RTV  / Artykuł

Samsung UHD Starter Kit, czyli 1 TB treści w 4K za 299 euro

Telewizory 4K tanieją i będą jeszcze tanieć. W tym roku rynek zaleją telewizory 4K zwłaszcza, że ceny telewizorów od Samsunga, LG, czy Sony wreszcie schodzą poniżej 10 tysięcy złotych. Problemem są jednak treści i na to ciekawą radę ma Samsung.

Jestem właśnie po testach Toshiba L9, spędziłem miesiąc z tym telewizorem i wkrótce wam o tym opowiem. Niestety praktycznie nie dane było mi przekonać się o jego największej zalecie jaką jest ultrawysoka rozdzielczości. Mogłem obejrzeć parę demonstracyjnych materiałów z YouTube’a. Pobrać klip demonstracyjny ze strony z filmami porno, która już sprzedaje treści w 4K, ale o pełnometrażowym filmie nie ma mowy.

W Stanach Zjednoczonych receptą na to jest odtwarzacz Sony, a wkrótce także aplikacje Netflixa na Smart TV. Nam w Europie w zasadzie przychodzi czekać na rok 2015 kiedy to pojawią się pierwsze filmy na nowym standardzie Blu-ray. To jednak będzie wymagać zakupu pojedynczych pozycji, co tanie nie będzie, nie wspominając o samym urządzeniu.

Samsung-ces-2014-stoisko-telewizory27

Z ratunkiem przychodzi Samsung UHD starter kit. To kolejny dodatek Koreańczyków do telewizorów po Evolution Kit i One Connect. Pierwsze urządzenie pozwala na aktualizację starszych telewizorów do najnowszych wersji Smart TV, drugie natomiast pozwala telewizorom UHD na zmianę tunerów i złącz gdy pojawią się nowe standardy. Czym jest natomiast Samsung UHD starter kit? To nic innego jak przenośny dysk twardy o pojemności 1 TB wypchany po brzegi treściami w 4K.

Urządzenie na rynek trafi już w marcu i w krajach strefy euro ma kosztować 299 uro. To sporo jak na 2,5 calowy dysk zewnętrzny, należy jednak pamiętać, że będzie on wypełniony treściami w 4K. Ma być to 50 pozycji i z moich informacji wynika, że będzie je można z poziomu komputera aktualizować o nowe pozycje. Na starcie na dysku znajdą się takie filmy jak Życie Pi, czy Star Trek w Ciemności.

SONY-4K-X9-Recenzja-55X9005-17

Na chwile obecną nie wiemy jednak jak będzie zachowywał się ten dysk w przypadku podłączenia do innego telewizora. Czy pliki w 4K będą też w jakiś sposób zabezpieczone. Zapewne Samsung stworzy odpowiednie rozwiązanie tak, aby zablokować piractwo i nie wspomagać telewizorów konkurencji.

Nie przejmowałbym się też szczególnie sugerowaną ceną, prawdopodobnie dysk będzie dodawany do telewizorów w licznych promocjach mających wspierać sprzedaż. Wydaje mi się, że rozwiązanie Samsunga jest w tej chwili najbardziej racjonalne. Uruchamianie serwisu VOD z treściami w 4K w warunkach Europejskich byłoby bardzo skomplikowane poprzez licencje, czy jakość infrastruktury internetowej (choć ta w Stanach wcale nie jest lepsza). A tak każdy decydujący się na zakup nietaniego telewizora UHD dostanie lub ewentualnie dokupi pakiet filmów w ultrawysokiej rozdzielczości.

4kvs3D.002

Powiedzmy sobie szczerze jednak, że wszystkie obecne pomysły są rozwiązaniami prowizorycznymi – Panasonic oferuje dema 4K na platformie Smart TV, Sony ma duży odtwarzacz, Samsung dysk twardy. Nic z tych rzeczy nie ma wspólnego ze swobodnym dostępem do treści. Musi upłynąć jeszcze kilka lat, abyśmy mogli skorzystać z VOD, czy pójść do sklepu i wybrać ten materiał w 4K, który nas interesuje. Pamiętajmy jednak, że na treści w HD też długo czekaliśmy, a w pierwszych latach toczyła się rywalizacja pomiędzy Blu-ray i HD-DVD.

Pionierzy decydujący się na zakup pierwszych telewizorów 4K, wcale nie mają więc tak źle. Mogą cieszyć się topowymi modelami i ze spokojem spoglądać w przyszłość, a ta stoi pod znakiem ultrawysokiej rozdzielczości. Samsung UHD starter kit jest dobrym pretekstem aby kupować telewizor 4K już dziś. Szkoda jednak, że producenci nie tworzą tutaj jednego wspólnego rozwiązania promującego całą technologię.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst