Tech  / News

Nie wszystkie pomysły Allegro są dobre - usługa statystyk nie przetrwała na rynku nawet roku

Serwis Statystyki Allegro nie przetrwał nawet roku. Grupa Allegro poinformowała o zamknięciu usługi, która nie trafiła w gusta wielu klientów. Jednak dla osób, które korzystały z usługi mamy dwie dobre wiadomości. Po pierwsze odzyskacie pieniądze, a po drugie, na horyzoncie widać już alternatywę.

21 marca 2013 roku opisywaliśmy serwis Statystyki Allegro, który mieliśmy okazję testować przedpremierowo. Usługa oferowała wiele ciekawych funkcji, generowała przydatne dane i zapowiadało się, że będzie atrakcyjnym dodatkiem dla osób, które aktywnie działają na polu aukcji internetowych.

Jednak już wtedy miałem pewne obiekcje dotyczące dość wąskiej grupy docelowej, która byłaby skłonna zapłacić za tę usługę. Bo trzeba przypomnieć, że abonament do Statystyk Allegro kosztował 19,99 zł, 89,99 zł lub 129,99 zł za odpowiednio miesiąc, pół roku lub rok. W początkowym okresie Allegro przygotował rabaty, które miały zachęcić sprzedawców do przetestowania usługi. To jednak nie pomogło.

Okazało się, iż statystyki wbudowane w konto sprzedawcy Allegro oraz dane publikowane przez zewnętrzne serwisy specjalizujące się w analizach i statystykach polskiego rynku e-commerce były wystarczające dla zdecydowanej większości sprzedawców.

Grupa Allegro w bardzo czytelny sposób przyznaje się do tego, iż Statystyki Allegro nie wypaliły i po prostu... zamyka serwis.

statystyki allegro

Użytkownicy zostali poinformowani mailowo, a na stronie głównej Statystyk wyświetlono odpowiedni komunikat, informujący o planowanym wyłączeniu usługi w dniu 24 lutego 2014 roku. Jednocześnie Grupa Allegro zapewnia, iż zwróci klientom proporcjonalną wartość pozostałego, opłaconego abonamentu na rachunek Allegro.

Rozmawiałem z Anną Tokarek z Grupy Allegro, która potwierdziła zamknięcie serwisu oraz przypomniała, że była to wersja beta usługi. Beta, której pierwszy rok okazał się być również ostatnim. Według Anny Tokarek użytkownikom Allegro wystarczają obecne na rynku narzędzia i funkcje wbudowane w serwis aukcyjny, stąd stosunkowo niewielkie zainteresowanie dodatkową, płatną usługą rozbudowanych statystyk.

Na informację o zamknięciu serwisu Statystyki Allegro błyskawicznie zareagował Artur Kurasiński, który obecnie skupia się na projekcie Fokus - zaawansowanym narzędziu do analizowania internetowego ekosystemu. O samym Fokusie pisał na łamach Spider’s Web Przemek, który również rozmawiał z Arturem o startupie i planach na przyszłość.

Kurasiński poinformował za pośrednictwem Facebooka, iż w najbliższej przyszłości Fokus będzie zintegrowany ze statystykami Allegro, które zbiera i przetwarza zewnętrzny podmiot - Grupa Manubia.

Rozmawiałem z Arturem na temat zapowiedzi i planów związanych z usługą statystyk. Kurasiński zdradził, że w Fokusie będziemy mogli przeglądać to co obecnie dostarcza Manubia, czyli nie statystki użytkownika a całego serwisu Allegro, a w nich między innymi informacje o ilości sprzedaży, produktach itp.

Artur wyjaśnił, że integracja Fokusa z Manubią jest już realizowana i zapewne potrwa jeszcze około miesiąca. Po tym czasie możemy spodziewać się działającej usługi, która będzie połączona z narzędziem analitycznym zbierającym wiele danych dotyczących firmy użytkownika i jego obecności w Internecie.

Również z Anną Tokarek z Grupy Allegro rozmawiałem na temat zewnętrznych źródeł statystyk. Anna przypomniała sytuację z zeszłego roku, kiedy to serwis cokupuja.pl (nie mylić z serwisem Cokupic.pl, który należy do Grupy Allegro) opublikował dane dotyczące bolesnych konsekwencji związanych ze zmianą layoutu strony głównej Allegro, która miała skutkować spadkiem liczby aukcji, ofert kupna oraz łącznej wartości transakcji. Jak się później okazało, Grupa Allegro zaprzeczyła tym danym, gdyż statystyki zewnętrznego serwisu nie były spójne z liczbami, którymi dysponowało Allegro.

Grafika Flat design modern vector illustration icons set of website SEO optimization, programming process and web analytics elements pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst