REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Znamy trasy pociągów PKP Intercity, w których będą czekały na nas materiały VOD oraz (bez)płatne WiFi od T-Mobile

23.01.2014
19:11
Znamy trasy pociągów PKP Intercity, w których będą czekały na nas materiały VOD oraz (bez)płatne WiFi od T-Mobile
REKLAMA

Ostatnio informowałem o planach PKP Intercity oraz T-Mobile związanych z wprowadzeniem dostępu do cyfrowych treści wideo oraz sieci bezprzewodowej WiFi w wagonach. Dzisiaj podpisano kontrakt i poznaliśmy nowe szczegóły.

REKLAMA

Wiemy już, że w najbliższej przyszłości PKP Intercity wyposaży 300 wagonów w łącza internetowe oraz bibliotekę filmów i seriali online. Za stronę techniczną i infrastrukturę będzie odpowiedzialny operator T-Mobile, który wygrał przetarg.

Na pociągach zostaną zamontowane anteny zewnętrze oraz wewnętrzne, ich montażem zajmie się firma Nomad Digital - partner T-Mobile. Wagony zostaną również wyposażone w modemy, które zagwarantują dostęp do Internetu podróżnym. Na trasie Kraków – Gdynia operator zaoferował średnią prędkość powyżej 1,5 Mb/s. Początkowo obawiałem się, że podana średnia prędkość jest niezadowalająca, gdyż będzie zawyżana przez szybki Internet w miastach. Poza nimi mógłby być już znacznie słabszy zasięg, a średnią wartość na poziomie 1,5 Mb/s i tak udałoby się spełnić.

internet w pociagach pkp

Po poprzedniej publikacji zadzwonił do mnie przedstawiciel T-Mobile i opowiedział wiele o planach dotyczących rozbudowy infrastruktury. T-Mobile jest w trakcie rozbudowy swojej sieci i zapewni znacznie większą dostępnosć Internetu 3G. Wysłuchałem również innych planów, ale nie są to informacje, które mogę cytować. Jednak przyznaję, iż moje obawy zostały w znacznym stopniu rozwiane. Przedstawiciel T-Mobile ustosunkował się również do zapisu, który mówi, że operator zagwarantuje darmowy internet minimum 10% swoich abonentów. Nie oznacza to jednak, iż sieć nie zagwarantuje darmowego WiFi znacznie większej grupie osób. I czuję, że tak też właśnie będzie.

Co ciekawe na starcie usługi, z darmowego Internetu w PKP Intercity będą mogli korzystać nie tylko wszyscy klienci T-Mobile, ale również abonenci innych sieci.

To oczywiście oferta ograniczona czasowo. Taki prezent na start, który pozwoli podróżnym zapoznać się z usługą. Wiem również, że T-Mobile nie odrzuca opcji, aby darmowy Internet był dostępny dla wszystkich przez pierwsze kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Po tym czasie podróżni musieliby zapłacić za dalsze połączenie z siecią WiFi. To byłoby świetne rozwiązanie, gdyż nie musielibyśmy kupować dostępu do Sieci w ciemno.

pkp intercity wifi

Pierwsze 30 wagonów pojawi się na trasach do 90 dni od rozpoczęcia instalacji infrastruktury przez Nomad Digital i T-Mobile. Oprócz sieci WiFi w wagonach PKP Intercity dostępne będą usługi VOD. Operator dostarczy 40 pełnometrażowych filmów, 15 seriali i 10 bajek oraz zadba o to, aby minimum 10% tych treści było wymienianych każdego miesiąca. Dostęp do wideo na życzenie będzie płatny. Ostatnim punktem kontraktu będzie stworzenie sieci VPN dla pracowników drużyn konduktorskich.

PKP Intercity potwierdziło również listę krajowych oraz międzynarodowych połączeń, na których pojawią się multimedialne wagony z VOD oraz WiFi.

Będą to między innymi trasy na osi: Trójmiasto - Warszawa - Kraków/Katowice, Szczecin - Poznań - Warszawa, Poznań - Wrocław - Katowice - Bielsko-Biała oraz Warszawa - Wiedeń - Villach, Warszawa - Praga, Warszawa - Berlin i Warszawa - Kolonia - Amsterdam.

REKLAMA

Wszystkie grafiki pochodzą z Intercity.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA