RTV  / News

Wiemy już, kiedy Google Chromecast trafi do Polski

Jestem obecnie na prezentacji Google I/O w siedzibie Google Polska, gdzie wspólnie oglądamy stream konferencji z San Francisco. Nowości na bieżąco opisuję w naszym live blogu, ale jedna z informacji zasługuje na osobnego newsa - dotyczy ona Google Chromecasta i jego premiery w naszym kraju.

Google Chromecast to akcesorium do telewizorów umieszczane w porcie HDMI telewizora, które pozwala na streaming materiałów bezpośrednio na telewizor z internetu. Kosztuje niewiele, ma małe wymiary i pozwala wykorzystać smartfon lub tablet z Androidem lub iOS jako zdalny pilot do YouTube'a, Google Play Filmy, Netfliksa i wielu innych usług VOD.

Chromecast, 13
[gallery link="file" ids="146709,146708,146707"]
Co prawda podczas prezentacji w San Francisco Google nie poinformowało oficjalnie o premierze Chromecasta w Polsce - na długiej liście zabrakło naszego kraju - ale udało mi sie uzyskać informację dotyczącą premiery tego urządzenia.

Na moje pytanie do przedstawicieli, dlaczego nie było naszej Polski na liście otrzymałem wiadomość, że Chromecast "pojawi się u nas do końca tego roku".

Nie jest to jeszcze w pełni oficjalna informacja i nie znamy konkretnej daty, ale po raz pierwszy dostaliśmy przynajmniej widełki czasowe. To bardzo dobra informacja i nie mogę się doczekać premiery tego urządzenia. Po przygodach z DLNA i Miracastem mam dość rozwiązań, które wymagają konfiguracji, przy których spędzam więcej czasu na ustawieniu poprawnie streamingu, niż na jego faktycznym oglądaniu. Google Chromecast może i jest prosty do bólu, ale przynajmniej jest możliwie bezobsługowy.

Chromecast, 13

Wprowadzenie Chromecasta do sprzedaży w Polsce to bardzo dobry ruch i logiczna kontynuacja po udostępnieniu usługi Google Play Filmy. Gigant z Mountain View chce szturmować nasze salony i biorąc pod uwagę zerową konkurencję zachodnich dostawców hardware'u i usług - bo umówmy sie, z możliwości Apple TV skorzysta u nas promil użytkowników, a inne Smart TV i androidowe set-top boksy są po prostu słabe - ma dużą szansę na sukces.

Oficjalne wsparcie Chromecasta w Polsce mogłoby przekonać dostawców polskich VOD, w tym HBO GO, do implementacji przycisku Cast. Na to naprawdę bardzo czekam.

Czytaj również: Chromecast – strumieniowanie wideo z komputera na telewizor nigdy nie było łatwiejsze – recenzja Spider’s Web

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst