REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Pierwszy polski serwis VOD w 4K rusza... już w środę

Jak długo mamy jeszcze czekać na filmy 4K w Polsce? Niecały tydzień, tak przynajmniej można wnioskować po zaproszeniu jakie dotarło do Spider’s Web.

05.06.2014
13:12
Pierwszy polski serwis VOD w 4K rusza… już w środę
REKLAMA

Już 11 czerwca Samsung wraz z partnerami organizuje premierę aplikacji Strefa VOD UHD. Jest to pierwsza obok Netflixa aplikacja VOD dostępna w Europie oferująca materiały w 4K. Wśród partnerów są: Insys, Strefa VOD oraz Kino Świat. To ten trzeci zapewne zagwarantuje treści w ultrawysokiej rozdzielczości. Z naszych informacji wynika, że na starcie będzie kilka filmów w natywnym 4K, które rotacyjnie mają być wymieniane.

REKLAMA
SamsungUHD

Nie jest to pierwszy eksperyment Samsunga z 4K. Kilka tygodni temu miejsce miała transmisja z opery wiedeńskiej również w formie aplikacji na tegoroczne modele UHD. Wartym podkreślenia jest fakt, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, gdzie takie rozwiązania są wprowadzane. Poza kilkoma pozycjami w Netfliksie oraz usłudze Sony w Stanach Zjednoczonych, pełnowartościowych treści w 4K nigdzie jeszcze nie znajdziemy. Z zaproszenia możemy wywnioskować, że w 4K zobaczymy takie filmy jak: Łowcy Głów, Iron Sky, czy Pod Mocnym Aniołem.

Zwycięża streaming, ale wojna na treści może budzić niepokój

Samsungowi należą się wyrazy uznania, że podejmuje działania nie tylko na zapewnienie sprzętu do odbioru, ale też pozyskanie treści. Skoro nie ma kanałów telewizyjnych oraz filmów na nośnikach, czy w niezależnych serwisach, powstają takie dedykowane usługi.

To świetne rozwiązanie na start, aby ruszyć z treściami 4K i promować nową technologię. Podobne działania prowadzi też Sony, ale głównie w Stanach Zjednoczonych. Najpierw pojawiło się dedykowane urządzenie z usługą VOD, a teraz filmy w streamingu dostępne są tam w aplikacji na nowe modele.

Problem w tym, że streaming stanie się zapewne wiodącym sposobem na dostęp do treści 4K. Jeśli do gry nie wejdą zwykłe serwisy VOD, to w przyszłości może okazać się tak, że decydując się na zakup telewizora 4K będziemy musieli też wybierać jakie filmy chcemy na nim oglądać. Część treści może pozostać w końcu na wyłączność dla danego producenta. To czarny scenariusz, ale czego to producenci nie zrobią, aby powalczyć o klienta.

Należy jednak przyklaskiwać każdym pojawiającym się treściom 4K nawet, gdy są one dostępne tylko na wybranych modelach telewizorów. Jestem przekonany, że w ciągu 2-3 lat sytuacja będzie się dynamicznie rozwijać. I tak jak dziś zakup odbiornika UHD nie stanowi już problemu, tak w 2017 nie będzie problemu z dostępem do treści.

REKLAMA

Pozytywną informacją jest to, że Polska nie jest na szarym końcu tej ekspansji. Już 11 czerwca poznamy więcej szczegółów o aplikacji Samsunga i mam nadzieję, ze to nie koniec treści w 4K na ten rok.

*Zdjęcie pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA