japończyków. Konsola ukaże się na tamtejszym rynku 14 listopada. Póki co nie wiadomo nic o premierze urządzenia dla pozostałych regionów. Japończycy dostali swoją rekompensatę za opóźnioną premierę PlayStation 4 w ich kraju?

PS Vita TV to łakomy kąsek dla każdego, kto chciałby skorzystać z usługi Remote Play, pozwalającej na streamowanie obrazu z PlayStation 4. Pamiętajmy, że za pomocą złącza HDMI będziemy mogli podłączyć to urządzenie nie tylko do telewizora, ale również monitora. Zabawa w łóżku z nadchodzącym DriveClubem oraz innymi grami na PS4 będzie więc możliwa, choć nie tak komfortowa, jak w przypadku przenośnej Vity.

ps vita tv 6
REKLAMA

Dużym ograniczeniem konsoli jest również brak wsparcia dla dotykowych produkcji. Przez to szumnie zapowiadana przez Sony biblioteka około 1300 gier, które są zdatne do uruchomienia na Vita TV, ulega odczuwalnemu pomniejszeniu. Uncharted: Golden Abbys w sypialni, bez PS Vita? Niestety, nie da rady.

Nawet pomimo tych mankamentów, Vita TV wydaje się być nader praktycznym urządzeniem. Starsi gracze zyskają dostęp do swoich ulubionych produkcji, bez konieczności odkurzania PS One oraz podłączania PlayStation 3. Ci znacznie bardziej mobilni będą mogli przenieść rozgrywkę z salonu do sypialni. Każdy z nich zyska również dostęp do streamowanych mediów, korzystając z katalogów PS Network oraz partnerów Sony. Wszystko to, w cenie około 100 dolarów, na pewno jest grą wartą świeczki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA