1. Spider's Web
  2. Technologie

Najciekawsze znaleziska na Wykopie – przegląd Spider’s Web #5

Lokowanie produktu

Do cotygodniowego przeglądu ciekawych znalezisk na Wykopie wybrałem kilka ciekawostek związanych z tekstami, które pojawiły się już na Spider's Web oraz informacje, które są ściśle związane z Polską i Polakami w internecie oraz mediach.

09.02.2014
19:52
Najciekawsze znaleziska na Wykopie – przegląd Spider’s Web #5

Bobsleiści z Jamajki w Calgary

Ostatnio przybliżyłem Wam historię reprezentacji Jamajki, która brała udział w Zimowych Igrzyskach olimpijskich. Historia interesująca, gdyż męska załoga postanowiła spróbować swoich sił w bobslejach, mimo iż klimat na Jamajce nie sprzyja trenowaniu sportów zimowych.

Reprezentacja Jamajki zadebiutowała w 1988 roku w Calgary. Później występowała również w Albertville, gdzie zajęła 14 miejsce oraz w Salt Lake City. Dzięki pomocy finansowej internautów i sponsorów pojechali również do Soczi.

Na Wykopie trafiłem na wideo zapis pierwszego przejazdu drużyny z Jamajki w Calgary.

Znalezisko znajduje się tutaj.

“Polskie obozy zagłady”

polskie obozy zagłady

Temat “polskich obozów zagłady” wraca jak bumerang. Niemcy najchętniej zapomnieliby o czarnej karcie swojej historii i próbują oczyścić się z odpowiedzialności. Dlatego też niemieckie oraz faszystowskie obozy zagłady często nazywane są polskimi, od miejsca ich lokalizacji.

W tym tygodniu pojawiło się na Wykopie znalezisko dotyczące tego zjawiska oraz pozytywny odzew w tej ciągłej wojnie na słowa. Niemieckie gazety "Aachener Nachrichten" oraz "Aachener Zeitung" przeprosiły za użycie tego niewłaściwego określenia. Na łamach niemieckich dzienników pojawiły się sprostowania i przeprosiny”

Oczywiście nie mamy tu do czynienia z jakimkolwiek przełomem. Niemieckie (oraz inne zagraniczne) media nie ustają w przekręcaniu faktów historycznych i cofają swoje słowa tylko wtedy, gdy polscy dziennikarze lub dyplomaci zwrócą im uwagę.

W tym kontekście muszę wspomnieć o koncie GermanNaziCamps, które aktywnie działa na Twitterze. Administratorzy bacznie przyglądają się publikacjom mediów z całego świata i w przypadku pojawiania się informacji o “polskich obozach zagłady” wzywają do natychmiastowego sprostowania. Trzeba przyznać, że są przy tym szalenie skuteczni i wiele razy udało im się wymóc szybką korektę internetowych tekstów.

Znalezisko znajduje się tutaj.

Informatyk w sweterku

informatyk w sweterku

Zdjęcie pt. “impreza informatyków” krąży po Sieci od wielu lat. Utrwalając przy tym stereotypy o informatykach, którzy nigdy nie imprezują, a gdy odchodzą od komputerów to nadal rozmawiają tylko o podzespołach, grach i oprogramowaniu.

Ciekawą historię, dotyczącą jednego z bohaterów tego słynnego zdjęcia opisał serwis praca.wp.pl. Redaktor dotarł do Tomasza Czajki (na zdjęciu bez okularów), który od dawna interesuje się informatyką.

Chłopak ze zdjęcia, odnosi od lat znaczące sukcesy na polu informatycznym. Startował w wielu ogólnoświatowych konkursach dla programistów, a aktualnie pracuje dla Google i zgarnia niezłe pieniądze na tym co lubi, i na czym się dobrze zna,

Polecam zapoznać się z historią Tomasza Czajki i jego listą osiągnieć, gdyż jest naprawdę interesujaca.

Znalezisko znajduje się tutaj.

Pokojowa nagroda Nobla dla Edwarda Snowdena?

snowden

Historię Edwarda Snowdena Czytelnicy Spider’s Web znają bardzo dobrze. Swego czasu Damian spisał wiele ciekawych faktów dotyczących przeszłości Snowdena i jego dokonań związanych z walką o ochronę prywatności zwykłych ludzi.

Teraz Edward Snowden ma szansę na uhonorowanie tych działań pokojową nagrodą Nobla. Publiczne nominacje dla Snowdena złożyli: profesor Stefan Svallfors, profesor Marcello Ferrada de Noli, norwescy parlamentarzyści, Partia Piratów z Islandii, Zieloni z Europejskiego Parlamentu, Brazylijska senator Vanessa Grazziotin oraz profesor Love Ekenberg.

Znalezisko z argumentacją wszystkich nominacji znajduje się tutaj.

Nowa Syrenka

Polacy pracują w Kutnie nad wskrzeszeniem kultowej Syrenki. Faza projektowa zakończyła się jakiś czas temu, powstał już funkcjonalny prototyp, który jeździ.

Kibicuję Polakom, gdyż zawsze cieszy mnie łączenie historii z teraźniejszością, ale mam też pewne obiekcje i nie owijając w bawełnę muszę powiedzieć, że nowa Syrenka… jest brzydka :(

Znalezisko znajduje się tutaj.

Gwiazdy czytają wulgarne tweety

Gwiazdy amerykańskiego kina i telewizji po raz kolejny odpowiedziały na zaproszenie Jimmiego Kimmela i zgodziły się przeczytać obraźliwe tweety na swój temat. Cieszy postawa znanych twarzy, po których takie zaczepki i obelgi spływają niczym po kaczce.

Mimo, iż zachowanie internautów nie napawa optymizmem, to film ma przyjemny wydźwięk, właśnie dzięki reakcji gwiazd małego i wielkiego ekranu.

Znalezisko znajduje się tutaj.

Lokowanie produktu
Najnowsze