REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

PKP uruchamia Internet w pociągach i na dworcach. Na początek za darmo, ale co dalej?

Na 60 dworcach można już korzystać z darmowego internetu. Wkrótce taką przyjemność TK Telekom zafunduje nam na kolejnych 60 a operator T-Mobile zapewni Wi-Fi w pociągach PKP InterCity. Radość nie będzie jednak trwała zbyt długo.

30.06.2014
14:48
PKP uruchamia Internet w pociągach i na dworcach. Na początek za darmo, ale co dalej?
REKLAMA

O zakończeniu przetargu dla PKP Intercity informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Po pół roku T-Mobile rozpoczął wdrażanie swojej infrastruktury, która w pierwszej turze ma objąć 300 wagonów, w drugiej kolejne 150 oraz 120 dworców.

REKLAMA

Co prawda kontrakt został podpisany 23 stycznia bieżącego roku, a pierwsze wagony miały wyjechać 90 dni później, to dopiero w najbliższych tygodniach pojawią się pierwsze pociągi z dostępem do internetu. Na start będą to pociągi kursujące pomiędzy Warszawą, a Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem i Katowicami. Później powinny pojawić się też pociągi do Szczecina, Wrocławia, Bielsko-Białej, Berlina, Pragi, Villach i Amsterdamu.

Plusem jest fakt, że w pociągach jest darmowy dla wszystkich użytkowników. Jego minimalna prędkość ma wynosić ponoć 1,5 Mb/s. A dodatkowo będzie dostępna usługa VOD, w której znajdziemy 40 pełnometrażowych filmów, 15 seriali oraz 10 bajek. Minimum 10% z tych treści będzie wymienianych każdego miesiąca.

wifi w pociagach pkp intercity

Na tym jednak kończą się zalety, a wciąż pojawiają się wątpliwości.

Przede wszystkim nie znamy warunków dostępu do internetu w momencie gdy usługa zostanie finalnie wdrożona. Darmowy internet będzie na pewno gwarantowany dla min. 10% abonentów operatora T-Mobile. Z informacji jakie uzyskaliśmy w styczniu wiemy jednak, że to ogólne warunki i być może więcej użytkowników T-Mobile zyska nieodpłatnie możliwość cieszenia się internetem w pociągach. Być może także pierwsze 30 minut, czy godzina będą darmowe dla wszystkich użytkowników.

Zupełnie inną kwestią jest to czy rzeczywiście cały czas internet będzie dostępny i to z prędkością 1,5 Mb/s. Z zasięgiem operatorów na trasach kolejowych nie jest wcale tak różowo. Osobiście przekonuje się o tym za każdym razem podróżując na trasie Łódź-Warszawa, gdzie między Koluszkami, a Żyrardowem w Orange o korzystaniu z internetu mogę pomarzyć. Mam nadzieje, że T-Mobile na poważnie potraktuje sprawę infrastruktury. Jestem też ciekaw, czy Internet rzeczywiście będzie oferowany także poza granicami Polski na trasach do Berlina, czy Pragi.

Kolejną kwestia są też gniazdka, których w wielu wagonach praktycznie nie ma, a w końcu nie wszyscy pracują na Macbookach czy najnowszych Ultrabookach. Żywotność akumulatorów w podróży jest szczególną zmorą w przypadku smartfonów. Niestety nie zostało to w pełni przemyślane.

pendolino pkp ic

Mimo, że 450 wagonów to tylko 1/3 taboru PKP Intercity to na cały projekt należy spojrzeć optymistycznie. Nie od razu Rzym zbudowano, a internet w pociągach nie jest standardem także na zachodzie. Jeśli będzie działał na popularnych trasach, to jestem pewny, że okaże się sukcesem nawet gdy będzie dodatkowo płatny.

Dla PKP Intercity powinien to być znaczący atut w rywalizacji z liniami lotniczymi oraz możliwość dalszego konkurowania z Polskim Busem. Zapewne osoby podróżujące biznesowo docenią możliwość dość komfortowej podróży i pracy, chociażby na trasie Warszawa-Berlin.

Mam obawy co do tej usługi, ale jednocześnie patrzę na to rozwiązanie z optymizmem.

Teraz PKP poinformowało, że spółka TK Telekom wdrożyła na dworcach WiFi. Usługa ta działa niezależnie od internetu w pociągach PKP Intercity, w których za infrastrukturę odpowiada T-Mobile.

REKLAMA

Po długich obietnicach wreszcie coś się ruszyło. Pierwsze dworce z Wi-Fi już są, a zaraz na tory wyjadą wagony z hotspotami. W dodatku na początek całkowicie za darmo.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA