Tech  / Artykuł

Mistrzowie Internetu mogą być wszędzie - oto dowód

Grupa uczniów z Nowej Soli pokonała w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie rywali z całej Polski. Można? Można.

Zaledwie wczoraj Przemek pisał o tym, że 36% ludzi w Polsce nie korzysta z Internetu. Sytuacja jest smutna, gdyż przekłada się bezpośrednio na cyfrowe wykluczenie Polaków. Zaś brak dostępu do Sieci to obecnie brak dostępu do wiedzy, informacji i narzędzi wspomagających naukę.

Akurat teraz dostałem wyniki konkursu Net Masters Cup, w którym udział bierze młodzież z całego kraju. Jeszcze przed otwarciem komunikatu prasowego spodziewałem się, że na podium zobaczę drużyny z największych miast w Polsce.

Finał konkursu wyłonił najlepszych z ponad 10 tys. zawodników. Typowałem, że w Wielkim Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie najlepiej poradziły sobie ekipy z Warszawy, Poznania, Wrocławia. Te miasta najmocniej kojarzą mi się z polskim rynkiem Internetowym i sądziłem, że będzie miało to przełożenie na wyniki konkursu.

olimpiada wiedzy o internecie

Okazuje się jednak, że moje przypuszczenia nie potwierdziły się. Zwycięzcami Net Masters Cup została drużyna z Nowej Soli. Drugie i trzecie miejsce zajęła młodzież z Radomia i Krakowa. To pokazuje, jak dostęp do Internetu jest ważny w procesie kształcenia i zdobywania wiedzy. Dzięki Internetowi mamy dostęp do narzędzi, które stawiają nas na równi w walce o pierwsze miejsca w olimpiadach, a w przyszłości również o miejsca pracy, z osobami z większych i bardziej rozwiniętych miast.

Tegoroczne wyniki wyraźnie pokazują, że nieważne skąd się jest, jeśli ma się dostęp do internetu, zyskuje się takie same szanse jak inni. Cieszy nas wysoki poziom konkursu, o który dbają uczelnie partnerskie. Polska potrzebuje wielu dobrych informatyków, a takich właśnie co roku gromadzi Net Masters Cup – mówi Marta Pietranik-Pacuła, koordynator Olimpiady.

Wielki Finał Net Masters Cup

Finał Net Masters Cup odbył się w 17 czerwca w Warszawie. Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Internecie zorganizowała Grupa Allegro, Netia i Cisco.

Do pojedynku w Net Masters Cup stanęło 2526 drużyn z całej Polski. Do finału przeszły 22 zespoły, które wyłoniono w kilkuetapowych eliminacjach. Uczestnicy rozwiązywali zadania ułożone przez ekspertów z uczelni wyższych. Dziesiątki zadań sprawdzały wiedzę uczestników dotyczącą algorytmiki, programowania, baz danych oraz bezpieczeństwa sieci i systemów. Nie zabrakło również programowania w C i testów sprawdzających praktyczne umiejętności drużyn.

mistrzowie internetu

W Net Masters Cup zwyciężyła drużyna "Misiaczki" z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Elektryk” w Nowej Soli w składzie: Michał Idzikowski, Maciej Suszko i Igor Koropiecki pod opieką Moniki Kuś. Tuż za nimi na podium stanęła drużyna "Bug Busters" z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu: Marcin Witkowski, Norbert Marchewka i Jarosław Węgliński pod opieką Rafała Błędowskiego. Trzecie miejsce wywalczył zespół "ZOMFG" z V Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa w składzie: Michał Glapa, Jakub Łabaj i Dominik Bartosik pod opieką Andrzeja Dyrka.

Ważne jest, aby informatyka czy telekomunikacja przestały być stereotypowo postrzegane jako dziedziny „męskie” , bo branże te potrzebują kobiet i co obserwujemy – stwarzają im doskonałe szanse rozwoju zawodowego. Dlatego organizatorzy już zapowiedzieli zmiany w formule konkursu, które będą zachęcały dziewczyny do aktywnego udziału w Net Masters Cup oraz większej aktywności na rynku IT – mówi Magdalena Gaj, Prezes UKE, która tradycyjnie już od lat sprawuje patronat nad konkursem.

Michał Idzikowski, Maciej Suszko i Igor Koropiecki ze zwycięskiej drużyny otrzymali nagrody rzeczowe oraz bezcenny pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym - w postaci stypendium finansowego w wysokości 5000 złotych na semestr. Chłopaki z Nowej Soli mają również zagwarantowany staż w Grupie Allegro, wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe, warsztaty i wsparcie merytoryczne.

Nagrody rzeczowe przewidziano również dla ekip i ich opiekunów, które zajęły drugie i trzecie miejsce.

Gratulacje!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst