Sprzęt  / Felieton

Nowe, cienkie Ultrabooki nie będą drogie. Każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką zobaczyliśmy na tegorocznych targach Computex były bardzo cienkie, mające zaledwie 7,2 mm grubości referencyjne laptopy Intela. Oznacza to, że są one cieńsze nawet od iPada Air, a mimo to będą urządzeniami względnie tanimi i przystępnymi dla większości ludzi.

Tak - okazuje się, że nowe urządzenia Intela będą tańsze od wielu dostępnych obecnie Ultrabooków lub będą kosztować tyle samo. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ przyzwyczailiśmy się już do tego, że za mniejsze wymiary i masę komputerów musimy dopłacać, że są one czymś ponadstandardowym.

Teraz Intel potwierdził jednak, że komputery bazujące na platformie o nazwie kodowej Llama Mountain będą dostępne już za mniej niż 600 dol.

Po doliczeniu podatku VAT powinno przełożyć się to na około 2400 zł. Nie jest to najmniejsza kwota, jaką możemy wydać na komputer, ale nie powinna też nikogo przerazić. Cena ta jest tym bardziej atrakcyjna, że otrzymujemy w niej urządzenie 2-w-1, czyli przerośnięty tablet z systemem Windows z dołączaną do niego klawiaturą.

Intel Reference Design

Intel ostrzega, że tanie sprzęty mogą być nieco grubsze niż urządzenie referencyjne, ale nadal będą zauważalnie cieńsze od obecnie sprzedawanych Ultrabooków. Podejrzewam też, że zaoferuje znacznie mniejszą wydajność niż obecnie używane procesory Core i5 oraz Core i7. Zaoferowany układ najprawdopodobniej stanie się chipem będącym czymś pomiędzy Bay-Trailem i procesorami z serii Core. Krótko mówiąc, układem wystarczającym do znacznej większości amatorskich zastosowań.

Ze względu na cenę i funkcjonalność nowe Ultrabooki będą konkurować nie tylko z MacBookami.

Okażą się też konkurencją dla iPada oraz innych drogich tabletów i tę batalię wygrają. Będą znacznie tańsze i cieńsze od obecnych na rynku MacBooków oraz minimalnie droższe od iPadów, jednocześnie oferując przy tym o wiele większe możliwości. Oczywiście nie jest wykluczone, że Apple wejdzie w ten segment i zaprezentuje odświeżone MacBooki Air bazujące na platformie Llama Mountain lub iPady Pro, o których od dawna się plotkuje.

procesor intel amd

Najciekawsze jest to, że to nie koniec rozwoju układów. Intel na maksymalną miniaturyację postawił już w 2008 roku, gdy Apple prezentował wyposażone w procesory Core 2 Duo komputery MacBook Air pierwszej generacji. Po nich pojawiły się kolejne, mniejsze i bardziej energooszczędne architektury, z których ostatnią jest Haswell. Jednostka oparta o nią jest malutka i zajmuje jedynie 40 x 24 mm i ma grubość wynoszącą zaledwie 1,51 mm.

Mało, prawda?

Okazuje sie jednak, że procesory Intel Core M należące do rodziny Broadwell Y są o 31% cieńsze (1,05 mm) i zajmują o 48% mniej powierzchni (30 x 16,5 mm) niż obecnie wykorzystywane procesory. I to nie koniec. Intel już szykuje jeszcze nowsze procesory Intel Skylake Y o wymiarach 20 x 16,5 mm oraz grubości 0,91 mm. Oczywiście wprowadzanie na rynek coraz cieńszych komputerów nie jest wyłącznie zasługą Intela, ale też wielu innych firm.

Intel-Quark-X1000


Należy do nich Darfon który zaprezentował właśnie nowoczesną klawiaturę, wyposażoną w poduszki magnetyczne znane z japońskich pociągów. Dzięki nim klawiatura może wytrzymać 15 milionów uderzeń, czyli o 50% więcej niż dostępne na rynku produkty oraz jest tak cienka, że idealnie nadaje się do laptopów. Ma ona trafić do pierwszych urządzeń pod koniec tego roku, a pierwszym wyposażonym w nią sprzętem ma być właśnie bazujący na platformie Llama Mountain komputer Asus T300. Kolejna firma tego typu to AMD, które wespół z Intelem stara się miniaturyzować komputery stacjonarne i przenośne, czego przykładem są komputery miniPC na platformie AM1 oraz konkurencyjne dla Ultrabooków laptopy UltraThin.

Innowacje tego typu są wyjątkowo ważne

Gdyby nie one, zamiast zgrabnych komputerów nadal korzystalibyśmy z ogromnych szaf lub co najwyżej niezgrabnych komputerów stacjonarnych. Zamiast tego regularnie otrzymujemy rozwiązania, którą pozwalają na jeszcze większą miniaturyzację komputerów. Tym samym umożliwiają stosowanie ich w różnego rodzaju urządzeniach, nawet takich, o których jeszcze niedawno nam się nie śniło.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst